پست وبلاگ

ممنوعیت رفت و آمد گردشگران خارج ازمنطقه سبزشهداد

به گزارش اکوتو ، روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان محمد جهانشاهی افزود: با توجه به در پیش بودن ثبت جهانی بیابان لوت و لزوم حفظ و توجه به معیارها و شاخص های پرونده این اثر جهانی، مدیریت سفر و حضور گردشگران چه بصورت فردی و چه گروهی جزء الزامات آن می باشد.
وی گفت: در اجرای این پروسه مناطق و بخش های مختلف لوت در سه سطح سبز، نارنجی و قرمز تعریف شده اند و براساس این طبقه بندی که در بخش های مختلف مدیریتی استان نیز مصوب شده است، رفت و آمد گردشگران بصورت عادی در محدوده سبز که حریم ۲ کیلومتر از جاده شهداد – نهبندان محسوب می شود، انجام می گیرد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تصریح کرد: منظور این است که رفت و آمد گردشگران باید در محدوده ۲ کیلومتری حاشیه جاده انجام شود.
وی افزود: کسانی که که قصد دارند خارج از این محدوده سفر کنند بایستی هماهنگی لازم را با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان انجام دهند.
جهانشاهی گفت: حفظ عرصه و سیمای طبیعی کلوت ها و سایر عارضه های بیابانی، رعایت اصول و ضوابط پرونده ثبت ملی و جهانی بیابان لوت و فاکتورهای ایمنی لازم برای گردشگران از جمله موارد مهمی هستند که باید در اولویت برنامه سفر گردشگران قرار گیرد.
وی افزود: با توجه به گم شدن سه گردشگر در روز گذشته به دلیل نا آشنایی با منطقه بنابراین از گردشگران درخواست می شود بدون راهنما در این مناطق حضور پیدا نکنند.
با تلاش نیروهای امدادی ۳ نفر گمشده شب گذشته (سه شنبه) در منطقه کویر لوت نجات یافتند.
دشت یا کویر لوت دشتی بیابانی در منطقه جنوب شرقی ایران و در شمال شرقی شهرستان کرمان قرار دارد و بیست و پنجمین بیابان بزرگ جهان و یکی از شگفت انگیزترین عوارض بیابانی دنیاست.
مساحت کویر لوت ۱۷۰ هزار کیلومتر مربع می باشد که معادل ۱۰ درصد از خاک کشور را در برگرفته است و حدود ۸۰ درصد از مساحت کویر لوت در استان کرمان واقع شده است.
بزرگترین ناحیه جمعیتی بیابان لوت، منطقه شهداد است که کلوت های آن (عارضه های طبیعی که از دل خاک بیرون آمده اند) در جهان شهرت فراوان دارد.
بخش شهداد تا کرمان ۹۵ کیلومتر فاصله دارد.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *