پست وبلاگ

سواحل مکران توسط قبرسی ها آباد می شود

محمدتقی حسینی عصر امروز در همایش فعالان اقتصادی ایران و قبرس در تهران اظهار کرد: بعد از توافق ایران با ۱+۵ زمینه‌های بیشتری برای همکاری میان ایران و قبرس به وجود آمده است.

وی افزود: اقتصاد ایران ۳۰ میلیون نفر نیرو کار دارد و شاخص‌های توسعه اجتماعی و انسانی روبه رشد دارد به طوری که هفته گذشته گزارش سازمان ملل پیرامون توسعه انسانی منتشر شد که براساس آن شاخص‌های توسعه انسانی در ایران ارتقاء قابل ملاحظه‌ای یافته است.

قائم مقام وزیر کار در امور بین‌الملل ادامه داد: محورهای این گزارش شامل نظام سلامت، آموزش، استاندارد زندگی، مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی و امید به زندگی وضعیت مثبتی را نشان می‌دهد و علیرغم تحریم‌ها کشور ما توانست پویایی خود را حفظ کند و منتظر دیگر کشورها برای هموار کردن مسیر نماند.

وی تصریح کرد: اقتصاد ایران پتانسیل زیاد و ذخایر مناسبی در دنیا دارد به طوری که دارای جایگاه اول و دوم در زمینه گاز و نفت هستیم.

حسینی افزود:‌ایران علاوه بر موارد یاد شده در صنایعی مانند اتومبیل، تولیددارو، مواد غذایی و کشاورزی و… جایگاه معتبری دارد. همچنین پتانسیل زیادی در بخش‌های دیگر با توجه به زیرساخت‌های موجود دارد.

قائم مقام وزیر کار در امور بین‌الملل تاکید کرد: دولت ایران در نظر دارد رشد اقتصادی را به ۸ درصد در برنامه ششم برساند و کارشناسان بین‌المللی رشد ۵ درصدی را برای اقتصاد ایران در نظر گرفته‌اند. اقتصاد ایران علاوه بر بازار ۸۰ میلیونی خود ۴۰۰ میلیون نفر در کشورهای اطراف خود دارد که این امر زمینه مناسبی را برای توسعه سرمایه‌گذاری‌ها فراهم می‌کند.

حسینی تاکید کرد: وصل شدن ایران به سیستم نقل و انتقال مالی بین‌المللی واقعیتی است که در زمان تحریم این ارتباط از طریق سوئیفت قطع شد اما اکنون این ارتباط دوباره برقرار شده است.

وی با اشاره به همکاری ساچه با ایران گفت: سرمایه‌ بزرگ ایران تنها در بخش نفت، گاز خودروسازی، دارو و… نیست بلکه قدرت واقعی ما نیروی انسانی توانمند با هوشی است که در زمان تحریم‌ها نیز به خوبی عمل کرده است به طوری که در قطعنامه ۱۹۲۹ مقامات آمریکایی گفتند که قصد فلج کردن ایران را دارند اما در عمل دریافتند که ایران را نمی‌توان فلج کرد.

وی افزود: دلیل این امر اتکای کشور به توانمندی‌های درونی است.

قائم مقام وزیر کار در امور بین‌الملل با اشاره به توسعه منطقه مکران گفت: با ایجاد منطقه اقتصاد مکران تصویر اقتصادی منطقه عوض خواهد شد و ما نیازمند ۱۰۰ هزار نفر نیروی مهندسی در دستور کار داریم و انقلاب وسیعی را ایجاد می‌کنیم که قبرس و سایر کشورهای اروپایی می‌‌توانند در این زمینه همکاری داشته باشند.

حسینی اضافه کرد: برنامه‌های دولت برای گسترش مناطق گازی و پارس‌های شمالی و جنوبی در سطحی وسیع دنبال می‌شود که این امر نیز نیازمند سرمایه‌گذاری است.

* رتبه فضای کسب و کار در ایران ۴۰ پله ارتقاء یافت

قائم مقام وزیر کار در امور بین‌الملل در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه قوانین و مقررات در ایران به روز رسانی شده است، گفت: رتبه فضای کسب و کار در ایران از ۱۴۰ به ۱۰۰ با اصلاحات انجام شده کاهش یافت که امیدواریم در آینده این وضعیت بهتر شود.

حسینی تاکید کرد: با ایجاد پنجره واحد شرایط مناسبتری برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌شود. اقتصاد ایران در شرایط موجود می‌تواند بیش ا ز۵۰ میلیارد دلار سالانه سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشد.

وی با اشاره به کاهش سطح حضور اروپایی‌ها در زمان تحریم در ایران گفت: اکنون که تحریم‌ها کاهش یافته است اروپایی‌ها می‌توانند شرایط گذشته را جبران کنند و قبرس می‌تواند نقش مهم و واسطی در این ارتباط داشته باشد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *