پست وبلاگ

در فرودگاه جم پرنده هم پر نمیزند !

به گزارش اکوتو ؛ فرودگاه‌ها یکی از زیرساخت‌های ارزشمند در جوامع پیشرفته محسوب می‌شوند و به دلیل برخورداری از پتانسیل‌های مختلف، در رشد اقتصادی و گردشگری و موقعیت استراتژیک هر شهر و کمک به ایجاد توسعه پایدار آن، نقش مهمی دارند.

فرودگاه توحید جم از فرودگاه‌های قدیمی کشور است که بیش از دو دهه از عمر آن می‌گذرد و در سال‌های اخیر با جابه‌جایی تعداد زیادی از کارکنان شرکت‌های نفت و گاز و در مواقع انگشت‌شمار مردم بومی، خدمات قابل‌قبولی برای نفتی‌ها ارائه کرده است.

در ماه‌های ابتدایی سال جاری، پروازهای سه‌شنبه فرودگاه توحید جم تعطیل شد، بعد از تعطیلی پروازهای سه‌شنبه، بعد از چند هفته تنها پرواز هفتگی این فرودگاه در روز یکشنبه نیز حذف شد تا که تعطیلی یکی از فرودگاه‌های قدیمی رقم بخورد.

حدود چهار ماه از تعطیلی کامل پروازهای فرودگاه توحید جم می‌گذرد و همچنان خبری از راه‌اندازی مجدد پروازها نیست.

حذف پروازهای فرودگاه جم پذیرفتنی نیست

عضو شورای اسلامی شهر جم  اظهار داشت: فرودگاه جم، بخش مهمی از شهر جم را به خود اختصاص داده است و از فرودگاه‌های قدیمی در جنوب کشور است که متعلق به وزارت نفت بوده و در سال‌های گذشته، در روزهای یکشنبه و سه‌شنبه دو پرواز به تهران داشته است.

معین راستین بیان کرد: این فرودگاه در مجموع، خدمات بسیار محدود به شهروندان غیرشرکتی شهرستان جم ارائه می‌دهد و حتی محدودیت‌های زیادی برای ساخت‌وساز به دلیل خط پروازی برای شهر جم به وجود آورده است.

وی افزود: انتظار می‌رفت با حضور مهندس فرهنگ در مدیریت شرکت پالایش گاز فجر جم، در زمینهٔ خدمات پرواز به مردم غیر شرکتی شهرستان، افزایش تعداد پروازهای فرودگاه به تهران و همچنین ایجاد پروازهایی به شهرهای دیگر کشور، نیز گام‌هایی برداشته شود.

راستین خاطرنشان کرد: برخلاف انتظارات در زمینهٔ افزایش تعاملات و برقراری خدمات به مردم غیر شرکتی جم در زمینهٔ پروازها، اخیراً شاهد حذف پروازهای فرودگاه جم هستیم.

این عضو شورای اسلامی شهر جم تأکید کرد: خواسته مردم جم به‌عنوان میزبان شایسته نفت و گاز و همچنین شوراهای اسلامی این است که تعاملات وزارت نفت با شهرستان افزایش یابد و این حذف پروازها به‌هیچ‌عنوان برای مردم پذیرفتنی نیست.

لزوم افزایش تعاملات صنعت با مردم

شرکت پالایش گاز فجر جم در تیرماه سال جاری در پاسخ به انتقادات مطرح شده در خصوص کاهش پروازهای فرودگاه توحید توضیحاتی ارسال کرد که متن این جوابیه بدین شرح است: فرودگاه توحید جم یكی از فرودگاه‌های متعلق به وزارت نفت به شمار می‌رود که مهم‌ترین نقش را در جابجایی کارکنان شركت پالایش گاز فجر جم و مسافران منطقه بر عهده دارد. این فرودگاه در حال حاضر قابلیت‌های زیادی در زمینهٔ جابجایی مسافر دارد و انشا الله با حمایت‌های بی‌دریغ فرهنگ مدیرعامل شركت شاهد توسعه بخش‌های مختلف فرودگاه خواهیم بود.

اخیراً به دنبال عدم رضایت كاركنان و ناتوانی شركت هواپیمایی موردقرارداد با شركت پالایش گاز فجر جم در خدمات‌دهی مناسب و همچنین مشكلات ایجادشده در زمینهٔ نشست‌وبرخاست هواپیماهای موردقرارداد، شركت پالایش گاز فجر جم به فكر حل ریشه‌ای مشكل به وجود آمده بوده است و در حال حاضر نیز مسئولان مربوطه با شرکت‌های معتبر هواپیمایی در حال مذاكره هستند كه انشالله با همت مدیرعامل این مشكل مرتفع خواهد شد و كاركنان و ساكنین منطقه با رضایتمندی بیشتر از پروازها استفاده خواهند كرد

این فرودگاه گرچه خدماتی به مردم شهرستان جم ارائه نمی‌کرد اما مردم شهرستان جم امیدوار بودند با افزایش سطح تعاملات، خدماتی نیز به عموم ارائه دهد. روابط عمومی شرکت پالایش گاز فجر جم در جوابیه فوق که چهار ماه پیش در سایت‌های خبری منتشر کرد ابراز امیدواری کرد که مشکلات مرتفع می‌شود، با گذشت حدود شش ماه از کاهش پروازهای فرودگاه جم، متأسفانه همچنان مشکل فوق وجود دارد و حتی تنها پرواز هفتگی این فرودگاه نیز تعطیل‌ شده است.

تأکیدات وزیر نفت بر افزایش تعاملات شرکت‌های نفت و گاز با مناطق پیرامونی است، اما این روند تعاملات، موجب نارضایتی شهروندان جمی از این شرکت‌های نفتی شده است.

مردم از شرکت پالایش گاز فجر جم قطع امید کرده‌اند

رئیس شورای اسلامی شهرستان جم اظهار داشت: فرودگاه در هر شهر به‌عنوان یك ظرفیت محسوب می‌شود.

علی پریشان افزود: بِنا به موقعیت حساس شهرستان جم و هم‌جواری در كنار منطقه عسلویه قطب انرژی كشور اهمیت این فرودگاه دوچندان است.

وی خاطرنشان کرد: از طرفی در قبال تصرف مرغوب‌ترین اراضی كشاورزی و تخریب قنواتی كه در مسیر پروژه‌های شرکت گاز قرارگرفته است انتظار مردم و مسئولان از وزارت نفت و شركت ملی گاز و شركت پالایش گاز فجر جم چیزی دیگر است .

رئیس شورای اسلامی شهرستان جم بابیان اینکه حضور ثمری و انتصاب فرهنگ در مدیریت عاملی شركت مذكور، مردم را از مجموعه نفت و گاز ناامید کرده است، افزود: اگر شركت مذكور در بازگشایی فرودگاه و راه‌اندازی پروازها اقدام نكند قطعاً با واكنش مردم و مسئولان شهرستان مواجه خواهند شد.

خدمات پرواز شرکت سابق رضایت‌بخش نبود

مدیرعامل شرکت پالایش گاز فجر جم  اظهار داشت: استمرار تولید حداکثری گاز، توجه به محیط پیرامون و رضایت‌مندی مردم، از دغدغه‌های اصلی مجموعه مدیریتی شرکت پالایش گاز فجر جم است.

هادی هاشم‌زاده فرهنگ توجه به محیط پیرامون و مسئولیت‌های اجتماعی را ضامن تحقق تولید حداکثری گاز عنوان کرد و افزود: اقدامات خوبی در گذشته در راستای تعامل با شهرستان انجام‌شده و قطعاً با برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری مناسب‌تر این روند ادامه خواهد یافت.

وی از به‌کارگیری مشاور در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در راستای تعامل و همکاری‌های هر چه بیشتر با شهرستان، در حال آماده‌سازی مقدمات حضور مشاور ویژه مسئولیت‌های اجتماعی در شرکت هستیم تا با همراهی و همفکری شهرستان، شاهد برنامه‌ریزی بهتر و اقدامات مؤثرتر در این حوزه باشیم.

فرهنگ موضوع توقف پروازهای شرکت فجر جم در فرودگاه توحید را صرفاً به دلیل مشکلات در خدمات پرواز عنوان کرد و گفت: متأسفانه از ابتدای سال با مشکلاتی در خدمات‌دهی آژانس هواپیمایی طرف قرارداد مواجه بودیم که با آغاز فصل تابستان و گرما، مشکلات بیشتری دامن‌گیر پروازها شد و نارضایتی‌های زیادی را در میان کارکنان و شهرستان ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: در این راستا ناچار به لغو قرارداد با آژانس خدمات دهنده شدیم که وقفه‌ای را در پروازها ایجاد کرد و با تعیین تکلیف قرارداد با شرکت جدید، مجدداً این پروازها با خدمات مطلوب‌تر برقرار شود.

به دنبال حل ریشه‌ای مشکل هستیم

رئیس روابط عمومی شركت پالایش گاز فجر جم که به نوعی به عنوان رابط تعاملات اجتماعی شرکت گاز فجر جم با شهرستان جم نیز محسوب می‌شوداظهار داشت: به فكر حل ریشه‌ای مشكل به وجود آمده هستیم.

نعمت‌الله جمالی خاطرنشان كرد: فرودگاه توحید جم یكی از فرودگاه‌های متعلق به وزارت نفت به شمار می‌رود که مهم‌ترین نقش را در جابجایی کارکنان شركت پالایش گازفجرجم و مسافران منطقه بر عهده دارد.

وی افزود: این فرودگاه در حال حاضر قابلیت‌های زیادی در زمینهٔ جابجایی مسافر دارد و انشا الله با حمایت‌های بی‌دریغ  فرهنگ مدیرعامل شركت، شاهد توسعه بخش‌های مختلف فرودگاه خواهیم بود.

رئیس روابط عمومی شركت پالایش گاز فجر جم تصریح كرد: اخیراً به دنبال عدم رضایت كاركنان و ناتوانی شركت هواپیمایی موردقرارداد با شركت پالایش گازفجرجم در خدمات‌دهی مناسب و همچنین مشكلات ایجادشده درزمینهٔ نشست‌وبرخاست هواپیماهای موردقرارداد، شركت پالایش گاز فجر جم به فكر حل ریشه‌ای مشكل به وجود آمده بوده است و در حال حاضر نیز مسئولان مربوطه با شرکت‌های معتبر هواپیمایی در حال مذاكره هستند كه انشالله با همت مدیرعامل این مشكل مرتفع خواهد شد و كاركنان و ساكنین منطقه با رضایتمندی بیشتر از پروازها استفاده خواهند كرد.

وی ادامه داد: بدون شك حل این مشكل یكی از دغدغه‌های مهم این شركت بوده است و ایمنی پرواز، خدمات‌دهی مناسب با شرکت‌های هواپیمایی معتبر و رعایت شان و منزلت كاركنان پالایشگاه و مردم منطقه نیز نباید قربانی برخی مسائل غیراصولی كرد.

این گلایه‌های نمایندگان شوراها نشان از اهمیت فرودگاه برای شهرستان جم است و قول‌های مسئولان شرکت پالایش گاز فجر جم نیز در بوته آزمایش افکار عمومی گذاشته شده است، امیدواریم با افزایش تعاملات نفتی‌ها با شهرستان جم، شاهد رضایتمندی میزبانان شایسته نفت و گاز از مهمانان باشیم.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

1 دیدگاه در “در فرودگاه جم پرنده هم پر نمیزند !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *