پست وبلاگ

پول به اقامتگاه‌های بوم گردی کشور رسید

مرتضی رحمانی موحد اظهار داشت: پس از انعقاد شیوه نامه اعطای تسهیلات به اقامتگاه‌های بوم گردی فی مابین معاونت گردشگری و صندوق کارآفرینی امید، از سال گذشته تاکنون بیش از ۳۶۰ تقاضای تسهیلات برای ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی معرفی شده است که صندوق مذکور مبلغ ۱۴ میلیارد و پانصد و نود و شش میلیون تومان تسهیلات به ۲۵۸ طرح گردشگری و بوم گردی تخصیص داده است و حدود ۴ میلیارد تومان تسهیلات نیز در مرحله بررسی به منظور واگذاری قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید بهره مندی از ظرفیت‌های گردشگری روستایی با تامین تاسیسات گردشگری مورد نیاز شامل اقامتگاه‌های بوم گردی مورد توجه قرار گرفته است، افزود: ثبت ۳۲۷ اقامتگاه بوم گردی دارای پروانه بهره برداری در ۲۴ استان و منطقه آزاد، دستاورد شکوفایی ظرفیت‌های گردشگری در روستاها و محیط های طبیعی و تاریخی کشور است که از اصالت فرهنگی و بومی ویژه ای برخوردار هستند.

رحمانی موحد همچنین با اشاره به استان‌های پیشتاز در راه اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی اظهار کرد: استان‌های کرمان، اصفهان و یزد هر کدام با ۸۱، ۶۳ و ۴۹ مورد دارای بیشترین تعداد اقامتگاه بوم گردی هستند و منطقه آزاد قشم، مازندران و سمنان نیز هر یک با ۳۲، ۲۲ و ۱۵ اقامتگاه بوم گردی در رتبه بعدی جای می‌گیرند.

معاون گردشگری با بیان اینکه توجه به کیفیت اقامتگاه‌های بوم گردی و ارتقای خدمات مورد نظر آنها با مورد توجه قرار دادن دو موضوع آموزش و نظارت، همزمان با پیشبرد کمیت و افزایش تعداد واحدها در دستور کار قرار دارد، افزود: با توجه به اینکه طبق ابلاغ آیین نامه «ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آنها» تاسیسات اقامتگاه‌های بوم گردی به رسمیت شناخته شدند؛ لذا واحدهایی که مجوز فعالیت را در این زمینه دریافت می‌کنند در قالب سرفصل‌های نظارتی تاسیسات گردشگری کشور جای می‌گیرند و با بازرسی کیفی نوع خدمات آنها، زمینه کسب رضایتمندی گردشگران فراهم خواهد شد.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: پرداختن به موضوع آموزش متقاضیان راه اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی و پرسنل مربوطه نیز با تهیه بسته‌های آموزشی در سطح استان‌های کشور در حال انجام است تا با تقویت این بخش کیفیت مورد انتظار واحدهای مربوطه محقق شود.

به گزارش سازمان میراث فرهنگی – اقامتگاه‌های بوم گردی واحدهایی هستند که «در محیط های طبیعی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی و سیمای طبیعی منطقه احداث شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی، زمینه حضور و اقامت طبیعت گردان را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده در محیط های طبیعی فراهم می‌کنند».

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *