پست وبلاگ

پیش بینی سود سهام بانک گردشگری ۵۶ ریال کم شد

سازمان بورس بعد از دریافت اطلاعات مربوط به تعدیل منفی ۳۹٫۷ درصدی سود بانک گردشگری، در مورد آخرین وضعیت این بانک شفاف سازی و نکاتی را به سهامداران اعلام کرد تا زمینه بازگشایی نماد آن فراهم شود.

بانک گردشگری که سال گذشته شاهد نوسان قیمتی سهام بین ۱۲۳ تا ۲۴۵ تومانی بود و ۸ ماه سال جاری را هم با کاهش ۲۶ درصدی قیمت سپری کرده، بعد از توقف نماد در سوم آبان، توضیحاتی به سازمان بورس داد تا آماده بازگشت به تابلوی معاملات فرابورس شود.

براساس این گزارش، “وگردش” ۶۰۰ میلیارد تومانی که سود هر سهم سال مالی ۳۰ آذر جاری را ۱۹۷ ریال پیش بینی کرده بود اما در جدیدترین اظهار نظر این سود را با کاهش ۳۹٫۷ درصدی به ۱۴۱ ریال رسانده است.

در این رابطه سازمان بورس ، ضمن دریافت توضیحاتی از مدیرعامل این بانک فرابورسی، شفاف سازی زیر را ارایه کرده و خواهان توجه سهامداران به موارد اعلامی شده است:

با توجه به اطلاعات پیش بینی تعدیل شده درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۳۰/۰۹/۹۴ بر اساس عملکرد واقعی نه ماهه (منتشره مورخ ۰۶/۰۸/۹۴ در سامانه کدال)، نامه شرکت به شماره ۶۸۰۲۵/۹۴ مورخ ۱۰/۰۸/۹۴ (پیوست شماره ۱) و سایر مدارک و مستندات دریافتی، موارد ذیل را به اطلاع سرمایه گذاران محترم می رساند:

• مطابق آخرین پیش بینی شرکت، سرفصل سایر درآمدها به مبلغ ۲۸۹ر۷ میلیارد ریال (معادل ۸٫۶ برابر سود خالص) برای سال مالی ۹۴ برآورد شده است که در دوره مالی ۹ ماهه به طور کامل تحقق یافته، مربوط به فروش املاک به شرح ذیل می باشد:

۱– تملیک و فروش ملک عمار:
ملک عمار (پلاک های ۱۰ و ۱۲) به موجب تفاهم نامه مورخ ۲۰/۰۳/۹۴ به قیمت ۸۳۲ر۹ میلیارد ریال از شرکت توسعه ساختمانی پارس کیمیا تملیک گردیده است.

۱-۱ شایان ذکر است، در راستای تسویه بخشی از بدهی آقای ناصر صفری به بانک گردشگری و با توجه به بدهی شرکت توسعه خدمات ساختمانی پارس کیمیا به آقای صفری و همچنین در جهت تسویه بخشی از بدهی شرکت مذکور به بانک گردشگری پلاک شماره ۱۰ به مبلغ ۷۵۶ر۶ میلیارد ریال تملیک گردید.

۲-۱ همچنین، در راستای تسویه بخشی از بدهی شرکت توسعه خدمات ساختمانی پارس کیمیا و شرکت اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان به بانک گردشگری با توجه به عدم توانایی پرداخت بدهی مذکور از سوی بدهکاران، پلاک شماره ۱۲ به مبلغ ۰۷۶ر۳ میلیارد ریال تملیک شد.

ملک عمار به شرکت ایده گستر عاصف (سهامی خاص) به مبلغ ۰۰۰ر۱۵ میلیارد ریال (شامل مبلغ ۵۰۰ر۹ میلیارد ریال مربوط به پلاک ۱۰ و مبلغ ۵۰۰ر۵ میلیارد ریال مربوط به پلاک ۱۲) فروخته شده که مطابق قرارداد مورخ ۱۵/۰۶/۹۴، طی چهار فقره چک تا تاریخ ۳۱/۰۶/۹۵ تسویه خواهد شد. شایان ذکر است بنا بر اطلاعات دریافتی، ملک مذکور به مزایده گذاشته نشده است.

۲– فروش مجتمع اداری-تجاری شهرک غرب:
مطابق قرارداد مورخ ۲۳/۰۶/۹۴، تمامی عرصه و اعیان ۵۳٫۰۸ درصد از شش دانگ چهار قطعه زمین در  شهرک غرب، خیابان سیف (شامل ۴۴٫۵۴% متعلق به بانک گردشگری، ۱٫۵۴% متعلق به شرکت تندیس تجارت باختر و ۷% متعلق به شرکت میلاد نگین کیش) به آقای علی محمدپور به مبلغ ۵۷۵ر۲ میلیارد ریال فروخته شده که سهم بانک مبلغ ۱۶۱ر۲ میلیارد ریال بوده و از بابت آن مبلغ ۸۵۶ میلیارد ریال سود حاصل از فروش شناسایی گردیده است.

فروش ساختمان اداری واقع در چهارراه جهان کودک:

مطابق مبایعه نامه مورخ ۲۱/۰۶/۹۴، تمامی شش دانگ عرصه و اعیان یک باب ساختمان اداری، واقع در چهارراه جهان کودک به مبلغ ۴۵۰ میلیارد ریال به شرکت سرمایه گذاری انبوه سازی پارس میکا کیش (سهامی خاص) فروخته شده و از بابت آن مبلغ ۹۵ میلیارد ریال سود شناسایی گردیده است.

۴فروش ملک سئول:

بر اساس مبایعه نامه مورخ ۲۱/۰۶/۹۴، تمامی عرصه و اعیان شش دانگ یک ساختمان اداری-تجاری در ۱۷ طبقه، توسط بانک گردشگری به شرکت سرمایه گذاری انبوه سازی پارس میکا کیش به مبلغ ۰۰۰ر۲ میلیارد ریال فروخته شده و از بابت آن مبلغ ۱۳۰ر۱ میلیارد ریال سود شناسایی شده است.

۵- فروش ساختمان اداری-تجاری واقع در پاسداران(ملک احتشامیه):

بر اساس قرارداد مورخ ۲۱/۰۶/۹۴، تمامی شش دانگ ۱۲ واحد تجاری و یک واحد اداری واقع در پاسداران به مبلغ ۳۵۰ میلیارد ریال به شرکت سرمایه گذاری انبوه سازی پارس میکا کیش فروخته شده و از بابت آن مبلغ ۴۰ میلیارد ریال سود شناسایی گردیده است.

مجموع سود شناسایی شده از بابت فروش املاک فوق الذکر به مبلغ ۲۸۹ر۷ میلیارد ریال (معادل ۳۵ برابر سود خالص محقق شده در عملکرد ۹ ماهه) می باشد.

* شایان ذکر است، آگهی مزایده صرفا سه ملک شهرک غرب، سئول و جهان کودک به این سازمان ارائه شده است. در ضمن علی رغم پیگیری های متعدد، گزارش کارشناس رسمی کلیه املاک تا کنون به این سازمان ارائه نگردیده است.

وضعیت اطلاع رسانی شرکت:

– شرکت پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۴ را در تاریخ ۰۳/۰۳/۹۴ مبلغ ۱۹۷ ریال و در تاریخ ۰۶/۰۸/۹۴ مبلغ ۱۴۱ ریال اعلام نموده است.
عمده تغییرات در بودجه جدید نسبت به بودجه ارائه شده قبلی به شرح ذیل می باشد:

شرکت اطلاعات و صورت های مالی میان دوره ای ۹ ماهه منتهی به ۳۱/۰۶/۹۴ را در تاریخ ۲۹/۰۷/۹۴ منتشر نموده است. بر اساس اطلاعات مذکور، طی دوره ۹ ماهه سود هر سهم به مبلغ ۳۵ ریال تحقق یافته است که عمدتا مربوط به سود حاصل از فروش املاک به شرح فوق می باشد. همچنین اطلاعات و صورت های مالی میان دوره ای ۶ ماهه منتهی به ۳۱/۰۳/۹۴ نیز در همان تاریخ منتشر گردیده که حاکی از تحقق زیان به مبلغ (۸۱۱) ریال به ازای هر سهم طی دوره مالی ۶ ماهه می باشد.

شایان ذکر است، اطلاعات و صورت های مالی ۶ ماهه در موعد مقرر مطابق دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات ثبت شده نزد سازمان، ارسال نشده و همزمان با اطلاعات و صورت های مالی ۹ ماهه و تحقق سود، در سامانه کدال منتشر گردیده است.

– با توجه به پوشش نامناسب سود خالص در عملکرد واقعي ۹ ماهه نسبت به آخرين پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي ۹۴ صرفا معادل ۲۶ درصد، نامه به شماره پیگیری ۲۳۲۹۰۴ مورخ ۰۹/۰۸/۹۴ در خصوص ارائه جزئیات و توضیحات تکمیلی برای شرکت ارسال گردید که پاسخ منطقی از طرف شرکت ارائه نگردیده است.

تغییرات پیش بینی سود هر سهم سال های مالی ۹۳ و ۹۴:

•    شرکت پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به ۳۰/۰۹/۹۳ را با سرمایه ۰۰۰ر۴ میلیارد ریال در تاریخ ۰۳/۱۰/۹۲ (حسابرسی شده) مبلغ ۲۰۸ ریال و با سرمایه ۰۰۰ر۶ میلیارد ریال در تاریخ ۰۴/۰۶/۹۳ مبلغ ۷۲ ریال، در تاریخ ۰۴/۰۹/۹۳ مبلغ ۷۱ ریال و در تاریخ ۲۲/۱۰/۹۳ مبلغ ۷۳ ریال اعلام نموه که مطابق صورت های مالی حسابرسی شده مورخ ۲۶/۰۱/۹۴ مبلغ ۲۵ ریال به ازای هر سهم تحقق یافته است.

•    شرکت پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به ۳۰/۰۹/۹۴ را با سرمایه ۰۰۰ر۶ میلیارد ریال در تاریخ ۰۳/۰۳/۹۴ مبلغ ۱۹۷ ریال و در تاریخ ۰۶/۰۸/۹۴ مبلغ ۱۴۱ ریال اعلام نموده است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *