پست وبلاگ

مردمان قزوین ، در یک روز سرد زمستانی + تصاویر

اکوتو ؛ استان قزوين با مساحتي معادل ۱۵۶۲۳ کيلومتر مربع در حوزه مرکزي ايران بين ۴۸ درجه و ۴۴ دقيقه تا ۵۰ درجه و ۵۱ دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ و ۳۵ درجه ۲۴ دقيقه تا ۳۶ دقيقه تا ۳۶ درجه و ۴۸ دقيقه عرض شمالي نسبت به خط استوا قرار دارد.

 

 

اين استان از سمت شمال به استان‌هاي گيلان و مازندران، از غرب به استان‌هاي زنجان و همدان، از سمت جنوب به استان مرکزي و از سمت شرق به استان تهران محدود مي‌باشد. اين استان در دامنه جنوبي رشته کوه‌هاي البرز واقع شده که به دليل داشتن ارتفاعات متعدد و بارندگي‌هاي متوسط از نقاط معتدل کشور به شمار مي‌آيد. مرتفع‌ترين کوه‌هاي استان « سياهلان، کي جکين، سفيد کوه و سياه کوه» بوده که حداکثر ارتفاع و کوه‌هاي شمالي سياهلان ۴۱۷۵ متر از سطح دريا مي‌باشد. محدوده‌ي مرکزي و شرق استان را دشت تشکيل مي‌دهد که شيب آن از شمال غرب به جنوب شرق امتداد دارد و در پائين‌ترين نقطه ۱۱۳۰ متر است. حداقل ارتفاع آن در شمال غربي و در بخش طارم سفلي و کناره‌هاي درياچه سفيد رود با ارتفاع ۳۰۰ متر از سطح دريا است. بر اساس آخرين وضعيت تقسيمات کشوري تا پايان سال ۱۳۹۰ استان قزوين داراي ۶ شهرستان (قزوين، تاکستان، بوئين زهرا، آبيک، البرز و آوج) ۲۵ شهر (قزوين، اقباليه، محمديه ، الوند، محمود آباد نمونه، تاکستان، اسفرورين، ضيأ آباد، خرمدشت، آوج، شال، دانسفهان، بوئين زهرا، رازميان، معلم کلايه، آبگرم، آبيک، کوهين، بيدستان، ارداق، خاکعلي، نرجه، سگزآباد و سيردان) و ۱۹ بخش، ۴۶ دهستان، ۱۱۵۰ آبادي مي باشد که ۸۴۲ آبادي آن داراي سکنه و ۲۰۸ آبادي خالي از سکنه است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *