پست وبلاگ

پرونده دفاع از قنات ایرانی راهی پاریس شد

به گزارش اکوتو ، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان و سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای شرکت در جلسه دفاع از پرونده قنات ایرانی دوشنبه ۹ آذر ماه راهی پاریس شدند. پرونده زنجیره ای قنات ایرانی به عنوان یکی از پرونده‌های نامزد در فهرست آثار جهانی قرار است که در تیرماه سال آینده در کمیته میراث جهانی یونسکو مطرح شود که به دلیل پیچیدگی این پرونده، جلسه دفاع پرونده زنجیره ای قنات ایرانی؛ طالبیان، بهشتی، و علی اصغر سمسار یزدی روز سه شنبه ۱۰ آذر ماه در نشست تخصصی پنل میراث جهانی ایکوموس در پاریس شرکت می‌کنند.

در این رابطه «محمد حسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور با اعلام این مطلب عنوان : از آنجایی که پرونده میراث جهانی قنات در موضوعاتی چون مدیریت و دانش سنتی، عرصه و حریم، مالکیت، نگهداری و بهره برداری از قنات‌ها و همچنین مباحث حقوقی و ارتباط میان دستگاه‌های مختلف از پیچیدگی و اهمیت بسیاری برخوردار است از همین رو، برای اولین‌بار برای حضور در پنل میراث جهانی ایکوموس و پاسخ به پرسش‌های مختلف کارشناسان مربوطه، از دست اندرکاران آن دعوت به عمل آمده است.

معاون میراث فرهنگی کشور افزود: فرآیند بررسی پرونده زنجیره ای قنات ایرانی اینگونه است که بعد از ارسال پرونده به کمیته میراث جهانی یونسکو، یک نسخه از آن با فایل الکترونیکی به انضمام نقشه ها، برای ارزیابی به ایکوموس ارسال می‌شود.

وی گفت: ایکوموس با فراخوان از تمام کارشناسان خبره و علمی این رشته در سراسر جهان درخواست بررسی و اظهارنظر مستقل دارد و همزمان با این اقدام ارزیابی میدانی پرونده نیز توسط ایکوموس انجام می‌شود.

به گزارش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ طالبیان افزود: پس از دریافت نظرات کارشناسان، پرسش هایی از کشور مربوطه انجام می‌شود و دوباره در کمیته‌های علمی ایکوموس مطرح و در پنل میراث جهانی ایکوموس، با حضور کارشناسان چند رشته ای مورد بررسی و نظرخواهی قرار می‌گیرد.

معاون میراث فرهنگی کشور افزود: امسال برای نخستین بار از ایران به عنوان کشور پیشنهاد دهنده پرونده زنجیره ای قنات ایرانی خواسته شده که در جلسه دفاع و پرسش از پرونده حضور پیدا کند.

طالبیان در پایان تاکید کرد: نتایج نهایی این پنل در پایان سال به کمیته میراث جهانی ارسال می‌شود که البته نتیجه پنل میراث جهانی ایکوموس به هیچ وجه تایید یا رد پرونده زنجیره‌ای قنات ایرانی را به دنبال ندارد و قضاوت نهایی به عهده کمیته میراث جهانی یونسکو است که در تیرماه سال آینده برگزار می‌شود.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *