پست وبلاگ

کدام کشورها از افت قیمت نفت بیشترین آسیب را دیدند؟

شاید زمانی که قیمت نفت آرام‌آرام سیر نزولی داشت، کسی باور نمی‌کرد تأثیر این کاهش نه‌فقط برای کشورهای تولیدکننده، بلکه تمام کشورها را در برمی‌گیرد.

قیمت جهانی نفت نزدیک به دو سال گذشته، بیش از ۷۰ درصد کاهش یافت و به بشکه‌ای ۳۰ دلار رسید و کارشناسان معتقدند حتی به کم‌تر از ۲۰ دلار هم خواهد رسید در این میان برخی قیمت تمام‌شده تولید نفت را بشکه‌ای ۱۰ دلار مطرح می‌کنند که با این وصف سود آن برای تولیدکننده، بسیار کم‌تر می‌شود و حتی به کم‌تر از قیمت آب می‌رسد.

کاهش قیمت نفت با فتنه‌انگیزی عربستان، آغاز شد، این کشور تلاش کرد تا ایران و روسیه را که درگیر تحریم‌های غرب بودند، به‌زعم خودش تحت فشار قرار دهد. هدف دوم عربستان بیرون راندن نفت شیل آمریکا از بازارهای جهانی بود. آمریکا تولید نفت شیل خود را در دو سال گذشته بیش‌ازاندازه افزایش داده بود و بیم آن می‌رفت که ادامه این روند باعث سلطه نفت آمریکا بر بازارهای جهانی شود.

در نگاه نخست چنین تصور می‌شد که آمریکا به دلیل قیمت‌ تمام‌شده‌ بالای نفت شیل، از تولید انبوه آن خودداری کند، اما افزایش عرضه بیش‌ازاندازه بدون توجه به قیمت تمام‌شده بالا، عربستان را نگران کرد.عربستان سعودی از ترس اینکه مبادا نفت شیل تازه وارد، بازار تولیدکننده‌های سنتی را بگیرد، وارد این کارزار رقابت شد.

به‌هرحال نزدیک به دو سال از برنامه عربستان برای کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی می‌گذرد، اما این فتنه نه‌تنها بلای جان این کشور، بلکه بسیاری از کشورهای دیگر نیز شده است. مسئولان عربستان، یک ماه پیش اعلام کردند با کسری ۹۸ میلیارد دلاری مواجه شده‌اند، اما یکی، دو هفته بعد صندوق بین‌المللی پول این رقم اعلام‌شده مسئولان را تکذیب کرد و رقم آن را ۱٫۵ برابر رقم اعلام‌شده، یعنی ۱۴۰ میلیارد دلار عنوان کرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی ادوایزر در جدیدترین گزارش تأثیر قیمت نفت بر کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده را بررسی کرده است.

* آمریکا

پیش‌بینی می‌شود که تولید نفت آمریکا از ۹٫۴ میلیون بشکه تولید در سال ۲۰۱۵ به ۸٫۷ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۶ برسد.

بر اساس این گزارش کشورهای وابسته به نفت به‌شدت از کاهش قیمت نفت ضربه خورده‌اند. داکوتای شمالی با کسری بودجه یک میلیارد دلاری مواجه است و همچنین در آلاسکا این میزان به ۳٫۵ میلیارد دلار خواهد رسید و انتظار می‌رود قیمت بنزین، گالنی ۲٫۰۳ دلار در سال ۲۰۱۶ برسد.

* کانادا

بر اساس آمار اتحادیه تولیدکنندگان بنزین کانادا، حداقل ۴۰ هزار شغل مستقیم و ۱۰۰ هزار شغل غیرمستقیم به‌واسطه کاهش قیمت نفت از دست داده‌اند. دولت جدید لیبرال کانادا قول داده بسته‌های محرکی ارائه دهد که احتمال می‌رود اجرای این بسته‌ها، کسری بودجه شدیدی را در این کشور ایجاد کند. این کسری قبلاً ۱۰ میلیارد دلار اعلام شده بود که اجرای این بسته‌ها آن را تشدید خواهد کرد.

* عربستان سعودی

با کاهش قیمت نفت که کسری بودجه این کشور را روزبه‌روز بیش‌تر می‌کرد،‌عربستان تصمیم گرفت قیمت بنزین را از ۰٫۶ ریال به ۰٫۹ ریال افزایش دهد.

بر اساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، این قیمت جدید، یک‌ششم قیمت بنزین در انگلیس و یک‌چهارم قیمت در چین و نصف قیمت بنزین در ایران است.

به‌تازگی عربستان تصمیم گرفت که بزرگ‌ترین شرکت نفتی دولتی خود را «آرامکو» به فروش برساند.

کسری بودجه این کشور به گفته مسئولان این کشور ۹۸ میلیارد دلار و به گفته صندوق بین‌المللی پول ۱۴۰ میلیارد دلار است.

* عراق

بر اساس آمار آژانس بین‌المللی انرژی، به‌واسطه کاهش قیمت نفت که درآمد این کشور را کاهش داده بود، این کشور در سال ۲۰۱۵، تولید خود را ۶۵۰ هزار بشکه در روز افزایش داد که دومین کشور محسوب می‌شد که بعد از آمریکا توانسته تولید خود را بیش‌تر کند.

درآمدهای نفتی عراق ۹۵ درصد بودجه این کشور را شامل می‌شود. انتظار می‌رود کسری بودجه ۲۴ تریلیون دینار در سال ۲۰۱۶ داشته باشد. ایران در سال ۲۰۱۱، قبل از تحریم‌های آمریکا صادرات نفت خام ایران ۲٫۶ میلیون بشکه در روز بود. صادرات این کشور به ۱٫۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۴ رسید.

حجم معاملات در بازار بورس تهران از ۴۰ میلیون دلار به ۱۳۳ میلیون دلار بعد از لغو تحریم‌های غرب علیه ایران، رسید.

*اروپا/ روسیه

بر اساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی تقاضای نفت اروپا به روزانه ۱۴٫۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۵ رسید که بالاتر از ۱۴٫۱ میلیون بشکه در روز سال ۲۰۱۴ بود. همچنین این سازمان پیش‌بینی کرده است که تقاضای نفت اروپا از روسیه در سال ۲۰۱۶ ثابت بماند. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد که اقتصاد روسیه در سال ۲۰۱۶، ۰٫۶ درصد کوچک می‌شود.

* آسیا

پیش‌بینی می‌شود که تولید نفت در سال ۲۰۱۶، ۰٫۷ درصد کاهش یابد. میزان هزینه هند برای واردات نفت خام به بیش از دوسوم از آغاز سال ۲۰۱۴ رسیده است. آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد تقاضای نفت در هندوستان در سال ۲۰۱۶، با ۵٫۷ درصد افزایش به روزانه ۴٫۲ میلیون بشکه برسد.

* آفریقا

در نیجریه پول رایج این کشور از ۱۶۰ در برابر یک دلار به ۳۰۰ در برابر یک دلار رسید.

*‌آمریکای لاتین

در برزیل شرکت نفتی دولتی میزان هزینه‌های خود را تا ۲۵ درصد برای سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ کاهش داد.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد تورم در کشور ونزوئلا از ۷۰۰ درصد در سال ۲۰۱۶ عبور کند.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *