پست وبلاگ

‘ نوروز بازار’ میهمان ۱۳ استان کشور می شود

شبان میرشکرایی، در نشست هم اندیشی برگزاری آیین نوروز بازار در فارس در شیراز بیان کرد: رویداد فرهنگی نوروز بازار در استان های سیستان و بلوچستان،  هرمزگان، بوشهر، خوزستان، کردستان، آذربایجان شرقی، گیلان، فارس، گلستان، خراسان رضوی، کرمان، اصفهان و تهران برگزار می شود.
وی افزود: این برنامه فرهنگی با توجه به ظرفیت های هر شهرستان در کنار اماکن تاریخی و یا بازارهای سنتی شهر بر پا می شود. میرشکرایی ادامه داد: نوروز بازار، جشنواره و یانمایشگاهی برای فروش محصولات نیست و در آن هیچگونه خرید و فروشی صورت نمی گیرد بلکه تنها فرهنگ عرضه شود.
عضو شورای سیاستگذاری آیین ملی نوروز سازمان میراث فرهنگی کشور ادامه داد: در حال حاضر مردم از اجرای آیین های سنتی خود دور شده اند و کمتر کسی با رسوم غنی خود آشنایی دارند به همین سبب می کوشیم با احیای سنت ها و رسوم گذشته، مردم را با فرهنگی اصیل ایرانی در ایام نوروز و پیش از نوروز آشنا کنیم.
میرشکرایی بیان کرد: پرونده ثبت جهانی نوروز یک پرونده چند ملیتی است که یکی از بندهای آن، حفاظت و پاسداشت آیین ها و رسومی است که در نوروز اجرا می شود از این رو برنامه نوروز بازار نوعی معرفی و حفاظت از این سنت هاست.
وی گفت: نوروز بازار استان فارس باید معرف فرهنگ و آداب و رسوم مردم این استان باشد. میرشکرایی اظهارداشت: در حاشیه برنامه نوروز بازار، نمایشگاه عکس آماتور نیز برگزار می شود که فراخوان این نمایشگاه به زودی در کشور اعلام می شود.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس هم در این نشست گفت: امسال برای نخستین بار آیین ویژه نوروز بازار فارس با هدف معرفی آیین های سنتی این استان از روز بیست و چهارم تا بیست و هشتم اسفندماه ۹۴در شیراز برگزار می شود.
مصیب امیری بیان کرد: آیین ها و رسوم سنتی فارس در نوروز دارای تعدد و تنوع بسیاری است که با برپایی مراسم نوروز بازار این آیین ها را به درستی به مردم معرفی خواهیم کرد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *