پست وبلاگ

برنامه‌های آیین ملی بزرگداشت نوروز ۹۵

به گزارش اکوتو ، سمیع‌الله حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی و رئیس شورای سیاست گذاری برنامه‌های نوروز به تشریح برنامه‌های آیین ملی بزرگداشت نوروز ۹۵ پرداخت و اظهار داشت: این سازمان به منظور بزرگداشت آیین ملی نوروز که به عنوان میراث ناملموس در ۱۲ کشور توسط یونسکو ثبت جهانی شده، برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده است که در قالب ستادی از مرداد سال ۹۴ تدوین و پیگیری شد.

وی درباره مهمترین برنامه نوروز ۹۵ به عنوان «نوروزگاه» گفت: این برنامه جشن‌هایی است که بعد از ایام فاطمیه در مرکز ثقل هر شهری برگزار می‌شود.آیین‌های بزرگداشت نوروز در قالب این برنامه در ۲۰ شهر از ۱۳ استان برپا خواهند شد که عبارتند از تهران (باغ موزه قصر)، بندرعباس (معبد هندوها)، بندر قشم، مشهد، نیشابور، زابل (بازار سنتی)، ایرانشهر (بازار سنتی)، چابهار، بوشهر، شیراز، اصفهان، سنندج (خانه کُرد)، کرمان (حمام وکیل)، گنبد کاووس (پایگاه جهانی گنبد کاووس)، بندر ترکمن، تبریز (بازار سنتی)، رشت (لاهیجان)، اهواز و ایذه است.

وی گفت: بحث «نوروزگاه» مهم‌ترین چیزی است که در قالب یک جشن قرار است در کشور برگزار شود. این نقاط به عنوان پایلوت انتخاب شده اند.

حسینی مکارم در توضیح بیشتر پیرامون این برنامه گفت: در این شهرها مراسم نوروز با حال و هوای هر منطقه و اقوام اجرا خواهد شد. هدف از این انتخاب و رویداد احیای آیین‌های محلی فراموش شده و یا در حال فراموش شدن است که از ۲۴ اسفندماه تا ۲۹ اسفند اجرا خواهد شد. اگر طرح نوروزگاه با استقبال خوبی در این ایام روبرو شود، این برنامه در طول ایام نوروز ادامه خواهد داشت.

وی افزود: همایش عروسک‌های بومی و نوروزی از سیزدهم تا پانزدهم اسفند از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ بعدازظهر در موزه ملی برگزار می‌شود و ۲۳ نفر از استادان هنر عروسکی از کشورهای مختلف مانند هندوستان، افغانستان، قرقیزستان، ارمنستان، تاجیکستان، اندونزی و سازمان‌های یونسکو و یونیسف سخنرانی می‌کنند. همزمان با آن نمایشگاه‌های عروسک‌های بومی و نوروزی و کارگاه‌های تخصصی نیز برگزار خواهد شد.

حسینی مکارم ادامه داد: یکی از مسائلی که ویژگی‌های آیین ملی به شمار می‌آید این است که ما موارد مشترکی را بین اقوام و کشورها داریم، اما هر منطقه و قومی ویژگی‌های مختص به خود را دارد و حائز اهمیت است. نوروز کارکردهای اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی هم دارد که قابل توجه است. یکی از ویژگی‌های نوروز ایجاد صلح است و همین ویژگی‌ها موجب شده که نوروز به عنوان اولین و بزرگترین پرونده مشترک به ثبت جهانی برسد. اکنون نیز  مدیریت این برنامه به عهده ایران است. همچنین نوروز از محیط زیست حفاظت می‌کند.

وی گفت: ماهیت نوروز حفاظت از محیط زیست است، اما در کشور ما کارکرد آن تغییر کرده است.

حسینی مکارم در ادامه تشریح برنامه‌های نوروزی گفت: نمایشگاه عکس با محور نوروز از ۱۸ اسفند تا سیزدهم فروردین در موزه ملی برگزار می‌شود که عکس‌های به نمایش درآمده از آلبوم‌خانه گلستان خواهد بود.

وی درباره جشنواره عکس مردمی نیز گفت: این جشنواره در دو بخش آیین‌ها و سفرهای نوروزی برگزار می‌شود که آثار برگزیده آن نیز اردیبهشت‌ماه ۹۵ تقدیر خواهند شد.

حسینی مکارم از تالیف و انتشار کتاب تخصصی نوروز خبر داد و گفت: سه جلد کتاب با عنوان گفت‌وگو، نوروز و عروسک‌های نوروزی مجموعه مقالات همایش ملی نوروز و کتاب پژوهش‌های مردم‌شناسی از جمله کتاب‌هایی است که منتشر خواهد شد.

وی از برگزاری همایش ملی نوروز نیز خبر داد و گفت: افتتاحیه این مراسم روز ۱۸ اسفندماه در موزه ملی ایران خواهد بود. در این روز نقاره‌زنی، اجرای سرودهای ملی و نواهای سنتی، نوروزخوانی، باران‌خواهی و شاهنامه‌خوانی توسط گروه سرود نوجوانان ملل در حاشیه این برنامه برگزار خواهد شد.

شناسایی ۳۰ آیین نوروزی در کشور

به گزارش میراث فرهنگی، در این راستا فرهاد نظری – مدیرکل ثبت آثار تاریخی نیز در این باره گفت: آن چیزی که در نوروز اتفاق می‌افتد با ماهیت نوروز متفاوت است. شاید مردم رعایت حفظ محیط زیست را نکنند، اما پیام نوروزی دوستی با طبیعت است. تلاش می‌کنیم همه اقدامات و زندگی مردم را به سمت حفظ ماهیت نوروز سوق دهیم. شلخته کردن طبیعت در بطن آن نیست.

نظری در ادامه گفت: یکی از برنامه‌های ما در اصفهان، برگزاری برنامه چوگان است که از روز ۲۴ اسفند ماه برگزار خواهد شد. هدف ما ترغیب مردم به برگزاری جشن نوروز است. ایران پهناور است و هر کدام از شهرها و اقوام آیین‌های خاص خود را دارند که یک دست نبود. الان نوروز در کشور ما به یک امر درونی تبدیل شده در حالیکه کشورهای دیگر این طور نیستند. ما بالغ بر ۳۰ آیین نوروزی را در کشور شناسایی کرده‌ایم. اکنون برگزاری مراسم نوروزی در قلب نوروزگاه در چند شهر خاص به معنای این نیست که شهرهای دیگر برنامه ای ندارند.

در این زمینه حسن پور – رئیس پژوهشکده مردم شناسی نیز در این برنامه از برگزاری همایش علمی نوروز نیز خبر داد و گفت: «نوروز میراث صلح» در روز ۱۷  اسفندماه به طور همزمان در قالب ۱۰ پنل تخصصی در تالارهای موزه ملک، موزه ملی، موزه پست و ارتباطات و پژوهشگاه میراث فرهنگی و در تاریخ ۱۸ اسفند در سالن آرامستان پژوهشکده میراث فرهنگی برگزار می‌شود و در آن ۴۰ سخنران علمی مقالات خود را ارائه خواهند داد.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

1 دیدگاه در “برنامه‌های آیین ملی بزرگداشت نوروز ۹۵

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *