پست وبلاگ

خواب ابدی سراب نیلوفر

به گزارش اکوتو ، سراب نیلوفر به‌عنوان یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری استان کرمانشاه در سالیان گذشته همواره پذیرای مهمانان و گردشگرانی از سراسر کشور بود که در ایام مختلف سال با حضور در این مکان تفریحی لحظاتی مفرح و خاطره‌انگیز را برای خود رقم می‌زدند.

این سراب که در ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه قرار دارد روزگاری مملو از نیلوفرهای آبی بود و زیبایی‌های مبهوت‌کننده آن به‌ویژه در فصل بهار دوستداران زیبایی را از نقاط مختلف کشور به کرمانشاه می‌کشاند.

اما از چند سال گذشته و با توجه به بحران خشک‌سالی و مصرف بی‌رویه چاه‌های مجاز و غیرمجاز حال سراب نیلوفر رو به وخامت رفت و امروز شاهد هستیم که این سراب کاملاً به کما رفته است.

در چند سال اخیر سراب نیلوفر در فصل تابستان با خشکیدگی مواجه می‌شد اما امسال از همان نیمه اول اردیبهشت‌ماه سراب خشکید تا دیگر خبری از نیلوفرهای آبی و فضای مبهوت‌کننده آن روزها نباشد.

علیزاده با اشاره به خشک‌سالی‌های اخیر در استان و کشور، تصریح کرد: در کنار این بحران متأسفانه برداشت‌های غیرمجاز آب و کشت محصولاتی همچون ذرت که به آب زیادی نیاز دارد موجب شد که دریاچه به حال‌وروز امروز بیفتد.

وی بابیان اینکه سراب نیلوفر درگذشته از مناطق مهم گردشگری کرمانشاه بود، اظهار داشت: با توجه به خشکیدگی سراب دیگرکسی به این مکان نرفته و درنتیجه درآمدی نیز برای استان نخواهد داشت.

معاون محیط‌زیست استان کرمانشاه بر لزوم برخورد با چاه‌های غیرمجاز و همچنین کنترل میزان مصرف چاه‌های مجاز تأکید کرد و گفت: امروزه بسیاری از سراب‌ها و چشمه‌های استان با خطر جدی روبه‌رو هستند و در صورت عدم انجام اقدامات لازم به سرنوشت سراب نیلوفر دچار خواهند شد.

تلاش برای احیای نیلوفرانه‌ها

با توجه به وضعیت سراب نیلوفر یکی از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه رازی کرمانشاه چند وقتی است در کاری تحقیقاتی به فکر احیای نیلوفرانه‌های سراب افتاده است.

علی کهریزی دراین‌باره می‌گوید: ما با پیدا کردن یک بوته ضعیف و مریض اقدام به احیای آن کرده و این گیاه در چند بوته در حال تکثیر است.

وی ابراز امیدواری کرد که با به نتیجه رسیدن اقدامات صورت گرفته بتوانیم شاهد احیای نیلوفرهای آبی سراب باشیم.

کهریزی خواستار همکاری مسئولان استان برای احیای سراب نیلوفر شد و گفت: باید با همکاری و برنامه‌ریزی مناسب تمامی تلاش خود را برای زنده کردن دوباره سراب نیلوفر به‌عنوان یکی از بهترین مناطق تفریحی و گردشگری کرمانشاه به کار بگیریم.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *