پست وبلاگ

نیازمند گردشگری هدفمند در ایران هستیم

محمدرضا مودودی امروز در نشست خبری پنجمین نمایشگاه بین‌المللی شهربازی، پارکها، تجهیزات و فناوری اوقات فراغت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: زمانی که از صنعت تفریح و سرگرمی در کشور صحبت می‌شود بیشتر افراد فکر می‌کنند که این موضوع تنها مربوط به کودکان است اما باید در نظر داشت که این صنعت در دنیا و ایران صنعتی فراتر از رده سنی کودکان بوده و تمام آحاد جامعه را دربرمی‌گیرد.

وی افزود: امروز این صنعت در جهان درآمدهای فراوانی برای کشورهای فعال در این بخش به همراه دارد که قابلیت آن برای کشور ما نیز وجود دارد.

معاون کل سازمان توسعه تجارت ادامه داد: تفریحات و سرگرمی در سال ۲۰۱۱، ۲۳۰ میلیارد دلار درآمد برای آمریکا داشته است که این رقم در کشورهای دیگر نیز قابل ملاحظه است.

وی تصریح کرد:‌ در آسیای پاسیفیک ۳۶۸ میلیون نفر در ارتباط با این صنعت مشارکت داشته‌اند که در آمریکای جنوبی ۳۰ میلیون نفر، اروپا، خاورمیانه و آفریقا ۱۶۱ میلیون نفر و در آمریکای شمالی ۳۷۵ میلیون نفر از شهرکهای تفریحی و سرگرمی بازدید کرده‌اند.

این مقام مسئول در حوزه توسعه تجارت کشور تاکید کرد: این رقم متاسفانه در ایران بسیار اندک بوده به طوری که در نظرسنجی‌های مربوط به گذشته (سال ۲۰۰۸) ایران از ۱۷۰ کشور رتبه ۹۶ را کسب کرده است و به نظر می‌رسد که حدود ۱۰ درصد از جامعه ما برای خود و خانواده برنامه مشخص اوقات فراغت دارند و نشان دهنده آن است که ظرفیت‌های موجود به ایران در این زمینه در پایین‌ترین سطح قرار دارد.

مودودی تاکید کرد: اقتصاد ایران وابسته به نفت است و به رغم سالها تلاش برای مدیریت بخش همچنان در دام درآمدهای نفتی داریم اما کشور ما با توجه به داشتن چهار فصل و شرایط اقلیمی آن می‌تواند به یکی از مهمترین مراکز تفریحی و سرگرمی دنیا تبدیل شود.

* نیازمند گردشگری هدفمند در ایران هستیم

در ادامه این مراسم مودودی با اشاره به اینکه ایران با وجود داشتن محدودیت‌های فرهنگی می‌تواند جایگاه مناسبی در بخش توریسم باشد، گفت: بخشی از گردشگران ما به دنبال آن هستند که اوقات فراغت خود را به خوبی طی کنند. بنابراین به پارکهای موضوعی نیاز داریم که گردشگران بتوانند در این مراکز زمان خود را مدیریت کرده و در واقع گردشگری هدفمندی داشته باشند.

مقام مسئول سازمان توسعه تجارت ادامه داد: باید بتوانیم حداکثر درآمد را از حضور گردشگران خارجی کسب کنیم و از این شرایط می‌توانیم بالاترین حد درآمدزایی را به دست آوریم.

مودودی یکی از مشکلات اساسی کشور در این بخش را عدم استفاده از ظرفیت‌های نرم‌افزاری موجود دانست و گفت: ظرفیت توسعه نیازمند حلقه مهم و کلیدی ازجمله فضای کسب و کار، فناوری و طراحی و ساخت است که همکاری این سه حلقه می‌تواند ثروت‌آفرین باشد.

مشاور وزیر صنعت گفت: اگر بخواهیم به تولید ثروت واقعی دست پیدا کنیم نیازمند استفاده از ظرفیت‌های خود از جمله در بخش تفریح و سرگرمی هستیم.

وی در ادامه گفت: ظرفیت ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت گردشگری و حتی ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارد که در این راه می‌توانیم در سالهای آینده شاهد رشد زیادی باشیم.

بنابر این گزارش پنجمین نمایشگاه بین‌المللی شهربازی، پارکها، تجهیزات و فناوری اوقات فراغت از ۲۷ بهمن به مدت ۴ روز در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود که بازدید از این نمایشگاه برای عموم آزاد است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

1 دیدگاه در “نیازمند گردشگری هدفمند در ایران هستیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *