پست وبلاگ

نقدینگی از بورس فرار کرد

علی اکبر زارعی در گفتگو با تسنیم گفت: ادامه روند ریزشی بازار سرمایه از یک سو و نیز ابهامات موجود در بازار موجب شده است تا نقدینگی جدیدی به بورس وارد نشود و کاهش حجم و ارزش معاملات هم به همین دلیل است.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: با توجه به این که دولت با استفاده از سیاستهای انقباضی تلاش در کنترل تورم دارد و این موضوع موجب تعمیق رکود حاکم بر اقتصاد شده است، بنابراین دولتمردان باید از طریق حمایتهای لازم از صنایع و با دخالت غیرمستقیم، اقتصاد و در پی آن بازار سهام را از رکود خارج کنند.
وی با اشاره به این که کمبود نقدینگی یکی از مشکلاتی است که در ماههای گذشته گریبان بازار سرمایه را گرفته است گفت: در صورتی که بورس برای سرمایه گذاری جذاب باشد و سودی را عاید سرمایه گذاران کند نقدینگی به سمت این بازار روانه خواهد شد.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان این که نبود اعتماد موجب گریز نقدینگی از سوی بورس به بانکها شده است تصریح کرد: در صورتی که کاهش سود بانکی منجر به کاهش نرخ تسهیلات ارائه شده به واحدهای تولیدی شود می توان امیدوار به خروج اقتصاد از رکود و رونق دوباره بورس بود.
وی ادامه داد: از سوی دیگر دولت می تواند نقدینگی را در اختیار صندوق هایی چون صندوق‌های بازنشستگی، صندوق توسعه بازار و صندوق تثبیت به عنوان ابزارهایی قرار دهد تا با کمک آنها بازار سرمایه حمایت شود.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: تا زمانی که برخی ابهامات از جمله نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و عوارض مالکانه معادن تعیین تکلیف نشوند سرمایه گذاران با دید بلندمدت در بورس سرمایه گذاری نمی کنند و این اتفاق موجب ابهام در آینده بازار می شود.
وی با بیان این که با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد، بهترین بازاری که سرمایه گذارن تمایل به حضور در آن را دارند بانکهاست اذعان داشت: باید تلاش کنیم با سیاستهای مالی و پولی و رونق دوباره بازار سرمایه، نقدینگی را به سمت بورس و تولید سوق دهیم.
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص تاثیر گزارشات شش ماهه شرکتها بر بورس نیز گفت: جز چند شرکت که گزارش های مناسبی داشتند، بقیه شرکتهای بورسی گزارشهای شش ماهه مناسبی منتشر نکردند که البته با توجه به وضعیت اقتصادی کشور جز این انتظار نمی رفت.
وی اظهار امیدواری کرد: با اجرایی شدن مفاد برجام و نیز رفع تحریم ها رفته رفته شاهد رونق تولید در بنگاهها باشیم و در پی آن رشد اقتصادی کشور، موجب افزایش معاملات بورس و جریان نقدینگی در این بازار شود.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *