پست وبلاگ

نقدینگی از ۹۶۰ هزار میلیارد تومان هم عبور کرد

جدیدترین برآوردهای بانک مرکزی نشان میدهد که نقدینگی کشور تا اردیبهشت ماه سال جاری بالغ بر ۸۰۰ هزار میلیارد تومان شده است.

همانطور که قبلاً بانک مرکزی اعلام کرده بود طی برآوردی که حوزه نظارت این بانک در سال گذشته انجام داده سهم موسسات پولی و مالی غیرمجاز معادل ۱۵ الی ۲۰ درصد نقدینگی وقت بوده است.

برهمین اساس می توان با یک حساب و کتاب سرانگشتی می توان به این رسید که نقدینگی موجود در بازار بسیار بیشتر از آن است که در محاسبات بانک مرکزی می آید چراکه این بانک در محاسبه نقدینگی به آمار بانک ها و موسسات مجاز توجه دارد و از آنجایی که آمار دقیق نقدینگی در غیرمجازها را ندارد نمی تواند آنرا در محاسبات خود بکار گیرد.

بنابراین اگر برآورد سال قبل بانک مرکزی مبنی براینکه ۱۵ الی ۲۰ درصد نقدینگی در اختیار موسسات غیرمجاز را برای تازه‌ترین محاسبات نقدینگی در اردیبهشت ماه بکار گیریم به این می‌رسیم که نقدینگی موجود در بازار حدود ۹۶۰ هزار میلیارد تومان شده است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *