پست وبلاگ

ورودی موزه‌های ایران ۵۰ درصد گران شد

به گزارش اکوتو ، در هفته ای که گذشت اخبار متعددی در حوزه گردشگری منتشر شد، از جمله ارائه پیشنهاد “تاکسی گردشگری”؛ بطوریکه مرتضی رحمانی‌موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در تشریح خاطرات تلخ توریست‌های خارجی از تاکسیرانان تیغ‌زن از طرح پیشنهاد “تاکسی گردشگری” خبر داد و گفت: درآمد رانندگان تاکسی‌ای که آموزش ببینند و به زبان انگلیسی مسلط شوند، تغییر می‌کند.

ورودی موزه‌های ایران ۵۰ درصد گران شد

محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌ها کشور  با تایید افزایش قیمت ورودی موزه‌های کشور اظهار داشت: از اول آذر در سراسر کشور ورودی موزه‌های کشور از ۵۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافت.

تعطیلی کاخ گلستان در روز اربعین

بر طبق هماهنگی‌های صورت گرفته کاخ گلستان ۱۱ آذرماه به مناسبت اربعین حسینی به منظور بهره گیری بیشتراز مراسم عزاداری سالار شهیدان تعطیل است. مجموعه جهانی کاخ گلستان اعلام کرده است که این مجموعه جهانی واقع در خیابان پانزده خرداد، میدان ارک در دیگر ایام بر اساس روند معمول از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ عصر پذیرای علاقمندان و گردشگران خواهد بود.

سرنوشت ساماندهی مزار “علی شریعتی” پس از ۳۸ سال همچنان در ابهام

علی شریعتی مشهور به “معلم شهید”، هزاران کیلومتر دورتر از دیار خود آرمیده است، شریعتی که وصیت کرده بود در حسینیهٔ ارشاد دفن شود، در نهایت و پس از یک مرگ مبهم سالهاست در کنار حرم زینب و در شهر دمشق به خاک سپرده شده است.

بالغ بر ۳۸ سال است که علی شریعتی ملقب به معلم شهید، هزاران کیلومتر دورتر از دیار خود آرمیده است، شریعتی که وصیت کرده بود در حسینیهٔ ارشاد دفن شود، در نهایت و پس از مرگی مبهم؛ سالهاست که در کنار حرم زینب کبری و در شهر دمشق به خاک سپرده شده است.

ماجرای مرگ مبهم مرحوم شریعتی نیز اینگونه بود که وی طی مهاجرتش در ۲۹ خرداد ۱۳۵۶ در حالیکه سه هفته از سفرش به انگلستان می‌گذشت، در ساوت‌همپتون به شکل مشکوکی درگذشت. دلیل رسمی مرگ وی انسداد شرائین و نرسیدن خون به قلب اعلام شد؛ هرچند مرگ وی به دلیل نداشتن سابقهٔ بیماری قلبی، عدم کالبدشکافی و اعلام نتیجه سریع و خبر داشتن سفارت ایران در لندن از مرگ وی قبل از اعلام رسمی خبر مشکوک بود.

در این رابطه مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی درباره اقدامات این سازمان برای ایجاد فراهم شدن شرایطی جهت تبدیل مزار مرحوم شریعتی به یک مکان فرهنگی و همچنین توجه بیشتر به آرامگاه این شخصیت مطرح ایرانی در کشور سوریه به تسنیم عنوان کرد: اماکن، بقاع متبرکه و زیارتگاه‌ها بر عهده و وظیفه اوقاف است. مثلاً ما در زینبیه چنین مزارهای داریم و یا در مصر و عراق و … نیز که هر کدام برای خودش ستادی دارند و مربوط به ما نمی‌شود.

«جهنم» هنوز زنده است

با وجود آنکه خبرها از تخریب «جهنم» حکایت دارد اما کارشناسان معتقد هستند که زنده است و نفس می‌کشد. به واسطه گرمای بیش از حدش به آن «غار جهنم» می‌گویند. در فاصله ۱۹۵ کیلومتری طبس و ۸۵ کیلومتری عشق‌آباد در دهستان کوه یخاب قرار گرفته و برای ورود به داخل آن باید ۳۰ متر طناب و تجهیزات مجهز کوهنوردی و غارنوردی به همراه داشت.

به گزارش CHN، پس از دریافت اطلاعات شروع به کارمعدن سنگ در نزدیکی غار جهنم و احتمال تخریب و تهدید غار، اداره کل محیط زیست خراسان جنوبی طی درخواست ۵۱۷۱/۱/۱۰/۹۴ – ۱۳۹۴،۰۵،۰۱ از انجمن غار و غارشناسی، مسئولان انجمن خواستار تامین هزینه تیم اعزامی شدند که این موضوع تا تشکیل کارگروه غارشناسی کشور مسکوت ماند.

در نهایت پیرو مصوبه جلسه مورخ ۱۱، ۰۶، ۹۴ کارگروه غارشناسی کشور اخذ تصمیم در خصوص این غار منوط به بازدید تیم کارشناسی کارگروه و انجمن غار و غارشناسی ایران شد، این اعزامی غارنوردان متشکل از جواد نظام دوست (سرپرست )، یونس شریعتمداری مسئول فنی ( تهران )، نیما یساری، عادل الماسی ( بیرجند ) و علی خورشیدی ( سرایان فردوس ) عازم استان خراسان جنوبی و شهرستان طبس شدند.

نظام دوست در این باره به CHN گفت: «با توجه به بعد مسافت طولانی و جاده‌های نچندان مطلوب و فاصله ۴۰ کیلومتری خاکی روستا با دهانه غار ساعت ۸ صبح غارنوردان وارد غار شده و پس از ۱۲ ساعت تلاش مداوم غار جهنم با پنجاه متر عمق و حدود ۳۵۰ متر طول پیمایش شد.»

به گفته وی ، این غار که از چهار دهانه برخوردار است از انواع غارهای آهکی و کاملاً زنده و فعال است و به رغم خشک سالی‌های اخیر از آب حوضچه انتهایی غار هنوز مقداری باقی مانده است.

اصطلاحات پُرکاربرد عربی برای زائران اربعین + معنا

فراگیری برخی اصطلاحات پُرکاربرد عربی می‌تواند در سفر معنوی اربعین برای ارتباط بهتر با مردمان آن سرزمین راهگشا باشد. مثلاً هیچ وقت در داخل سرویس بهداشتی به کسی نگویید ” اتفضّل”، بلکه باید بگویید: کَرِّم.

حدود یک هفته دیگر به روز اربعین حسینی (ع) مانده است و با توجه به سفر زمینی و پیاده‌روی چند روزه علی‌الخصوص طی کردن جاده ۸۰ کیلومتری نجف به کربلا؛ دانستن برخی اصطلاحات پُرکاربرد عربی می‌تواند در این سفر معنوی برای ارتباط بهتر با مردمان آن سرزمین موثر واقع شود. در این راستا یکی از پرستاران مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر که به زبان عربی نیز مسلط و سالها در مراسم‌های مذهبی در عراق و همچنین عربستان حضوری فعال دارد این اصطلاحات پُرکاربرد عربی که بیشتر هم با گویش محلی است را در اختیار تسنیم قرار داد.

آقا/خانم اجازه میدین من هم زیارت کنم؟!! (لازم به گفتن آقا / خانم نیست)
عفواً خَلّینی آنی هم اَزُور (با عذر خواهی)
خَلّینی آنی هم اَزور (به صورت جدی و دستوری!!)

آیا امشب در حرم رو می‌بندن؟!
إللِّیلَه یِسِدُّونِ الحرم؟

ببخشید درب ورودی دیگه ای وجود نداره؟!
أکُو باب ثانیه ؟!! (ثانیه یعنی دومی)

ببخشید شما تا کی اینجا نشسته اید؟!!
إلعَفو لِشْوَکِت گاعِد إهنانِه؟؟

آیا شما میخواین برید؟! یا هنوز هستین؟!
إتْرِیدُون إتْرُوحون ؟! لُو بَعَدکُم؟!

میشه یه کم برید عقب تر / جلوتر
یِصیر اِشوَیَّه تِرجَع / تِتقَدَّم

بیاید این ور تر / برید اون ور تر
تَعال لِهْنانِه / رُوح لِهْنَاکه

ببخشید ممکنه کمی به من هم جا بدید(که من هم بشینم / بایستم)
اِلعَفُوْ تِنْطینی مَکان (حتی آنی هم اَگعُد / اوگَف)ببخشید گاراژ ماشین (ترمینال) کجاست؟!
وِن إلگـَراج؟

آیا حرم ماشین مخصوص برای بردن به سامرا داره؟!
اَکو سِیارَةِ العَتَبه إلْسامرَه؟ (عَتَبه منظور حرم امام حسین/ابالفضل/وامام علی علیهم السلام می باشد)

چجوری میشه رفت مسجد کوفه؟!
إشلون أروحِ إلْمسجدِ الکوفه؟!

ببخشید فاصله مسجد کوفه تا سهله چقدره؟!
إژگد المَسافه بِیَن السهله و الکوفه؟

بین راه ماشین هست سوار بشیم؟!!
اکو سیارات بین الطریق؟؟

سرویس بهداشتی کجاست؟!
وِین المَرافِق (تِکرَم وِین المرافق:گفتن تِکرَم در اول جمله مودبانه تر است)

نکته مهم: هیچ وقت در داخل سرویس بهداشتی به کسی نگویید ” اتفضّل”، بلکه باید بگویید : کَرِّم

ببخشید این سرویس بهداشتی شیلنگ آب داره؟!
إلتوالِتات بیهِن صُوندَه؟!

ممکنه یه شلنگ آب برای سرویس وصل کنید
بلازحمه إتشَکِّلِ الصونده؟!

ببخشید درمانگاه / بیمارستان کجاست؟!
إلعَفُو وِین المُستَوصِف / مُستَشفَه؟؟

ببخشید درب ورودی خانم ها/آقایان کدوم طرفه؟!
إلعَفُو مِن وین باب الدُخول للِنِساء / ریاجیل؟

موقع نماز درب حرم رو می‌بندند؟
یِسِدُّون بابِ الحَرَم وقتِ الصلاة؟(با لحن پرسشی)

“چشمه‌های توالت” تهدیدی که می‌تواند فرصت پولسازی را رقم زند

“چشمه‌های توالت” مشکلی که همیشه نه تنها گردشگران خارجی بلکه مسافران داخلی نیز در سفرها از آن ناراضی هستند، البته مرتضی رحمانی‌موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی معتقد است می‌توان این تهدید گردشگری کشورمان را به فرصتی برای کسب درآمد تبدیل کرد.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *