پست وبلاگ

مسافران اروپا در «تور» مدیر آژانس گرفتار شدند

به گزارش گروه گردشگری اکوتو ، روز هشتم فروردین ماه امسال فردی با مراجعه به کلانتری ۱۰۷ فلسطین اعلام کرد توسط مدیر تورهای خارجی یکی از آژانس‌های مسافرتی واقع در خیابان انقلاب مورد کلاهبرداری قرار گرفته است.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع کلاهـبرداری و به دستور شعبه ۱۵ بازپرسی دادسرای ناحیه ۶ تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مالباخته پس از حضور در پایگاه سوم پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: برای تهیه ویزای سفر به کشور فرانسه، به یکی از آژانس‌های مسافرتی واقع در خیابان انقلاب مراجعه و در آنجا با مدیر تورهای خارجی آژانس به نام «علی . ت» آشنا شدم؛ وی مدعی بود که با توجه به ارتباطات خوبی که با سفارتخانه‌های مختلف از جمله سفارت کشور فرانسه دارد، می‌تواند مدت زمان چند ماهه اخذ ویزا را به کمتر از یک ماه و حتی چند هفته تقلیل دهد و با این وعده، من هم طی چندین مرحله و به بهانه‌های مختلف، مبلغ ۲۸ میلیون تومان به چندین حساب اعلامی از سوی او واریز می‌کردم و او نیز هر بار مدعی می‌شد که در حال پیگیری دریافت ویزای کشور فرانسه است.

وی در ادامه اظهاراتش به کارآگاهان گفت: همچنان پیگیر اخذ ویزای کشور فرانسه از آقای علی . ت بودم که یک روز در زمان مراجعه به آژانس، متوجه شدم که ایشان در آن آژانس مسافرتی دیگر هیچگونه مسئولیت یا فعالیتی نداشته و از افراد دیگری همانند من، مبالغی را دریافت و متواری شده است.

با آغاز رسیدگی به پرونده، کارآگاهان به بررسی حساب‌های بانکی اعلام شده که از سوی مدیر تورهای خارجی این آژانس مسافرتی به مالباختگان اعلام شده بود، پرداختند و اطلاع پیدا کردند به جز یکی از حساب‌های بانکی متعلق به آژانس، مابقی حساب‌ها متعلق به سایر افرادی است که آژانس هیچگونه ارتباط کاری با آنها ندارد؛ این افراد (صاحبان حساب‌های بانکی) شناسایی و در تحقیقات از آنها مشخص شد همگی از بستگان و بعضاً دوستان «علی . ت» (۲۸ ساله) هستند که صرفاً با استفاده از مدارک و مشخصات آنها اقدام به افتتاح حساب کرده اما هرگونه تراکنش مالی حساب‌ها در اختیار خودش بوده است.

در ادامه رسیدگی به پرونده مشخص شد که «علی . ت» در زمان تنظیم قرارداد اولیه با مالباخته، ابتدا شماره حساب آژانس را اعلام تا این شخص تنها قسمتی از مبلغ قرارداد را تحت عنوان تنظیم اولیه قرارداد به حساب آژانس واریز کند اما در ادامه و به بهانه‌های مختلف مابقی پول قرارداد – بنا به درخواست علی . ت – به حساب های بانکی دیگری واریز شده است.

با بررسی شکایت‌های مشابه مشخص شد که «علی . ت» پیش از مراجعه به این آژانس مسافرتی، در آژانس‌های مسافرتی دیگر نیز ابتدا تحت عنوان یک کارمند ساده و در ادامه به عنوان مدیر تورهای خارجی مشغول به کار شده، پس از مدتی کوتاه و با جلب اعتماد مدیر آژانس شخصا اقدام به تنظیم قرارداد با متقاضیان سفر به خارج از کشور کرده و نهایتاً پس از دریافت وجوه مختلف از این افراد در قالب واریز پول به حساب‌های سایر اشخاص و برداشت پول‌ها، متواری شده است.

در ادامه تحقیقات و با شناسایی هویت متهم تحت تعقیب پرونده، کارآگاهان با بررسی سوابق وی اطلاع پیدا کردند که این متهم از مجرمان سابقه‌دار تحت تعقیب دستگاه قضایی است که از سوی دادگاه عمومی و جزایی نیز به اتهام کلاهبرداری به همین شیوه و شگرد محکوم شده است.

تحقیقات جهت دستگیری «علی . ت» همچنان در دستور کار کارآگاهان تیم مبارزه با کلاهبرداری پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار داشت تا نهایتاً کارآگاهان موفق به شناسایی یک آژانس مسافرتی واقع در مرکز شهر تهران شدند که متهم به تازگی در آن مشغول به کار شده بود؛ لذا بلافاصله متهم دستگیر و پس از انتقال به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، صراحتاً به کلاهبرداری از مالباختگان اعتراف کرد.

متهم در خصوص شیوه و شگرد کلاهبرداری از مالباختگان گفت: طبق روال عادی، مدت زمان لازم برای اخذ ویزا چند ماه طول می‌کشد اما افرادی در زمان مراجعه به آژانس، به دلایل مختلف عنوان می‌کنند که نمی‌توانند این مدت را جهت مسافرت به خارج از کشور منتظر بمانند؛ در آن زمان بنده با طرح ادعای داشتن ارتباط با سفارت مذکور مدعی تهیه ویزا و بلیط در فاصله زمانی بسیار کوتاه چند هفته‌ای می‌شدم و …

سرهنگ کارآگاه صفدر جانپرور، رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهم در کلاهبرداری تحت عنوان مسئول تورهای خارجی و سوابق قبلی وی در ارتکاب جرایم به این شیوه و شگرد، قرار بازداشت قانونی از سوی مقام محترم قضایی صادر  و متهم جهت انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار پایگاه سوم پلیس آگاهی واقع در خیابان خرمشهر – میدان نیلوفر قرار گرفته است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *