پست وبلاگ

دامان مهربان تالاب انزلی میزبان پرندگان مهاجر

به گزارش اکوتو ، از واپسین روزهای تابستان تالاب انزلی خود را برای پذیرایی از میهمانان رنگین بال زیبایش آماده می کند و گوش به زنگ آوای دلنشین آنها می ماند.
خوتکاهای پرسفید پیش قراولان این سفر هستند و از پس آنها اردکهای سرسبز، سرسیاه و سرحنایی، فیلوش، آنقوت، تنجه، گیلار، انواع غازهای خاکستری و پیشانی سفید و قوها و چنگرها می آیند و در دامان مهربان تالاب انزلی پناه می گیرند.
بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، پارسال ۲۱۶ هزار پرنده مهاجر زمستان را در دامان پرمهر تالابهای استان گذراندند که از این بین تالاب انزلی با ۱۲۵ هزار پرنده رکوددار میزبانی بود .در این بین هستند دلسوزانی که پرندگان گرفتار را نجات داده ، تیمار کرده و به آغوش طبیعت باز می گردانند و در زمستان های سخت دانه ای یا خرده نانی میهمانشان می کنند.
اما نامهربان ها ، بی توجه به در معرض انقراض بودن برخی از این پرندگان و ممنوعیت شکار ، قلب کوچک آنها را آماج سرب داغ می سازند.رییس اداره محیط زیست انزلی گفت : ما هرساله در این فصل از سال شاهد ورود پرندگان زمستان گذر به تالاب هستیم.
اکبر میغی با اشاره به این که دسته اول پرندگان مهاجر به تالاب را خوتکا های پرسفید تشکیل می دهند افزود : حدود سه هزار خوتکای پرسفید عمدتا در منطقه سرخانگل و بخش غربی تالاب انزلی شمارش شده اند.وی خاطرنشان کرد : با سردتر شدن هوا در مناطق شمالی و بخصوص سیبری بر شمار پرندگان مهاجر ورودی به تالاب افزوده می شود.وی با اشاره به ممنوعیت شکار پرندگان در سال گذشته گفت : هنوز برای سال جاری تصمیم جدیدی در این زمینه گرفته نشده و ممنوعیت شکار به قوت خود باقی و بدیهی است.میغی متذکر شد : هرکسی با هر نیتی حتی با اسلحه شکاری مجاز خودش وارد عرصه حفاظت شده بشود بعنوان متخلف تلقی و علاوه بر توقیف سلاح به مراجع قضایی نیز معرفی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد : کارکنان اداره محیط زیست همچون سالهای گذشته با جدیت و همت در حفظ گونه های ارزشمند مهاجرتلاش می کنند اما برای حفاظت از جانداران همچنان نیازمند کمک همه مردم هستند.وی با قدردانی از همکاری مردم در زمینه حفاظت از حیات وحش گفت : در مواردی مردم حیوانات را مداوا کرده و به دامپزشک برده و با هماهنگی اداره محیط زیست در عرصه طبیعی جنگلی قلمگوده انزلی رهاسازی کرده اند.
طبیعت دوستان امیدوارند که با اجرای طرح احیای تالاب این مام مهربان بهتر از همیشه قادر به میزبانی از میهمانان زمستانی کوچک خود باشد و عرصه های طبیعی گیلان نیز با حضور این پرندگان جلوه ای زیباتر به خود بگیرد.تالاب بین المللی انزلی با حدود ۲۰ هزار هکتار مساحت از مهمترین زیستگاه های پرندگان مهاجر در جنوب دریای خزر و شمال ایران محسوب می شود.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *