پست وبلاگ

مقرنس‌کاری در استان بوشهر احیا می‌شود

علی ذاکری ظهر امروز در نشست با  مسئولان حوزه‌های آثار و ابنیه فنی و تاریخی استان بوشهر با بیان اینکه در مرمت و بازسازی آثار تاریخی لازم است معماری گذشتگان رعایت شود اظهار داشت: مقرنس کاری یکی از معماری‌های گذشتگان است که در بناهای مذهبی مورد استفاده قرار می‌ معاون میراث فرهنگی بوشهر است.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار در شهر بوشهر مقرنس کاری  انجام می‌شود تصریح کرد: برخی از بناهای قدیمی استان بوشهر به ویژه مساجد تاریخی استان بوشهر از جمله مسجد بردستان که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است دارای مقرنس کاری‌های بسیار زیبایی است که هم چشم نواز است و هم توانسته است بعد زیبایی گنبد تاریخی را افزایش دهد.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر  با بیان اینکه بخش هنری و معماری بنای تاریخی مسجد بردستان از بین رفته است گفت: متأسفانه این بخش هنری از مسجد در طول زمان و در اثر فرسایش زیست محیطی تخریب شده است که نیاز به مرمت و بازسازی  با بهره‌برداری از معماری تاریخی دارد.

ذاکری با بیان اینکه مقرنس‌کاری یکی از عناصر مهم تزئینات معماری است افزود: مقرنس‌کاری در زیبا ساختن بناهای ایرانی به ویژه مساجد و مقبره ها استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این مقرنس‌ها را می‌توان از جمله وسایل موثر ساخت گنبدها دانست که بعدها محتوای نظری اولیه را از دست داده و بیشتر برای تزیین استفاده شده‌اند.

معاون میراث فرهنگی علاوه بر اینکه مرمت و احیای مقرنس‌ها را کاری ضروری دانست گفت: از اینکه ما باید این مقرنس‌ها را احیا کنیم شکی نیست، اما مهم‌تر از این موضوع فعال کردن هنرمندان است که گاه در رشته‌ها و شاخه‌های هنری به فراموشی سپرده می‌شوند و با احیای این زیبایی‌های تاریخی می‌توان نام این هنرمندان را نیز همیشه زنده نگه داشت.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *