پست وبلاگ

مدیریت چه نقشی در نتایج اخیر تیم ایفا کرده است؟

گروه ورزش و سرگرمی اکوتو؛ تیم تراکتورسازی تبریز پس از شروع لیگ پانزدهم و در حالی که عمده هواداران یک تیم رویایی را در سر می پروراندند، نتایجی در خور هواداران میلیونی خود نگرفت. تیمی که قرار بود با اندیشه قهرمانی وارد لیگ شود تبدیل به یک تیم دست و پا بسته ای شد. به طوری که تیم های ته جدولی که روزگارانی در آرزوی کسب حداقل امتیاز از تیم ریشه دار تراکتورسازی بودند، در این فصل کسب هر سه امتیاز بازی مقابل تراکتور را دست یافتنی دانستند.

معلوم نشد که چه بلایی بر سر تیم محبوب آذربایجان آمد تا شرایط اینطور رقم خورد. مدیریت، کادرفنی، بازیکنان بی حال و سرباز این فصل یا حتی هوادارانی که امسال تیم خود را تنها گذاشته و نزول تدریجی تیم محبوبشان را فقط نظاره کردند.

چیزی که مشخص است این بار نباید فدراسیون و داوران را عامل باخت های پیاپی و نتایج دور از انتظار این فصل بدانیم یا اگر هم وجود داشته به شکلی نبوده که تمام تقصیر ها را سوی این عامل ها روانه کنیم.

به دلیل اینکه عامل مدیریت بیشتر از بقیه عامل ها توسط هواداران پرشمار تراکتورسازی مقصر شناخته شده است به بررسی نقش مدیریت در نتایج ضعیف این فصل می پردازیم:

نقش مدیریت

 مدیری که در ابتدای فصل گوشش بدهکار هیچ حرفی نبود و فقط نظرات خود را پیش می برد. زمانی که در ابتدای فصل همه ی رسانه ها و خبرنگاران به اتفاق از جدایی بازیکنان باسابقه و بومی ابراز نگرانی کردند، عباسی مشغول ساختن تیم رویایی خود بود. مدیری که تصور می کرد با آوردن بازیکنان ستاره که حاصل تلاش باشگاه های دیگر بوده اند، می تواند تیم خود را بدون زحمت قهرمان لیگ برتر کند.

سربازانی که با وجود ستاره بودن، یک سال تمام توپ به پایشان نخورده بود و دیگر آن بازیکن فصول قبل نبودند. تنها دلیلی که مدیران باشگاه را مجاب نمود تا از این بازیکنان که فقط اسم خود را به یدک می کشیدند استفاده کند، کاهش هزینه های باشگاه و در نتیجه جبران بدهی های معوقه سالهای قبل بود. البته باشگاه تراکتورسازی در امر اول برای تعدیل هزینه ها موفق عمل کرد ولی آیا توانست از پس بدهی های کمرشکن تیم برآید؟ بدهی هایی که این روزها به دغدغه اصلی باشگاه تبدیل شده و حاشیه های فراوانی از این ناحیه متوجه تیم تراکتور شده است.

البته قضیه به این جا ختم نمی شود. عباسی برخلاف مدیران فصول گذشته، به حضور در کنار تیم معتقد نبود و به عقیده ی وی دوره این نوع باشگاه داری تمام شده  و باید تیم تراکتور با مدیریت نوین اداره شود. البته ما هنوز هم تعریف مشخصی از این مدرن بودن را پیدا نکرده ایم ولی با کارهای عباسی در طول این فصل تعاریفی از باشگاه مدرنیته دستگیرمان شده است:

۱- مدیر نباید در شهر محل باشگاه حضور یابد. حتی لزومی ندارد که دفتر باشگاه در شهر خود تیم باشد و در هرجایی به غیر از خود شهر تبریز محل باشگاه می تواند باشد.

۲- مدیر نباید در کنار تیم حضور یابد چرا که سرپرست و کادرفنی حواسشان به همه چیز است. حتی در بازی ها هم هیئت مدیره می تواند در رختکن تیم حاضر شود ولی مدیرعامل نه. حتی جوابدهی به بازیکنان نیز به اولویت بعدی انتقال می یابد و با هر گونه اعتراض بازیکنان از شرایط موجود، این بازیکن دیگر جایی در تیم نداشته و باید تا آخر فصل طعم نیمکت نشینی را بچشد.

۳- در این سیستم مدرن جایی برای هواداران وجود ندارد. حتی کانون هواداران هم که نقش بسزایی در تشویق هواداران برای حضور در استادیوم ایفا می کرد، باید به محل باشگاهی انتقال یابد که حتی دفتر باشگاه نیز آنجا نیست و فقط اسم آن وجود دارد.

درباره ی محمد رحمانی

مقالات مرتبط

1 دیدگاه در “مدیریت چه نقشی در نتایج اخیر تیم ایفا کرده است؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *