پست وبلاگ

معاملات مسکن ۱۲.۳ درصد کاهش یافت

بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در دی ماه سال ۱۳۹۴ را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش در دی ماه سال ۱۳۹۴، تعداد معاملات آپارتمان‌هاي مسکوني شهر تهران به ۱۶۳۱۸ واحد مسکوني رسيد که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب به ميزان ۲۹.۱ و ۸.۵ درصد افزايش نشان مي دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۳۸.۰ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب با ۱.۹ و ۳.۱ درصد کاهش همراه بوده است.

در دی ماه سال ۹۴ از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷۵.۵ میلیون ریال به منطقه ۳ و کمترین آن با ۲۰.۹ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

تحولات ۱۰ ماهه بازار مسکن

در ده ماهه نخست سال ۱۳۹۴ تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۲۵.۱ هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۲.۳ درصد کاهش نشان می دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران ۳۸.۶ میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل با کاهش ۱.۳ درصد مواجه بوده است.

تحولات اجاره بهای مسکن

در دی ماه سال ۹۴ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۰.۵ و ۱۱.۵ درصد رشد نشان می دهد. ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالبا یکساله تنظیم می گردند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست های کنترل و مهار تورم، سبب رشد متناسب اجاره بهار با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

سهم هزینه مسکن در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی معادل ۲۸.۴ درصد می باشد.

افزایش حجم معاملات در دی ماه نشانگر استقبال خریداران در شرایط ثبات قیمتی بازار مسکن می باشد. بهبود محسوس حجم معاملات در این ماه نسبت به ماه قبل همراه با کاهش جزئی متوسط قیمت مسکن، نشانگر آغاز شرایط رونق غیرتورمی در بازار مسکن شهر تهران می باشد. انتظار می رود این وضعیت که با بهبود شرایط اقتصاد کلان و اقدامات مناسب اتخاذ شده از سوی نظام بانکی در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن همراه شده است، در ماه های آتی هم تدام یابد.

همچنین بررسی تحولات بازار اجاره بهای مسکن در دی ماه موید تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم است به طوریکه شاخص کرایه مسکن در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۰.۵ و ۱۱.۵ درصد رشد نشان می دهد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *