پست وبلاگ

گره مسکن مهر ، در دستان بانک مسکن ؟

به گزارش گروه اقتصادی اکوتو ، احمد اصغری مهرآبادی اردیبهشت امسال به تسنیم گفته بود:‌ برای افزایش ۵میلیون تومانی سقف تسهیلات مسکن مهر خیلی کار شد و وزیر راه و شهرسازی به‌طور جدی پیگیر این موضوع بود و در این زمینه ده‌ها جلسه با بانک مرکزی برگزار شد.

وی تصریح کرد: پس از پیگیری‌های فراوان توانستیم مصوبه افزایش سقف تسهیلات را برای پروژه‌های با پیشرفت بالای ۷۵ درصد را از شورای پول و اعتبار دریافت کنیم.

وی ادآور شد: البته در اواخر دولت دهم این‌چنین مصوبه‌ای داشتیم اما به‌دلیل اینکه عمر دولت قبل تمام شد و همچنین سیاست دولت یازدهم جلوگیری از افزایش تورم بود، این سیاست در دستور کار قرار گرفت که افزایش سقف از محل وصول اقساط تسهیلات مسکن مهر انجام شود.

وی با ابراز “در حال حاضر ماهانه بین ۲۲۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومان وصولی تسهیلات مسکن مهر داریم” بیان کرد: در حال حاضر ۵۷۰هزار مسکن مهر نیمه‌تمام در مراحل مختلف ساخت داریم که از این تعداد ۲۷۰هزار واحد در مرحله نازک‌کاری و حدود ۹۷هزار واحد در مرحله سفت‌کاری قرار دارد که در سال جاری به اتمام خواهد رسید.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه نامه افزایش سقف تسهیلات ۲۳۲هزار واحد مسکن مهر توسط بانک مسکن به شعب ابلاغ شده است، افزود: در تلاشیم افزایش سقف تسهیلات را برای واحدهای با پیشرفت ۷۰ درصد و حتی کمتر از ۷۰ درصد نیز عملیاتی کنیم.

این در حالی است که مهرآبادی در جلسه شورای مسکن استان  آذربایجان شرقی به‌گونه‌ای سخن گفته که گویا هنوز بانک مسکن اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

وی با بیان این‌که برای تامین خدمات زیربنایی مسکن مهر ۵۶ هزار میلیارد ریال نیاز است، گفت: وزارت راه و شهرسازی از محل یارانه مسکن مهر ۲۵۰۰ میلیارد ریال به وزارت نیرو کمک کرده، این در حالی است که این وزارتخانه وظیفه ای در قبال تامین خدمات زیربنایی و روبنایی مسکن مهر ندارد.

وی افزود: وظیفه ذاتی وزارت راه و شهرسازی صرفاً واگذاری زمین است اما با دستور و تاکید وزیر، در آماده سازی زمین، تامین خدمات زیربنایی و روبنایی با دستگاه‌های خدمات رسان همکاری کامل دارد.

وی با بیان این‌که سال گذشته وزارت نیرو و دولت قرار بود به ترتیب ۳۰۰۰ و ۷۰۰۰ میلیارد ریال به تامین خدمات مسکن مهر کمک مالی کنند، تصریح کرد: معاون رئیس جمهور نیز قول داده بود در صورت بهبود وضعیت مالی ۱۰ هزار میلیارد ریال به این بخش کمک کند که تاکنون محقق نشده است.

مدیرعامل سابق سازمان ملی زمین و مسکن تاکید کرد: بانک مسکن موظف است مابه التفاوت وام بانکی از ۲۰۰ میلیون ریال به ۲۵۰ میلیون ریال را بپردازد تا پرونده مسکن مهر تا پایان سال ۹۵ بسته شود.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

1 دیدگاه در “گره مسکن مهر ، در دستان بانک مسکن ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *