پست وبلاگ

مزه بنگاهداري دولتي

به گزارش اکوتو ، به ياد دارم كه چند سال پيش، يك شركت دولتي در ليست خصوصي سازي قرار گرفته بود. يكي از ذينفعان اين شركت دولتي در جمعي خودماني با افتخار و پوزخند تعريف مي كرد كه قيمت شركت را بيش از سه برابر ارزش واقعي برآورد كرده ايم و امكان نداره كسي بخره! اگر هم كه ارزانتر از برآورد بفروشند كه داريم براشون!

در اينكه بنگاه هاي دولتي براي مديرانش و متوليان وزارتخانه اي آن  چه لقمه دندانگيري است نيازي به هيچ توضيحي نيست. به طور خلاصه: اختيارات كامل بدون هيچ مسووليت! براي زيان هنگفت و ورشكستگي هم كه انواع بهانه ها هست و هيچ سين جيمي هم در كار نيست.

حكايت خصوصي سازي ايراني را محسن جلالپور، رييس اتاق بازرگاني ايران از نشست ديروز هيأت داوري خصوصي سازي اينگونه روايت كرده است: ” به نظرم هنوز درك مشتركي از مفهوم واقعي خصوصي سازي دركشور وجود ندارد. مثلا در نشست دیروز به كرات می پرسیدند اگر قرار بود منزل خودتان رابفروشيد به همين نحو عمل مي كرديد؟ عجیب است که ما در فرآیند خصوصی سازی، تنها به قیمت می اندیشیم اما اصلاح ساختار و اهلیت خریدار و توسعه بنگاه برای ما بی اهمیت است. هیأت داوری نیاز به افرادی دارد که از تخصص لازم در مسائل خصوصی سازی و اقتصاد سیاسی برخوردار باشند. بازارهای مالی را بشناسند، قواعد رگولاتوری را بدانند و به مفهوم واقعی به رقابت و توسعه اعتقاد داشته باشند. در مقوله واگذاری شرکت ها که بسیار پیچیده است و نیاز به دانش کافی دارد، هرکس نمی تواند نظر بدهد. یاد شوخی معنی دار چند روز پیش رئیس جمهور با وزرای اقتصادی افتادم. کنایه ایشان درباره دو دستی چسبیدن وزرا به شرکت های زيرمجموعه، نشان از وجود یک تفکر سرسختانه در بوروکراسی ایران دارد که راه را بر اصلاح ساختار و رقابت بسته است”.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *