پست وبلاگ

مقصر کمبود منابع مالی برای مسکن مهر کیست؟

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی چندی پیش در جلسه با شماری از اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت ناگوار مسکن مهر و تأخیرهای متعدد این طرح و بلاتکلیفی مردم در تکمیل واحدهای نیمه‌تمام گفته بود: دولت قبل ۵۰هزار میلیارد تومان متعهد شده بود اما آقای روحانی می‌گفت حداکثر مبلغی که می‌تواند اختصاص یابد ۴۵هزار میلیارد تومان است، یعنی ۵هزار میلیارد تومان کسری داشتیم به‌اضافه ساخت فضاها و ساختمان‌های روبنایی و تأسیسات زیربنایی.

آخوندی و به‌تبع آن دولت تحت فشار سنگین افکار عمومی در خصوص مسکن قرار دارند که از یک‌سو بخش مسکن هنوز نتوانسته از رکود خارج شود و وعده مسکن اجتماعی سرابی بوده و از سوی دیگر وعده تکمیل مسکن مهر در سال ۹۴ به سال ۹۵ و اینک به سال ۹۶ موکول شده است.

وزیر راه در حالی این سخنان را مطرح می‌کند و انگشت اتهام را متوجه عالی‌ترین مقام اجرایی کشور کرده است و در واقع رئیس‌جمهوری را به‌عنوان مقصر اصلی در خصوص تزریق منابع مالی به مسکن مهر و تطویل آن معرفی می‌کند، اما واقعیت امر به‌گونه دیگری است.

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار دولت قبل میزان سقف تسهیلات جمعی مسکن مهر ۵۰هزار میلیارد تومان شامل ۴۵هزار میلیارد تومان آن از محل منابع بانک مرکزی و ۵هزار میلیارد تومان از محل بازگشت اقساط مسکن مهرهای تحویل‌شده بوده است.

در دولت فعلی نیز با تصویب شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات جمعی مسکن مهر ۵هزار میلیارد تومان دیگر از محل بازگشت اقساط افزایش یافت و به ۵۵هزار میلیارد تومان رسید.

بانک مرکزی هم با استمهال ۱۰ساله بازگشت منابع بانک مرکزی عملاً بستر لازم  را برای تخصیص منابع مالی به مسکن مهر فراهم کرده است. مصوبات شورای پول و اعتبار نیز به‌گونه‌ای بوده که منابع مورد نیاز تکمیل مسکن مهر از وابستگی به منابع بانک مرکزی خارج و از طریق اقساط بازگشتی مسکن مهر تأمین خواهد شد.

بنابراین این‌که گفته می‌شود نظر رئیس‌جمهوری مبنی بر عدم استفاده از منابع بانک مرکزی اجرا شده اما منابع جایگزین معرفی شده است، منابعی که از همان ابتدا در اختیار بانک مسکن و وزیر راه و شهرسازی بوده است، اما، باید پرسید: بانک مسکن با علم وزارت راه و شهرسازی منابع حاصل از بازگشت اقساط مسکن مهر را در چه‌محلی هزینه کرده است؟

طبق گزارش سال گذشته کمیسیون عمران مجلس از عملکرد وزارت راه و شهرسازی تا سال ۹۴ بیش از ۷هزار میلیارد تومان منابع حاصل از بازگشت از اقساط مسکن مهر در اختیار بانک مسکن بوده که ریالی از آن به پروژه‌های این طرح اختصاص نیافته است.

این منابع به‌خلاف منابع بانک مرکزی که همیشه از سوی دولت متهم به تورم در اقتصاد کشور می‌شد، هیچ‌گونه آثار تورمی نخواهد داشت. اما علی‌رغم در اختیار بودن منابع لازم مالی در مسکن مهر وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن منابع تخصیص یافته به مسکن مهر را از ۵۰۰ میلیارد تومان ماهانه در دولت گذشته به کمتر از ۸۰ میلیارد تومان در دولت فعلی رسیده است، حقیقتی تلخ که در گزارش سال گذشته کمیسیون عمران به آن اشاره شده است.

در حقیقت منابع مالی فراوان خارج از منابع بانک مرکزی از ابتدای دولت در اختیار وزیر راه و شهرسازی و بانک مسکن بوده است که می‌توانسته‌اند به پروژه‌های مسکن مهر اختصاص دهند اما این امر صورت نگرفته است. سد شدن تزریق منابع به مسکن مهر از سوی بانک مسکن در حالی انجام شده است که ماهانه به بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان بازگشت اقساط صورت می‌گرفته است.

حال باید دید که هدف وزیر از وارد کردن اتهام به رییس جمهور چه بوده است. رییس جمهوری نیز یکی از مقصران عدم اتمام مسکن مهر به‌شمار می‌آید چراکه می‌توانست با تشکیل شورای عالی مسکن نقش مهمی در حل مشکلات مسکن مهر داشته باشد.

طی سه سال اخیر وزارت راه و شهرسازی سعی داشته وزارت نیرو را مقصر اصلی عدم تحویل مسکن مهر قلمداد کند اما گزارش نشان از آن دارد که پروژه‌های مسکن مهر نیمه‌کاره رها شده است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *