پست وبلاگ

زنگ خطر برای قطب اقتصادی کشور به صدا در آمد

به گزارش اکوتو ، این روزها کمتر کسی در مشهد پیدا می شود که از حال و روز اقتصاد شهرش بپرسی و او حرفی از میزان ، پدیده و…. نیاورد.

این شهر که به دلیل وجود بارگاه مقدس امام رضا علیه السلام میزبان میلیون ها زائر و مسافر در سال می باشد ، مامنی برای فعالات اقتصادی شده تا بتوانند با فعالیت های اقتصادی ، پیشرفت کنند و به مراحل بالا دست پیدا کنند اما خبرهای گاه و بیگاه از این شهر مذهبی که البته اعتراضاتی هم نسبت به فعالیت های متناقض با ماهیت این شهر نیز وجود دارد ، باعث می شود تا زنگ خطر برای این شهر که حالا یکی از قطب های اصلی اقتصاد کشور می باشد به صدا درآید.

پدیده شاندیز شرکتی که توسط میلیاردری نام آشنا در سطح بین المللی ساخته شد و سهامداران زیادی را نیز جذب کرد. کار این شرکت به جایی رسید که شعبه های خود را افزایش داد و رستوران های مجلل و لوکس خود را در شهرهای دیگر نیز راه انداخت و پیشرفت این شرکت به حدی رسید که جزیره کیش نیز یکی از اهداف اصلی پدیده شد.

شاید سابقه سهام فروشی یک شرکت سهامی خاص قبل از پدیده نیز رواج داشته ولی به گمان  بسیاری اولین و یا حداقل اصلی ترین رکن راه اندازی این بازار البته غیر قانونی پدیده بوده که توانست سهام شرکتی را به مردم بفروشد و بازار خرید و فروش برای آن تشکیل دهد که قانونا سهامی خاص بوده و اجازه همچین کاری را نداشته است. به هر ترتیب استقبال بی نظیری از این شرکت شد و به سرعت یک خانواده چند هزار نفری از سهامداران ایجاد شد. سهام ۲۰۰ تومانی این شرکت سودهای چند صد درصدی را نصیب سهامداران کرد و بسیاری به قول معروف بار خود را در این مسیر بستند.

این مسیر به خوبی در حال پیمودن بود که به یکباره همه چیز خراب شد و دادستان که هشدارهایی در رابطه با پدیده به رسانه ها داده بود عملا وارد قضیه شد و دستور قلع و قمع این شرکت را داد و سهامی که روزی نزدیک ۱۲ هزار تومان معامله می شد حالا به حدود ۱۰۰۰ تومان رسید. افرادی که به قیمت زیر ۱۰۰۰ تومان خریداری کرده بودند که ضرری نکردند ولی در این بین افرادی تمام سرمایه خود را صرف خرید سهام ۸۰۰۰-۹۰۰۰ تومانی پدیده کردند که با این اتفاق ورشکستگی مالی کمترین برچسبی بود که به پیشانیشان خورد.

در سویی دیگر موسسه مالی و اعتباری میزان قرار گرفت که با بده بستان هایش با پدیده دچار مشکل شد و از سوی دیگر بانک مرکزی درست در زمانی که باید از این موسسه حمایت می کرد، علیه آن اعلام جرم نمود و موسسه را منحل شده اعلام کرد و چند صد هزار نفر سپرده گذار را دچار تشویش نمود در حالی که بعضا این سپرده گذاران بخت برگشته، سهامدار پدیده نیز بودند.

یکی از موارد عجیبی که در این بین دیده شد این بود که مشکل موسسه میزان به راحتی می توانست در همان روزهای اول به راحتی حل و فصل شود چرا که سابقه این  اتفاقات در نظام بانکی کشور بوده و به طور مثال بهمن ایثار نیز منحل شد ولی با تدبیر ویژه بانک مرکزی ، موسسه مولی الموحدین آن زمان و بانک ایران زمین فعلی ، مسئول پرداخت بدهی و دریافت سپرده های این صندوق شد. حال آنکه بانک مرکزی با وجود حدود ۲۰۰ شعبه از این موسسه می توانست درخواست ادغام این موسسه با بانک صادرات یا هر نهاد معتبر دیگری را بدهد نه آنکه با منحل کردن آن متعهد پرداخت حدود ۵ هزار میلیارد تومان شود که همین امر نیز تورم زا بوده و باعث خواهد شد مشکل جدیدی را به وجود آورد.

این اتفاقات در مشهد به گونه ای ریشه دوانده که اعتماد که اصلی ترین اساس اقتصاد مردمی است از بین رفته و مردم نه به نظام بانکی کشور دلگرم هستند و نه به شرکتهایی که شاید هیچ گونه مشکل قانونی نداشته باشند. مهم تر از این مطلب آرامش روانی این شهر و حتی استانهای خراسان رضوی – شمالی و جنوبی بهم ریخته است و هر چه سریعتر باید مسئولین امر برای سامان دادن این موارد وارد عمل شوند.

منبع:کاسب نیوز

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *