پست وبلاگ

مناطق آزاد باید محل گردش کالا و نه فقط واردات باشند

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به ناکامی مناطق آزاد در حمایت از تولید ملی گفت: راهکار منحصر به فرد موفقیت مناطق آزاد این است که تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی نیز در این مناطق دیده شوند و به اندازه واردات تسهیلات بگیرند.

عبدالرضا امیر تاش در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص لایحه ی افزایش مناطق آزاد که یک فوریت آن به تصویب نمایندگان مجلس رسیده است، اظهار داشت: در شرایط کنونی افزایش مناطق آزاد با توجه به اوضاع تولید داخلی که اکثریت کالاهای ایرانی نمی توانند در بازار رقابتی شرکت کنند، سودی به حال اقتصاد کشور نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش تعداد مناطق آزاد برای رونق تولید و پیشرفت اقتصاد ایران می تواند مفید واقع شود یا خیر، گفت: به طور کلی و مطلق نمی توان به این سوال پاسخ داد؛ اگر که مناطق آزاد محلی برای داد و ستد آزادانه ی کالاها باشد برای اقتصاد و رونق تولید می تواند مفید واقع شود اما اگر محملی برای واردات کالا باشد جواب منفی است و برای اقتصاد مضر است.

وی سپس در پاسخ به این سوال که با توجه به تجربیات حاصل از مناطق آزاد موجود آیا با این شرایط ایجاد مناطق آزاد جدید برای اقتصاد ایران مفید است یا خیر، افزود: در پاسخ سوال گذشته اشاره شد که اگر محلی صرفا برای واردات کالا باشد، خیر نمی تواند مفید باشد.

امیر تاش با اشاره به اینکه راهکار منحصر به فرد موفقیت در مناطق آزاد این است که تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی نیز در آن دیده شوند تا بتوانند از تسهیلات بیشتری برای تولید و عرضه ی کالاهای خود بهره ببرند، افزود: یعنی به موازاتی که برای واردات تسهیلات در نظر گرفته می شود؛ برای صادرات نیز باید به همان مقدار تسهیلات در نظر گرفته شود.

وی در مورد تصویب لایحه افزایش تعداد مناطق آزاد گفت: اگر چنین بندهایی در آن دیده شود خوب است اما اگر قرار بر این باشد که فقط واردات را تسهیل کند بنده با آن موافق نیستم.

امیر تاش در مورد مناطق آزاد فعلی نیز گفت: اگر شاهد عدم توفیق این مناطق برای اقتصاد کشور هستیم؛ دلیلش، ضعف در تولید داخلی است. تا تولید داخلی رونق نگیرد مناطق آزاد نمی تواند مفید واقع شود؛ زیرا یک مجموعه ی به هم پیوسته است که با هم تکمیل می شود.

وی با اشاره به موفقیت مناطق آزاد در سایر مناطق جهان گفت: مناطق آزاد در سایر کشورها محل گردش کالاها هستند نه فقط محل واردات. این در حالی است که در ایران بسیاری از واردات از مناطق آزاد صورت می گیرد.

امیر تاش در ادامه در پاسخ به این سوال که به جز عدم حمایت و اعطای تسهیلات از سوی مسئولین، علت عدم توفیق تولید داخلی، چه نکاتی می تواند باشد، گفت: از جمله ادله ی دیگری که مانع تولید داخلی است می توان به مشکلات فرهنگی مردم در رویکرد به کالاهای خارجی صحبت کرد. مردم هنوز ایمان به تولید داخلی پیدا نکرده اند. هنوز فکر می کنند واردات تافته جدا بافته است.

وی همچنین با اشاره به اینکه هنوز تولیدکنندگان ما به آن فرهنگ رقابتی نرسیده اند، افزود: بهترین شاهد مثالمان صنعت خودرو هست که هنوز نتوانسته خود را به بازار رقابتی جهانی بعد از بیش پنجاه سال برساند.

امیرتاش یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران را عدم گردش مالی دانست و افزود: اکنون بالای هزار-هزار میلیارد تومان در کشور نقدینگی داریم ولی کارکرد خود را انجام نمی دهد.

وی در انتقاد به رکود حاکم در فضای کشور گفت: شما یک برکه را در نظر بگیرید اگر آب درون آن قرار بگیرد و گردش نداشته باشد تبدیل به مرداب خواهد شد.

امیرتاش در پاسخ به این سوال که راهکار برون رفت از مشکل عدم گردش مالی چیست، گفت: بهترین کار برای به گردش درآوردن نقدینگی و خروج از رکود تقویت تولید داخل است که وظیفه ی دولت به تنهایی نیست. بین خود مردم هم باید فرهنگ سازی شود.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *