پست وبلاگ

محدودیت و ممنوعیت سفر به کویر مرنجاب

به گزارش اکوتو ، محسن تاج افروز دادستان دادسرای عمومی و انقلاب آران و بیدگل با ابلاغ نامه ای به نیروی انتظامی این شهرستان، مهلت یک ماهه ای را برای ساماندهی کویر مرنجاب و رفع معضلات منطقه تعیین کرده است.
پیش از این دادستان دادسرای عمومی و انقلاب آران و بیدگل در نامه ای خطاب به فرماندهی انتظامی این شهرستان بنا به دستور رئیس کل دادگستری استان اصفهان، برخورد قاطع با متخلفان ورود تورهای مختلط گردشگری به مرنجاب و شهر نوش آباد (زیرزمینی) را اعلام کرده بود.
پیرو این نامه مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان در نامه ای درخواست مهلت یک ماهه برای ساماندهی و رفع معضلات منطقه را خواستار شد که پس از کسب دستور و موافقت رئیس کل دادگستری استان اصفهان مورد موافقت و ابلاغ از سوی دادسرای عمومی و انقلاب آران و بیدگل قرار گرفت.
در ادامه نامه دادستان دادسرای عمومی و انقلاب آران و بیدگل تاکید شده است: در صورت مرتفع کردن مشکل و معضلات آن منطقه توسط مسئولان میراث فرهنگی و مسئولان امر در استان و شهرستان با هماهنگی رئیس کل دادگستری استان دستورات جدید صادر خواهد شد و در صورت عدم رفع معضلات توسط مسئولان امر از تاریخ اول بهمن ماه طبق دستور صادره نخستین (مبنی بر ممنوعیت ورود تورهای مختلط گردشگری به منطقه از ۲۳ آذرماه) با جدیت و قاطعیت تمام اقدام نمایند.
آبان ماه امسال به علت حضور تورهای مختلط گردشگری در این منطقه و بدلیل نارضایتی مردم این خطه، جاده کویر مرنجاب آران و بیدگل به روی تورهای مختلط گردشگری بسته شد.
درهمین حال بدلیل ممنوعیت ورود تورهای گردشگری مختلط طی هفته های اخیر ورود افراد و گردشگران بگفته منابع محلی و استان کاهش یافته است.
کویر مرنجاب واقع در شمال آران و بیدگل با ۸۵۰ متر ارتفاع از سطح آب های آزاد یکی از بکرترین و زیباترین کویرهای کشور محسوب می شود که از شمال به دریاچه نمک، از غرب به کویر مسیله و دریاچه حوض سلطان و حوض مره و از شرق به پارک ملی کویر منتهی می شود.
کویر مرنجاب دارای جاذبه های طبیعی، تاریخی و گردشگری و از جمله کاروانسراست.
کاروانسرای مرنجاب که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و راه ارتباطی بین خراسان و اصفهان از آنجا می گذشته است در کنار دریاچه نمک آران و بیدگل واقع و در سال ۱۰۱۲ هجری قمری توسط شاه عباس ساخته شده است.
کاروانسرای تاریخی مرنجاب تنها محل اقامتی واقع در منطقه نمونه گردشگری کویر آران و بیدگل است.
شهر زمینی اویی نیز یکی از مقصدهای هدف گردشگری در شهر نوش آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *