پست وبلاگ

آخرین اخبار از مراحل تدوین و نهایی شدن لایحه بودجه سال آینده

به گزارش اکوتو ، گرچه انتظار می رفت طبق وعده قبلی و به روال دو سال گذشته، لایحه بودجه سال آینده نیز در زمان مقرر یعنی یکشنبه همزمان با ۱۵ آذر ماه به مجلس ارائه شود ولی بنابر آنچه برخی مقامات مسئول اعلام کرده‌اند “بنابر دلایلی ارائه بودجه به مجلس به اوایل دی ماه موکول شده است”.

طبق اعلام یک مقام آگاه به ایسنا، با توجه به اینکه قرار بود لایحه بودجه در یکشنبه هفته اخیر در هیات دولت بررسی شود و چارچوب کلی آن به تصویب برسد، با وجود بررسی های انجام شده چارچوب بودجه به تصویب نرسیده و به یکشنبه هفته آینده موکول شده است. بر این اساس در صورت نهایی شدن کلیات بودجه در هیات دولت، لایحه به سازمان مدیریت و برنامه ریزی برمی‌گردد و اعداد و ارقام آن با توجه به سقف‌های تعیین شده و متغیرهای کلان آن نهایی خواهد شد.

این در حالی است که با توجه به تاکید دولت برای ارائه همزمان لایحه برنامه ششم توسعه همراه با لایحه بودجه ۱۳۹۵، این موضوع نیز در تاخیر ارائه لایحه بودجه بی تاثیر نبوده است. آنطور که عنوان می شود، هنوز احکام برنامه در هیات دولت نهایی نشده است.

با این حال مراحل تدوین لایحه بودجه و همچنین برنامه ششم در سازمان مدیریت و برنامه ریزی در حال انجام است.

گرچه لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ قرار است با تاخیری حدود دو هفته ای و تا اوایل دی ماه به مجلس برود اما این اولین عقب ماندن دولت فعلی از ۱۵ آذر ماه یعنی زمان قانونی لایحه بودجه به مجلس است. این در حالی است که لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ به عنوان اولین بودجه دولت یازدهم ۱۷ آذر ماه ( با تاخیر دو روزه به دلیل همزمانی با تعطیلات) و لایحه سال جاری در ۱۶ آذر از سوی رییس جمهور تقدیم شده بود.

این در حالی است که لوایح بودجه در سال‌های گذشته به ویژه در دهه ۸۰ به بعد معمولا رنگ پاییز به خود ندیده بود و حتی تاخیر ۸۰ روزه را هم در دولت گذشته تجربه کرده است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *