پست وبلاگ

انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه منتفی شد

عیسی کلانتری امروز در حاشیه نشست خبری که به مناسبت بیستمین سال تجاری سازی جهانی محصولات تراریخته در خانه کشاورز برگزار شد اظهار کرد:از نظر ما این موضوع منتفی است و هیچگونه توجیه اقتصادی برای انتقال آب خزر وجود ندارد، زیرا املاح آب دریای خزر به لحاظ شیمیایی دارای سولفاته و املاح دریاچه ارومیه دارای کلرات است و ساختارها با یکدیگر همخوانی ندارند.

وی افزود: یکی از مشکلات دیگر پمپاژ آب دریای خزر در ارتفاع دو هزار و ۷۰۰ متری برای رسیدن به دریاچه ارومیه است.

رئیس خانه کشاورز ادامه داد: در واقع هر متر مکعب پمپاژ آب از خزر به دریاچه ارومیه ۸ تا ۱۰ هزار تومان هزینه دارد، بنابراین در صورتی که بخواهیم حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب آب را منتقل کنیم باید معادل کل تولید ناخالص ملی کشور هزینه کنیم.

کلانتری افزود: وزارت نیرو در حال مطالعه و بررسی این مسئله است که به احتمال زیاد آنان نیز به همین نتیجه می رسند.

مجری طرح احیای دریاچه ارومیه افزود: بخش عمده آب در سطح دریاچه ارومیه در تابستان تبخیر می شود اما امیدواریم سطح خشک دریاچه از ۶ تا ۷ ماه به پنج ماه برسد و به مرور در سنوات آتی ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ به تراز اکولوژی خود برسد.

کلانتری درباره اجرای برنامه محدودیت کشت در حاشیه دریاچه ارومیه گفت: محدودیت کشت در حاشیه دریاچه ارومیه نداریم، بلکه کاهش مصرف آب کشاورزی را در دستور کار قرار داریم ، زیرا در شرایط عادی در حوزه دریاچه ارومیه باید معادل هشت دهم تعرق آبیاری داشت.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *