پست وبلاگ

پیش بازی تراکتور و سپاهان – خواهر خوانده های دیروز، دشمنان خونی امروز!

مهر خواهر خواندگی

سپاهان اصفهان با یک دهه قدرت نمایی در لیگ برتر و آسیا بنوعی فوتبال سیاه – خاکستری ایران را زیر سؤال برد. آنها خود را به عنوان قطب جدید فوتبال معرفی کردند و در این یک دهه آنقدر جام بردند که پرافتخارترین تیم تاریخ لیگ ِ تازه تأسیس برتر لقب بگیرند. سپاهان اصفهان هر اندازه که در درو کردن جام ها موفق عمل میکرد در عرصه جذب هوادار نتوانست دست آورد مناسبی کسب کند آنها در این زمینه هرگز نتواسنتند به گرد پای دو تیم سرخابی پایتخت نزدیک شوند.

در مقابل، تراکتور سازی در همان اولین دوره لیگ برتر به دسته اول سقوط کرد و پس از هشت سال دوباره به سطح اول فوتبال کشور بازگشت. تراکتورسازی اگرچه در بحث ِ افتخارات، قابل قیاس با سپاهان اصفهان نبود اما به همان اندازه که سپاهان در دهه اخیر به سلطه چند ده ساله استقلال و پرسپولیس پایان داد، تراکتور سازی نیز انحصار پرتماشاگرترین تیمهای ایران را از دست استقلال و پرسپولیس ربود. حالا هواداران تراکتور و سپاهان یک حس مشترک داشتند، هر یک بواسطه فاکتورهایی خاص، عملاً تیم های استقلال و پرسپولیس را به سکوی دوم بهترین های لیگ پرتاب کرده بودند. این یک حس مشترک، شادی و شعف بسیار میان هواداران دو تیم بوجود آورد. تقابل رو در روی هر یک از این دو تیم برابر سرخابی های پایتخت چیزی فراتر از یک مسابقه فوتبالی بود. این حس، از هواداران به تشکیلات دو باشگاه سرایت کرد تا امضای خواهر خواندگی میان دو باشگاه امضا شود.

مهری که فغانی آن را باطل کرد – آغاز کدورت ها

تراکتور از همان بدو بازگشت دوباره به سطح اول فوتبال مملکت در قواره های یک تیم قلدر و مدعی ظاهر شده است. دوبار متوالی توسط امیر قلعه نوعی و تونی اولیورا به مقام نایب قهرمانی لیگ برتر دست یافت تا هر لحظه بر عطش هوادارانش برای کسب نخستین جام قهرمانی افزوده شود. اگرچه این اتفاق، ظاهراً یک اتفاق خوشایند برای تراکتورسازی و هواداران پرشمار آن محسوب میشد اما در حقیقت چرایی این دو نایب قهرمانی، هواداران تراکتور را بیشتر از آن چه که خوشحال کند، دل آزرده کرد. بحث داوری و جامی که دوبار متوالی از دستان تراکتوری ها سر خورد و شاید بر عقیده هواداران این تیم سر داده شد.

آمار و ارقام فصل ۹۳-۹۴ از شایستگی تراکتور برای کسب نخستین قهرمانی لیگ برتر خبر میداد. تراکتور در نیم فصل اول حریفان را یکی پس از دیگری در هم کوبید تا اینکه نوبت به سپاهان اصفهان رسید. سپاهان با گل نیم متری آفساید خلعت بری یک امتیاز حساس از تبریز دزدید اما این همه ماجرا نبود، در بازی برگشت در اصفهان در حالی که تراکتور تا دقایق پایانی ۱- ۰ از حریف خود پیش بود، علیرضا فغانی در صحنه دایو آشکار پریرا – مهاجم سپاهان – یک پنالتی عجیب برای سپاهان گرفت تا زمینه باخت تراکتورسازی را بتنهایی فراهم کند. اما این هنوز آغاز راه در پایان لیگ برتر ۹۳-۹۴ بود. هفته بعد سپاهان در تهران به قضاوت پر حرف و حدیث همان داور، ۳ امتیاز از چنگ پرسپولیس ربود تا تیمی که در فاصله ۶ هفته به پایان لیگ شانس چندانی برای کسب سهمیه نیز نداشت بیکباره قهرمان شود و بالاخره بازی سراسر نوستالژیک و تراژدیک هفته پایانی میان تراکتور و نفت تهران، دوباره به قضاوت فغانی و اشتباهاتی که هرگز پذیرفته نشد تا باری از آزردگی هواداران تراکتور کاسته شود.

آنها هنوز که هنوز است نتوانسته اند با اتفاقات فصل قبل کنار بیایند. ریزش شدید هوادارو بدبینی به فوتبال و بی تفاوت شدن به فوتبال همه و همه از اثرات اتفاقات ناخوشایند فصل قبل است.

نخستین بازی تراکتور در فصل جدید با تیم همشهری نشان داد که این بار رنگ ها در دربی آذربایجان فرق می کند! فارغ از جایگاه دو تیم سپاهان و تراکتور، بدون شک دیدار برگشت سپاهان و تراکتور در استادیوم بزرگ یادگار یک دیدار سخت برای سپاهان خواهد بود. سپاهانی ها بواسطه خواهرخواندگی با تراکتور هرگز در تبریز تحت فشار تماشاگران تراکتوری نبوده اند و شاید یکی از دلایل بزرگی که آنها همواره دست پر از تبریز بیرون رفته اند همین باشد! اما بازی برگشت فصل جدید ماجرای دیگری خواهد داشت.

در مقابل هواداران سپاهان که از شرایط بوجود آمده فصل قبل نمیتوانند ناراضی باشند حساسیت چندانی روی بازی با تراکتور ندارند، آنها فعلا در مقابل آتش خشم تراکتوری ها سیاست سکوت را در پیش گرفته اند.

آمار چه می گوید؟

دو تیم در مجموع ۱۴ بار در لیگ برتر به مصاف هم رفته اند که سهم سپاهانی ها ۷ برد و سهم تراکتوری ها ۴ برد بوده است و ۳ بازی دو تیم نیز به تساوی کشیده شده است. با توجه به اتفاقات فصل گذشته این آمار می توانست هم اکنون ۶ بر ۵ به نفع تراکتور باشد.

هر یک از دو تیم در خانه حریفان به مراتب نتایج بهتری کسب کرده اند. نخستین بازی دو تیم در لیگ برتر در سال ۸۰ و در تبریز با نتیجه صفر بر صفر به پایان رسید. بازی برگشت در اصفهان با تک گل محمد فرشباف به سود تراکتورسازی خاتمه یافت.

سنگین ترین شکست تاریخ سپاهان در لیگ برتر در مقابل همین تراکتور و با نتیجه ۴-۱ در اصفهان رخ داده است. نکته جالب توجه اینکه هدایت تیم تراکتور در آن برهه نیز بر عهده تونی اولیویرای محبوب بوده است.

ابراهیم توره و فلاویو لوپز برترین گل زنهای دو تیم برابر یکدیگر هستند که هیچ کدام از آنها دیگر برای تیمهای سپاهان و تراکتور بازی نمی کنند.

هم اکنون باید تا سه شنبه منتظر ماند چرا که پیش بینی پانزدهمین تقابل دو تیم در تاریخ لیگ برتر بسیار سخت به نظر می رسد.

درباره ی طاهر صاحبی

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *