پست وبلاگ

خبر خوب ؛ بانک و بیمه حامی جوانان در راه است

محمدرضا رستمی در نشست خبری که امروز در وزارت ورزش و جوانان برگزار شد،‌ در خصوص راه‌اندازی پورتال‌ سمن‌های جوانان در سال جاری اظهار داشت:‌ قصد داریم پورتال‌ سمن‌های جوانان را نیز امسال راه‌اندازی کنیم. این کار در زمینه دستیابی به شناخت دقیق به منظور اطلاع از نیازها و توانمندی‌های جوانان در سمن‌ها کمک می‌کند. علاوه بر آن شبکه اجتماعی جوانان را نیز راه‌اندازی می‌کنیم و در آن اطلاعات واقعی جوانان وارد می‌شود.

معاون وزیر ورزش و جوانان درباره مهارت‌های جوانان در امر ازدواج گفت: گفتمان شکل گرفته در آموزش رسمی باید به موضوع ازدواج جدی‌تر بپردازد ما به وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد دادیم که کتاب‌های دانش‌آموزان از دوران ابتدایی تا پایان دوران متوسطه تحلیل گفتمان شود همچنین ۱۲ عنوان مهارت برای توانمندسازی جوانان طراحی شده است و در سال گذشته برای ۲۵۰۰ جوان فعال در سمن‌ها این مهارت‌ها ارائه شد و در سال جاری نیز این کار ادامه می‌یابد. این مهارت‌ها شامل موضوعاتی مانند مهارت‌های ارتباطی و حضور در فضای مجازی می‌شود.

رستمی در خصوص ازدواج آسان جوانان عنوان کرد: جلساتی را با مجمع ملی خیرین ازدواج آغاز کرده‌ایم و روی سه اولویت با آنان به توافق رسیده‌ایم. تأمین اقتصادی مالی مانند موضوع جهیزیه یکی از این اولویت‌هاست. اولویت دوم مربوط به آموزش و توانمندسازی جوانانی است که قصد ازدواج دارند، می‌شود. اولویت سوم نیز مربوط به موضوعات فرهنگی و ترویج ارزش‌های ازدواج و خانواده می‌شود که برای این کار بهره گیری از رسانه‌ها و نظام تبلیغی لازم است.همچنین با اتاق اسناد و نظام بانکی کشور نیز در زمینه تأمین اقلام و تجهیزات زندگی مشترک با تخفیف ویژه صحبت‌هایی کرده‌ایم. علاوه بر آن تخصیص اعتبار ۱۰ میلیون تومانی با سود چهار درصد برای زوج‌های جوان را نیز مدنظر داریم.

وی با اشاره به طرح بیمه حامی جوانان افزود:‌در این زمینه بیمه حامی انتخاب شده است و تا پایان مرداد از آن رونمایی می شود و به جوانان ۱۴ تا ۲۹ سال خدمات بیمه‌ای ارائه خواهد شد. توانمندسازی جوانان برای ورود به صنعت بیمه از سوی صندوق بیمه حامی یکی دیگر از اقدامات در نظر گرفته شده است و از میان جامعه جوان حداقل در هر شهری یک گروه جوان مجوز نمایندگی بیمه دریافت می‌کنند. علاوه بر آن قرار است صنعت بیمه در برنامه‌های حوزه جوانان که نیاز به پشتیبانی دارد مشارکت داشته باشد.

رستمی درباره علت اظهار نظر نکردن وزارت ورزش و جوانان در زمینه موضوعاتی مانند ایجاد محدودیت برای دسترسی جوانان به فضای مجازی و ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها عنوان کرد: دوره کنونی دوره ارتباط مشارکتی در فضای مجازی است و هرگونه اقدام برای محدود کردن و مقابله با آن محکوم به شکست است. اکنون دوره‌ای نیست که انتظار داشته باشیم آنچه را قبول داریم اعلام کنیم و دیگران آن را بپذیرند و عمل کنند. در حال حاضر محور توسعه محتواست هر اندازه جلوی عرضه محتواهای رسمی مانند کنسرت و فیلم‌های سینمایی را بگیریم زمینه را برای بروز و ظهور محتواهای غیر رسمی در ابعاد بزرگ‌تر و متنوع‌تر در فضای مجازی فراهم می‌کنیم. بنابراین باید با مدیریت خردمندانه کمک کنیم که جوانان محتواهای خود را در فضاهای شناخته شده ارائه دهند.

وی اظهار داشت:‌ تلاش می‌کنیم انواع فرصت‌های جدید را در فضای مجازی برای حضور فعال جوانان ایجاد کنیم .جوانانی که توانایی تولید موضوعات جدید مجازی را داشته باشند به طور حتم مورد حمایت معاونت ساماندهی امور جوانان قرار می‌گیرند. ما اپلیکیشن‌های موبایل ر ا که از سوی جوانان طراحی شوند را به رقابت می‌گذاریم و از بهترین آن‌ها حمایت می‌کنیم.

رستمی در زمینه حضور زنان در ورزشگاه‌ها بیان کرد: حضور زنان در ورزشگاه‌ها از نظر وزارت ورزش و جوانان یک موضوع طبیعی است البته یک تغییر اجتماعی جدید نیازمند تفاهمنامه ملی بوده و هم مجوزهای شرعی و هم مجوزهای قانونی را نیاز دارد و وزارت ورزش و جوانان در حال تفاهم ملی در این زمینه است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در زمینه آخرین وضعیت طرح سبک زندگی در عصر رسانه اظهار کرد: این طرح شامل سه حوزه آموزش، پژوهش، ترویج و تبلیغ می‌شود. طرح سبک زندگی در عصر رسانه در حوزه آموزش سواد رسانه‌ای، مدیریت موبایل، اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های کامپیوتری و تلویزیون و ماهواره در خانواده می‌پردازد. مخاطبان این دوره مادران هستند. تمام استان‌ها از طریق اداره کل وزرش و جوانان، آموزش سواد رسانه‌ای را در مرحله اول برای کارکنان زن دولت ارائه می‌دهد و در سطح ملی برای وزارتخانه‌ها این کار انجام می شود.

وی افزود: در گام دوم آموزش سواد رسانه‌ای در سطح شهرداری‌ها برای شهروندان و مادرانی که جزو کارکنان دولت نیستند انجام می‌شود. این طرح در شهر سبزوار به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد. سبک زندگی در عصر رسانه بسیار مهم است و ما با صدا و سیما تفاهمنامه‌ای امضا کرده‌ایم که به صورت پیام‌های میان برنامه به این موضوع پرداخته شود علاوه بر آن قصد داریم با رسانه‌های مکتوب نیز چنین تفاهمنامه‌ای داشته باشیم.

رستمی با اشاره به راه‌اندازی مرکز پیشگیری و کنترل خشم گفت: این مراکز جزو مواردی است که افراد با آن درگیر هستند. خشم جزو موضوعات هیجانی هر فرد است. بنابراین ورود وزارت خانه به یک مورد هیجانی با رویکرد اجتماعی آن فاصله دارد. صدور مجوز برای مراکز پیشگیری و کنترل خشم نیازمند طی شدن مراحل قانونی و در شورای عالی جوانان و ستاد ملی ساماندهی امور جوانان باید مجوز بگیرد ولی حوزه فردی این طرح‌ها به مراکزی داده می‌شود که به طور مستقیم درگیر آن هستند.

وی درباره مشارکت جوانان اظهار کرد: جوانان در سه دوره حیاتی کشور شامل دوران پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و پس از آن نقش مهم و حیاتی داشتند و تمام اتفاقات عظیم به دست آنان رقم خورده است اما چرا آنان در دوره چهارم باید کم‌ترین حضور را داشته باشند. لازم است مشارکت جوانان را به عنوان یک فرصت قبول کنیم. برای مشارکت جوانان نیاز به فرهنگ‌سازی جدید و جریان‌سازی فکری داریم.

وی با اشاره به تعداد سمن‌های کشور گفت:‌ تا پیش از دولت نهم ۴۳۰۰ سمن جوانان فعالیت می‌کردند ولی تعداد آن‌ها تا پایان دولت دهم به ۵۰ سمن کاهش یافت. این در حالی است که به منظور شکل‌گیری مشارکت هدفمند جوانان باید حضور آنان در سازمان‌های مردم نهاد اضافه شود. در سال ۹۰، ۵۰۰ سمن فعالیت می‌کردند و امیدواریم تا پایان سال ۹۵ به ازای هر پنج جوان یک سمن جوانان در کشور فعالیت کند. این در حالی است که استاندارد جهانی وجود یک سمن جوانان به ازای ۱۰۰ جوان است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *