پست وبلاگ

کویر ثروتی که مورد غفلت قرار گرفته است

به گزارش اکوتو ، اسدالله درویش امیری پیش از ظهر دوشنبه در آیین تودیع و معارفه مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان ضمن تبریک هقته دولت، گفت: شهید باهنر نگین درخشان شهدای استان کرمان است.وی کارنامه عملکرد نظام جمهوری اسلامی ایران را درخشان دانست و افزود: دولت تدبیر و امید در بدترین و سخت ترین شرایط بر سر کار آمد.

درویش امیری در ادامه گفت: در زمان دفاع مقدس، دورانی را سپری کردیم که سیلوهای گندم خالی از مواد اولیه مورد نیاز مردم بود؛ اما در آن روزگار انسجام و وحدت ملی به گونه ای بود که مردم حاضر بودند از جیب خود برای دفاع از حکومت هزینه کنند تا آرامش در جامعه حکمفرما شود.

وی ابراز داشت: در دولت هفتم قیمت نفت به هشت دلار رسید  که برای توزیع اعتبارات و اداره و آبادانی کشور ۵۰ درصد بودجه نفت برای هزینه های عمرانی و مابقی آن برای هزینه های جاری صرف می شد. این در حالیست که هزینه های عمرانی در واقع باعث اشتغالزایی و تولید ثروت می شوند.

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه گفت: در سال ۹۲ قیمت هر بشکه نفت ۱۴۰ دلار بود و در حالی دولت یازدهم وارد عرصه مدیریتی کشور شد که مرکز ثقل مدیریتی و نظام برنامه ریزی کشور منحل شده بود و طرح ها، فاقد کارهای کارشناسی بودند.

وی گفت: در سال ۹۲ با نفت بشکه ای ۱۴۰ دلار؛ ۹۲ درصد از مجموع درآمد کشور به هزینه های جاری و پرداخت یارانه ها اختصاص داشت و تنها هشت درصد برای هزینه های عمرانی اختصاص داشت.

درویش امیری در ادامه این سوال را مطرح کرد که آیا صحیح تر است که ماهانه ۴۵ هزار تومان پول را به صورت نقدی در اختیار افراد قرار دهیم یا اینکه این پول را صرف ایجاد زیرساخت های لازم برای اشتغال و ازدواج جوانان کنیم؟وی گفت: متاسفانه در حال حاضر به جای اینکه هزینه های ملی برای رفع مشکلات اجتماعی و بیکاری صرف شود خرج روزمرگی مردم می شود.

درویش امیری ادامه داد: در سال ۹۳ همه تلاش دولت برای سر و سامان دادن به مصرف بودجه کشور به کار گرفته شد و در سال ۹۴ در ابتدا بودجه کشور ۲۲۴ هزار میلیارد تومان بسته شد که با کاهش قیمت نفت به ۱۹۸ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرد.

ماهیانه ۱۱ میلیارد تومان برای حقوق کارکنان دولت و یارانه ها صرف می شود

وی ادامه داد: در حال حاضر ماهیانه ۱۱ هزار میلیارد تومان صرف حقوق کارکنان دولت و یارانه ها می شود.درویش امیری با اشاره به بالا رفتن سطح انتظارات مردم از دولت، افزود: دولت در چنین شرایطی سعی کرد که سرمایه های مسلم مردم را که در چارچوب تحریم ها گرفتار شده بود را آزاد کند و با همت تیم مذاکره کننده در مذاکره هسته ای موفق شدیم. وی گفت: امیدواریم در ماه‌های آینده ثروت بلوکه شده مردم به کشور برگشت داده شده و دولت بتواند برنامه‌ های اساسی خود را اجرا کند.

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بعد از تحریم ها فرصت سرمایه گذاری برای همه دستگاه های اجرایی از جمله میراث فرهنگی فراهم است و مدیران دستگاه ها نیز برای بعد از تحریم ها برنامه ریزی کرده اند.وی با اشاره به اینکه زمینه سرمایه گذاری زودبازده، تولید ثروت و افزایش درآمد ملی در میراث فرهنگی وجود دارد، افزود: مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست های کلی تدوین برنامه ششم دو بند را به صورت ویژه به مامورت های سازمان اختصاص داده اند.

درویش امیری با بیان اینکه معظم له در ارتباط با توسعه گردشگری و جذب گردشگران به ایرن گفتند که باید به مرز پنج برابر تا پایان برنامه ششم دست پیدا کنیم، گفت: ورود جهانگردان به ایران نیازمند یکسری زمینه هایی است که باید فراهم شود.وی ادامه داد: همچنین توسعه، ترویج، تقویت و صادرات صنایع دستی و صیانت از میراث فرهنگی نیز در ابلاغات مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است.

تعریف ۱۰۲۰ پروژه سرمایه گذاری گردشگری

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: سازمان فرصت های سرمایه گذاری فراوانی را تعریف کرده و هزار و ۲۰ پروژه در زمینه سرمایه گذاری را مانند سرمایه گذاری در بازارچه های صنایع دستی، واگذاری اماکن و خانه های تاریخی، سرمایه گذاری در مجتمع های بین راهی، تفریحی و رفاهی، احداث هتل های پنج و چهار ستاره توسعه مناطق گردشگری را تعریف کرده است.وی بیان داشت: این پروژه ها به دو زبان عربی و انگلیسی ترجمه شده و به زودی بر روی سایت سازمان قرار خواهند گرفت.

کویر ثروتی که مورد غفلت قرار گرفته است

درویش امیری در ادامه به وجود ۶۰۰ اثر ثبت ملی و سه اثر ثبت جهانی در کرمان اشاره و تصریح کرد: کویر ثروت بزرگی است که مورد غفلت قرار گرفته که می تواند به مرکزی برای تولید ثروت ملی تبدیل شود. کویر برای گردشگران اروپایی بسیار جذاب است.

وی گفت: سازمان میراث فرهنگی نیاز به حمایت و کمک از بیرون دارد چرا که در هشت سال گذشته بیشترین آسیب در ساختار اداری را دیده است. کشور دچار مشکلات جدی بودجه بوده و ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم.

درویش امیری گفت: کرمان چند سال در حوزه گردشگری در لیست سیاه قرار داشت که طی دو سال گذشته از این لیست خارج شد.معاون امور مجلس و استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابراز داشت: امیدواریم در دوره جدید کاستی های گذشته جبران شود و کرمان سربلند تاریخی به تاریخ جویان جهانی معرفی شود.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *