پست وبلاگ

استان‌های شمالی ایران برای عرب‌ها، مناطق کویری برای اروپایی‌ها

مسعود سلطانی فر – معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مصاحبه با خبرنگاران رسانه‌های کشور آلمان به سؤالاتی در خصوص برنامه‌های ایران برای گسترش زیر ساخت‌های گردشگری، مسئله ویزا و تدابیر و تسهیلاتی که در دوران پسا تحریم برای گردشگران پیش بینی شده است پاسخ داد.

– خبرنگار روزنامه اآلمانی فرانکفورتر سایتونگ سؤال خود را اینگونه مطرح کرد: ” نظر جنابعالی در مورد بهبود کیفیت زیر ساخت‌ها چیست این زیر ساخت‌ها در چه زمینه‌هایی هستند،  در زمینه هتل رستوران یا سایر زمینه‌ها به چه صورت است و به چه نحو قرار است بهبود پیدا بکند، نظرتان و رویکردتان در مورد سرمایه گذاری به چه صورت است و از سرمایه گذار خارجی چه می‌خواهید، چه نیازها و انتظاراتی دارید و اینکه شرایط شما برای سرمایه گذاری به چه صورتی است؟

سلطانی فر: واقعیت این است که گردشگری در ایران به دلیل سیاست‌ها و رویکردهایی که دولت جناب آقای روحانی دارد، یعنی گسترش تعامل با همه کشورهای دنیا و استفاده کردن از همه ظرفیت‌های فرهنگی و اقتصادی داخلی در یک شرایط ویژه ای قرار گرفته است، ما بعد از چند سال تحریم‌های ظالمانه و ناعادلانه و غیر قانونی توانستیم با ۱+۵ به تفاهم برسیم، برجام اجرایی شده و دوره پسا تحریم را آغاز شده است و ما فکر می‌کنیم در این دوره برای تقویت صنعت گردشگری و توسعه زیرساخت‌ها باید از تمام ظرفیت‌ها و توان اجرایی کشور استفاده کنیم.

برنامه‌های سخت افزاری و نرم افزاری همزمان در حال پیگیری است، گسترش تسهیل صدور ویزا، فعال کردن ویزای الکترونیک و مذاکره برای لغو روادید با کشورهای مختلف، گسترش شبکه‌های حمل و نقل، به‌خصوص حمل و نقل هوایی و سیستم حمل و نقل  زمینی و ریلی، توسعه هتل‌ها و همچنین برنامه‌هایی که در زمینه آموزش نیروی انسانی در بخش گردشگری نیازمند آن هستیم با جدیت در حال پیگیر است، همچنین کارهایی را باید در زمینه معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران برای جلب بیشتر گردشگر در کشورهای هدف گردشگری داشته باشیم که این برنامه هم با احداث دفاتر اطلاع رسانی گردشگری در کشورهای خارجی آغاز شده است.

– سونیا گیلرت – خبرنگار خبرگزاری دی ولت: ” در سال ۲۰۱۵ شمار گردشگران به ایران خیلی افزایش پیدا کرد سؤال ما این هست که انتظار و پیش بینی شما از گردشگران در سال ۲۰۱۶ چه میزان است و فکر می‌کنید گردشگران چرا باید به ایران بیایند و ایران را به عنوان هدف گردشگری خودشان انتخاب کنند، وجه تمایز و تفاوت ایران برای گردشگران چه چیزی می‌تواند باشد؟

سلطانی فر: در سال ۲۰۱۵ ما حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر گردشگر ورودی داشتیم  و برنامه ریزی ما این است که در یک برنامه ۱۰ ساله تا افق سال ۲۰۲۵ میلادی باید تعداد گردشگران خودمان را با استفاده از ظرفیت‌هایی که داریم به حدود ۲۰ میلیون نفر برسانیم، چراکه محدودیت‌هایی که در اثر فشارها و تحریم‌ها به کشور ما وارد شده بود برطرف شده است و اعتقاد داریم که در عرض ۱۰ سال طی دو برنامه ۵ ساله می‌توانیم از۲،۵  میلیون گردشگر به ۲۰ میلیون گردشگر دست پیدا کنیم.

اینکه چرا گردشگران باید به ایران بیایند دلایل قابل توجهی دارد، ما در هر ۴ زمینه گردشگری رایج در دنیا یعنی گردشگری فرهنگی – تاریخی، گردشگری سلامت، گردشگری مذهبی- زیارتی و گردشگری طبیعی، دارای ظرفیت‌های بسیار قابل توجهی هستیم که این جاذبه‌ها مورد توجه گردشگران مختلف قرار می‌گیرد، پس گردشگران نخست به دلیل سابقه و تاریخ هویت تمدنی بیش از ۱۰ هزار ساله ایران، این کشور را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، در کشور ما صدها هزار مکان، بنا، سایت و محوطه تاریخی وجود دارد این در حالی است که ما ۳۲ هزار بنا را ثبت ملی کردیم و ۱۹ بنا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

از نظر طبیعی کشور ما دارای تنوع اقلیمی ویژه ای است، یعنی چنان تنوع آب و هوایی وجود دارد که در هر موقع از سال شما می‌توانید در نقطه ای اسکی کنید و در نقطه دیگر در همان زمان درون آب شنا کنید، ضمن اینکه استان‌های شمالی کشور ما برای گردشگران مسلمان و عرب بسیار پر از جاذبه است و مناطق کویری کشور ما برای گردشگران اروپایی جذابیت‌های ویژه ای دارد، مناطق کوهستانی بسیار زیبا و سر سبز داریم، در بخش گردشگری مذهبی زیارتی ما مفتخریم که میزبان امام هشتم شیعیان هستیم، مرقد امام هشتم(ع) در مشهد سالیانه حدود ۲۷ میلیون گردشگر دارد که حدود ۲۴ میلیون از آنها مسلمان ایرانی هستند و ۳ میلیون نفر آنها مسلمان غیر ایرانی.

همچنین خواهر وی حضرت فاطمه معصومه(س) در قم و تعداد بسیار زیادی بقاع متبرکه که قابل توجه مسلمانان هستند در کشور ما وجود دارد، ضمن اینکه در بخش گردشگری سلامت هم ما چندین مورد سرویس درمانی بسیار خوب با هزینه‌های بسیار مناسب به گردشگران سلامت ارائه می‌دهیم، هزینه درمان در ایران در بسیاری از موارد حدود یک سوم تا یک پنجم هزینه همان درمان در کشورهای اروپایی است، تمام این موارد دلایل سفر گردشگران کشورهای عربی همسایه ما به‌ویژه کشورهای همسایه مسلمان به ایران است.

– سوزام مارین خبرنگار شبکه “آر ان دی” : “با توجه به محدودیت پوششی که برای بانوان به‌ویژه بانوان غربی از لحاظ رعایت کردن پوشش وجود دارد و این پوشش برای آنها سخت است آیا در اینده این امکان وجود دارد دارد آنها بتوانند در محیط های بین المللی مثل هتل‌ها مجبور نباشند از این پوشش رعایت کنند؟

سلطانی فر: همه کشورها قوانین و مقررات خودشان را در خصوص رعایت کردن آداب و سنن ملی و مذهبی و فرهنگی خودشان دارند و معمولاً گردشگرانی که از خارج به این کشورها سفر می‌کنند مقید هستند تا این ضوابط را رعایت کنند.

در کشور ما هم شرایطی برای حجاب بانوان وجود دارد، اما ما تاکنون ندیدیم و نشنیدیم که بانوان سایر کشورها به دلیل رعایت حجاب یا ملاحظات فرهنگی از سفر به ایران منصرف شوند بلکه با روی باز شرایط ایران را پذیرفتند و مشکلی از این بابت وجود نداشته است، جاذبه‌های ایران به قدری زیاد، متنوع، قابل بحث و تحسین بر انگیز است که هر گردشگر ی برای اینکه از این جاذبه‌ها بازدید داشته باشد و استفاده کند رعایت یک سری از نکات را هم در برنامه کاری و سفر خودش قرار می‌دهد.

– کاتیا ماریاوارزنگر از روزنامه سایتونگ: ” ایران به عنوان یک مقصد امن گردشگری در دنیا شناخته شده است، در زمانی که همه کشورها به سمت ناامنی می‌روند می‌بینیم که امنیت کامل در ایران وجود دارد، فکر می‌کنید که تغییر تعداد گردشگران باعث تغییر این وضعیت خواهد شد.

سلطانی فر: در شرایطی که نا امنی، جنگ، کشتار و شرارت تمام منطقه را فراگرفته است، خوشبختانه امنیت در ایران برقرار است و این به لطف همه تلاشهایی است که دست اندرکاران بخش امنیت در ایران انجام می‌دهند، ایران امروز یک مقصد امن برای گردشگران است و این امنیت در حدی است که گردشگران اروپایی، آمریکایی استرالیایی و …… با قطار گردشگری برای گردش به ایران می‌آیند، این یعنی امنیت ایران را آنقدر پذیرفتند که از مرزهای شمال غربی از ترکیه وارد ایران می‌شوند به یزد و اصفهان و شیراز می‌روند و با هواپیما بر می‌گردند و گروه دیگری با هواپیما می‌آیند و با قطار بر می‌گردند.

خوشبختانه در تمام نقاط ایران این امنیت وجود دارد این در حالی است که امنیت مهمترین زیر ساخت و لازمه گردشگری است.

در هر کشوری هر چقدر جاذبه وجود داشته باشد، اگر امنیت نباشد گردشگری صدمه می بیند، اتفاقی که امروز متاسفانه در کشور ترکیه افتاده است، ترکیه در حوزه صنعت گردشگری کشور موفقی بود اما امروز، ناامنی، انفجار و تروریست باعث شده تا گردشگران این کشور با کاهش مواجه بشود. برنامه ما این است که وضعیت امنیت گردشگران را روز به روز ارتقاء بدهیم و این تفکر را نداریم که با افزایش گردشگر، وضع امنیت ما با مشکل روبرو شود.

– کاتجا ماریا از خبرگزاری شوبیچه سایتونگ: ” آیا شما قصد دارید امکان گردشگری را در روستاها به شکلی ارتقاء دهید تا بتوانند به سهم خودشان صنعت گردشگری را بهبود ببخشند؟

سلطانی فر: بوم گردی که زیر مجموعه گردشگری طبیعت است در سالهای گذشته به شدت در کشور ما رشد پیدا کرده است، ما جاذبه‌های فراوانی در مناطق روستایی داریم همچنین جاذبه های فرهنگی ، جاذبه های طبیعی و بسیاری دیگر از مواردی که مورد علاقه گردشگران است. اروپاییان زیادی وجود دارند که دوست دارند بیایند و در مناطق روستایی ما با جاذبه های فرهنگی و طبیعی روستاهای ایران آشنا شوند و دورشدن از زندگی ماشینی را ولو برای دو یا سه روز هم شده تجربه کنند.

در کشور ما امروز ۲۳۲ مرکز رسمی بوم گردی ثبت شده یعنی ۲۳۲ مرکز اقامتی روستایی داریم که فعال شده و ثبت شده است، همچنین بیش از ۱۰۰ مکان هم در حال ثبت شدن است که می‌تواند باعث رونق اشتغال و کسب و کارهای کوچک شود، در واقع یکی از مزایای بسیار مثبت گردشگری اشتغالزایی سریع و زودبازده آن است.

به گزارش chtn – آخرین سؤال این خبرنگاران آلمانی اینگومه مطرح شد: “شما گفتید که ایران جاذبه‌های گردشگری فراوانی برای بازدید دارد پیشنهاد شخص شما در این مورد کجاست؟

سلطانی فر: این  انتخاب کاملاً بستگی به علایق شخصی خود فرد دارد من نمی‌توانم به تمام مردم دنیا بگویم بیایند پرسپولیس و یا میدان نقش جهان را ببینند چرا که این انتخاب با توجه به علاقه‌ها و سلیقه‌های مختلف فرق می‌کند، اما می‌توانم بگویم که ایران برای هرگونه سلیقه و علاقه ای جاذبه گردشگری را دارد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *