پست وبلاگ

سارقان کتیبه ساسانی قلعه سنگی سمیرم را از کوه برش داده و دزدیدند

به گزارش اکوتو ،رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمیرم استان اصفهان روز چهارشنبه با تایید این خبر، به ایرنا گفت: مساحت این کتیبه با ارزش تاریخی یک متر مربع بود و سارقان به صورت کاملا حرفه ای و با استفاده از تجهیزات و امکانات، این اثر ملی را از کوه برش داده و دزدیده اند.
سجاد افشاری خاطر نشان کرد: پراکندگی آثار و ابنیه تاریخی و وسعت شهرستان سمیرم باعث شده این مناطق دور از چشم ماموران ما قرار گیرد و کمبود نیرو و امکانات حفاظتی، کار را برای دزدان آثار تاریخی راحت کرده است.وی گفت: مراحل قضایی و پیگیری لازم برای دستگیری سارقان در دست اقدام است.
تابستان سال ۸۵، فرماندار وقت سمیرم، خبرنگار ایرنا را با معاون سیاسی خود و یک مامور نیروی انتظامی به قلعه سنگی اعزام کرد تا از وضعیت آن محل گزارشی تهیه کنند.آن زمان که شهرستان سمیرم اداره یا نمایندگی میراث فرهنگی نداشت، عکس و فیلمی از وضعیت قلعه سنگی تهیه شد که مهمترین بخش آن گزارش تخریب اطراف کتیبه منتسب به زمان ساسانیان بود.
اکنون بعد از بعد از یک دهه دست اندازی غارتگران میراث فرهنگی، این کتیبه که در ضلع شرقی قلعه سنگی و در ارتفاع زیاد قرار داشت به کلی به تاراج رفته است.
نوشته های روی این کتیبه با خطوط پهلوی ساسانی و عربی اوائل اسلام است.دژ بهمن یا قلعه سنگی سمیرم در مرز جنوب شرقی استان اصفهان و فارس(آباده و اقلید) واقع شده و محل دیده بانی در مسیر رفت و آمد کاروان های این دو بخش مرکزی ایران باستان بوده است.این قلعه در ۲۰۵ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان واقع شده است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *