پست وبلاگ

کشف ایرانی‌های که ۳۵ هزار سال پیش می‌زیستند

کشف ایرانی‌های که ۳۵ هزار سال پیش می‌زیستند

حسن مرادی سرپرست بررسی باستان شناسی دهستان رستاق با اشاره به اینکه نخستین  فصل بررسی باستانشناسی در دهستان رستاق با هدف تهیه نقشه باستانشناسی و شناخت وضعیت آثار آن انجام گرفت، اظهار داشت: هر چند از شروع فعالیت‌های باستان شناسی در استان فارس بیش از ۸۶ سال می‌گذرد، اما شهرستان نیریز در شرق فارس به عنوان دالان ارتباطی بین فارس و کرمان هنوز ناشناخته است و اطلاعات زیادی از وضعیت آثار آن وجود ندارد.

این باستان شناس عنوان کرد: در این فصل در مجموع ۱۱۰ اثر شناسایی شد که از عصر پارینه سنگی میانی تا دورۀ متاخر اسلامی تاریخگذاری می‌شوند.

مرادی افزود: این آثار شامل؛ تپه و محوطه، گورهای پشته سنگی، گورستان، برکه  (آب انبار)، قنات، راه آب، استخر، خانه، خانه باغ، کاروانسرا، مقبره، قلعه، سازه، آسیاب، مسجد، حمام و درختان کهنسال است.

به گفته این باستان شناس، قدیمی ترین آثار به دست آمده سابقه حضور انسان در نیریز را حداقل به سی و پنج هزار سال پیش می‌رساند. سرپرست هیأت بررسی باستان شناسی اظهار داشت: بیشترین آثار شناسایی شده مربوط به دورۀ اسلامی و نشان دهنده اهمیت دشت نیریز در این دورۀ است.

مرادی گفت: با انجام این بررسی می‌توان تعدادی از آثار مهّم و شاخص را با در نظر گرفتن اولویت‌های حفاظتی در فهرست آثار ملّی ثبت کرد تا زمینه قانونی حفاظت از آنها فراهم شود.

گفتنی است مجوز بررسی باستان شناسی دهستان رستاق نیریز توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *