پست وبلاگ

کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی به تملک میراث‌فرهنگی سمنان درآمد

رئیس مرکز حقوقی و املاک اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی و آب‌انبار متصل به آن پس از مدت‌ها پیگیری، بالاخره به تملک اداره‌کل میراث فرهنگی استان سمنان درآمد.

به گزارش تسنیم ، به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، یدالله یحیی‌پور اظهار داشت: با پیگیری‌های مستمر اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گرمسار و مرکز حقوقی اداره کل میراث‌فرهنگی استان سمنان، این دو اثر تاریخی تحت تملک سازمان میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری کشور قرار گرفت.

وی افزود: در نظر است در آینده نزدیک با همکاری صندوق احیاء و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی، نسبت به واگذاری این کاروانسرا از طریق مزایده به اشخاص حقیقی یا حقوقی اقدام شود.

رئیس مرکز حقوقی و املاک اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان خاطرنشان کرد: برنده مزایده، می‌بایست از این کاروانسرای باارزش تاریخی به‌عنوان مرکز اقامتی و پذیرائی بهره‌برداری کند.

یحیی‌پور گفت: کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی و آب‌انبار متصل به آن، دو اثر تاریخی و فرهنگی ارزشمند شهر ایوانکی هستند که با شماره ۱۷۶۳ در تاریخ شانزدهم آبان ماه ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند.

وی افزود: کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی و آب‌انبار متصل به آن دارای ۶ هزار و ۷۹ مترمربع مساحت است و در دوره صفویه ساخته‌شده است.

به گزارش تسنیم؛ کاروانسرای ایوانکی در ۳۳ کیلومتری شهر گرمسار و در یک کیلومتری بخش ایوانکی واقع‌شده است. این کاروانسرا چهار ایوانی و دارای سردر بسیار زیبایی است.

مصالح به‌کا ررفته در بنا خشت و گل، آجر و سنگ است، این کاروانسرا دارای ۲۴ حجره است و در مقابل آن ‌یک آب‌انبار برای استفاده مسافران ساخته‌شده است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *