پست وبلاگ

تنها چهار کرگدن سفید شمالی در جهان باقی مانده است

اکوتو – با مرگ یکی از پنج کرگدن سفید شمالی دنیا در اثر بیماری در باغ وحشی در جمهوری چک، فقط چهار راس از این گونه در جهان باقی مانده است.

یک کرگدن ماده ۳۱ ساله دوشنبه بعد از ظهر در باغ وحش دوور کرالووه در اثر باز شدن یک کیست در بدنش مرد. به این ترتیب با مرگ او فقط سه کرگدن ماده و یک نر از این نوع در جهان باقی می ماند؛ یکی از آنها در باغ وحش سن دیگو و سه کرگدن دیگر در ناحیه تحت حفاظت اول پژتا در کنیا نگهداری می شوند.

این زیرگونه سال هاست که به دلیل شکار و از بین رفتن زیستگاه در آستانه انقراض قرار داشته. جیری هروبی نگهدارنده این کرگدن در باغ وحش دوور کرالووه گفت:‌ “کیست ناشی از بیماری در داخل بدن نبیر عظیم بود و هیچ راهی برای درمان آن وجود نداشت.”

این کرگدن در همین باغ وحش متولد شده بود و یکی از آخرین امیدها برای بقای این زیرگونه بود. فعالان حفاظت از محیط زیست از مدت ها پیش امیدوار بودند که تخمک های سالم را از تخمدان چپ سالم او برای لقاح مصنوعی خارج کنند. برای این کار قبلا تلاش شده بود و پس از مرگ او هم این تخمدان خارج و به یک آزمایشگاه تخصصی در ایتالیا منتقل شد.

اگر لقاح مصنوعی ممکن باشد، تقریبا مسلم است که نیازمند قرار دادن جنین یک کرگدن سفید شمالی در بدن یک کرگدن سفید جنوبی خواهد بود. کرگدن سفید جنوبی از خویشاوندان نزدیک نوع شمالی می باشد و تعداد آن بیشتر است.

در سال ۲۰۰۹، چهار کرگدن از دوور کرالووه به کنیا منتقل شدند به این امید که محیط طبیعی آفریقا به باروری آنها کمک کند اما این تلاش بی نتیجه مانده است.

درباره ی قاضی نوری

حسین قاضی نوری دانشجوی کارشناسی شبکه های کامپیوتر است. بسیار علاقه مند به هنر می باشد. وی عاشق طراحی، عکاسی و نقاشی است و در گروه های حرفه ای سابقه فعالیت دارد.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *