پست وبلاگ

کندوان ثبت جهانی می شود؟

گروه گردشگری و میراث فرهنگی اکوتو ؛ فرزین حق‌پرست در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان که در محل استانداری آذربایجان شرقی برگزار شد، با اشاره به تصویب و اجرای طرح جامع کندوان، اظهار داشت: بر اساس این طرح جامع، مرمت و بازسازی‌های موردنیاز در این روستای تاریخی اجرایی می‌شود.

وی به تخریب برخی اماکن موجود در اطراف کله‌قندی و محوطه روستای کندوان اشاره کرد و گفت: ما به دلیل اهمیت این روستا برای ثبت جهانی، مجبور به قلع‌وقمع برخی اماکن نامتوازن با سایر میراث تاریخی هستیم تا علاوه بر ثبت ملی، به ثبت جهانی نیز برسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، از تخریب ۹ مغازه غیر متوازن با میراث تاریخی کندوان توسط خود مالکین خبر داد و گفت: پس‌ازاین اقدام، پرونده موقت کندوان به برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شد که ممکن است با تخریب سایر ساختمان‌های غیرمجاز، مراحل ثبت این اثر مهم تسریع یابد.

وی تصریح کرد: اگر این اقدامات انجام نشود، کندوان ثبت جهانی نمی‌شود.

حق‌پرست، از احداث پارکینگ مناسب با ظرفیت مطلوب برای مسافرین این روستای گردشگری خبر داد و افزود: بازارچه صنایع‌دستی نیز در حاشیه این روستا ایجاد می‌شود و زمینه مناسبی برای عرضه تولیدات صنایع‌دستی استان است.

وی بابیان اینکه ۵۶ واحد باید از محدوده ممنوعه کندوان خارج شوند، تصریح کرد: اماکنی که بدون مجوز احداث‌شده‌اند باید تخریب شود تا در یک محل دیگری اسکان یابند ولی به دلیل عدم توانایی مالی ساکنین، نیازمند اعطای تسهیلات است که باید برای این موضوع برنامه‌ریزی و اقدام شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، خاطرنشان کرد: کف سازی و بهسازی معابر عمومی و گردشگری روستای کندوان، از مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده در این روستا است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *