پست وبلاگ

تخریب رستوران‌ها و بناهای غیرمجاز حریم رودخانه “کن”

به گزارش اکوتو ، در پایان عملیات سه روزه تخریب بناها و رستوران‌های غیرمجاز حاشیه رودخانه کن که از روز شنبه تا دوشنبه هفته جاری انجام شد، نسبت به تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه رودخانه کن اقدام شد که در این راستا شرکت آب منطقه‌ای تهران طبق روال سال‌های گذشته نسبت به تخریب ۲۶ مورد از مستحدثات و رستوران های غیرمجاز با کسب دستور قضایی و با حضور دستگاه های ذیربط در بستر و حریم رودخانه کن و در مسیر جاده امام زاده داوود (ع) اقدام نمود.

بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه رودخانه کن یکی از مهم ترین رودخانه های شمال تهران بوده که ۷۰ میلیون مترمکعب آورد سالانه آن می باشد و منبع تغذیه چاه های زیرزمینی شرب در جنوب غرب تهران، یافت آباد، واوان، پرند و اسلامشهر است، بنابراین حفاظت از آن بسیار مهم و حیاتی بوده و به همین دلیل، از گذشته تاکنون تخریب هایی از این دست با جدیت و با اخذ دستور قضایی انجام شده است.
از آنجا که بیشتر رستوران‌های ساخته شده در محدوه اجرای عملیات تخریب، در حاشیه جاده قرار نداشته و به راحتی در دسترس نیستند، لذا برای تخریب آنها باید ارتفاعی را از سطح جاده تا کف رودخانه کن طی نمود و به همین دلیل اجرای عملیات در این مناطق با دشواری‌هایی همراه است. در این عملیات، از ۲۶ مورد دستور قضایی اخذ شده، ۲۲ مورد رستوران و چهار مورد سایر مستحدثات غیرمجاز تخریب شده است.
در این گزارش با تاکید بر این نکته که پیش از اجرای عملیات تخریب، به تمامی رستوران‌ها و مستحدثات غیرمجاز در حاشیه رودخانه کن هشدارهای لازم و اخطار قانونی داده شده بود و تعدادی از رستوران ها نیز پیش از این دستور قضایی برای تخریب داشته اند، آمده است: به طور معمول در تخریب های گسترده، همانند تخریب های شنبه تا دوشنبه هفته جاری در رودخانه کن و در جاده امام زاده داوود (ع)، حضور دستگاه‌های ذی‌ربط همچون نیروی انتظامی، دادستانی، فرمانداری و غیره مورد نیاز است و لذا برای تخریب گسترده این تعداد بنای غیرمجاز نیز نیاز به حضور و همکاری تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط است؛ از همین رو، این عملیات سه روزه، با هماهنگی فرمانداری و استانداری تهران و با حضور عوامل نیروی انتظامی، بخشداری، دادسرای ناحیه سه تهران که ویژه حفظ بیت‌المال است و سایر نهادهای مرتبط با موفقیت کامل انجام شد.
مردم و گردشگران برای تفریح و گذران اوقات فراغت خود در حاشیه رودخانه ها از جمله رودخانه کن و یا در رستوران‌های غیرمجازی که در بستر و حریم رودخانه ساخته شده است، اطراق می‏‌کنند، و از آنجا که سیلاب خبر نمی‌کند و بارش در بالادست رودخانه، حتی برای مدت کوتاهی می‏‌تواند به وقوع سیلاب منجر شود، لذا مشکلاتی که در سیلاب اخیر نیز شاهد آن بودیم را ایجاد می‌نماید، البته در سیلاب کن، حوادث اتفاق افتاده و شدت یافتن آن، بیشتر به مسدود شدن پل بالادست رودخانه و سرازیر شدن حجم عظیمی از آب به جاده دسترسی و پایین دست آن مربوط بوده است.
شرکت آب منطقه‌ای‌ تهران تاکید دارد که این شرکت بر اساس وظیفه ذاتی خود و در راستای اجرای قوانین موجود با هرگونه تخلف در آب های سطحی و زیرزمینی برخورد نموده که این برخورد قانونی، اولین و آخرین بار نخواهد بود و اجرای قانون در رودخانه‌های کن، جاجرود و سایر رودخانه‌های زیرپوشش این شرکت با جدیت انجام خواهد شد.
همچنین در زمینه جمع‌آوری آثار تخریب‌های رودخانه کن با توجه به اینکه این موضوع پنج برابر عملیات تخریب هزینه دارد، اما با هماهنگی‌های به‌عمل آمده و موافقت استانداری تهران، پس از تامین اعتبار لازم، نسبت به جمع آوری نخاله‌ها و بقایای به جای مانده از تخریب اقدام خواهد شد.
در پایان، شرکت آب منطقه‌ای تهران ضمن هشدار به مجاورین و متصرفین بستر و حریم رودخانه‌ها و مسیل‌های واقع در استان تهران، تاکید دارد: این افراد هرچه سریع‌تر نسبت به آزادسازی بستر و حریم رودخانه‌ها اقدام نمایند، در این غیر این صورت بر اساس تبصره ۴ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب نسبت به برخورد قانونی با تخلفات صورت گرفته اقدام خواهد شد.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *