پست وبلاگ

کدام کالاها طی یکسال گذشته ارزان شدند؟

بانک مرکزی ضمن انتشار گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی ۱۱ گروه مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به ۱۲ تیر ماه سال جاری اعلام کرد: در هفته ای که گذشت نرخ پنج گروه مواد خوراکی نسبت به هفته قبل از آن ثابت مانده و در مقابل نرخ چهار گروه دیگر کاهش و نرخ دو گروه افزایش یافته است.

برهمین اساس، در هفته منتهی به ۱۲ تیر ماه سال جاری نسبت به هفته قبل از آن نرخ برنج، حبوب، گوشت قرمز، چای و روغن نباتی بدون تغییر ماند و در مقابل قیمت تخم مرغ ۸٫۷ درصد، میوه های تازه ۶٫۲ درصد، سبزی های تازه ۰٫۳ درصد و گوشت مرغ ۲٫۵ درصد کاهش و نرخ لبنیات ۰٫۳ و قند و شکر ۰٫۲ درصد افزایش یافت.

اما طی یک سال منتهی به ۱۲ تیر ماه سال جاری نرخ لبنیات ۱۴٫۹ درصد، برنج ۸٫۸ درصد، حبوب ۱۶٫۲ درصد، میوه های تازه ۵۴٫۲درصد، سبزی های تازه ۶٫۴ درصد، گوشت قرمز ۷٫۹ درصد، قندو شکر ۴٫۳ درصد، چای ۸٫۵ درصد و روغن نباتی ۰٫۸ درصد افزایش داشته و تنها بهای تخم مرغ ۵٫۹ درصد و گوشت مرغ ۱۶٫۷ درصد کاهش یافته است.

در ادامه جزئیات تغییرات قیمتی ۱۱ گروه مواد خوراکی را در هفته منتهی به ۱۲ تیر می خوانید؛

* لبنیات و تخم مرغ

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات بهای ماست پاستوریزه معادل ۰٫۳ درصد و پنیر غیر پاستوریزه ۴٫۷ درصد افزایش داشت و قیمت سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. بهای تخم مرغ معادل ۸٫۷ درصد کاهش یافت و شانه ای ۷۵ تا ۱۰۰ هزار ریال فروش می رفت.

* برنج و حبوب

در این هفته در گروه برنج، قیمت تمام اقلام این گروه ثابت بود. در گروه حبوب، بهای عدس معادل ۰٫۴ درصد و لوبیا چشم بلبلی ۰٫۳ درصد افزایش ولی قیمت لوبیا سفید معادل ۰٫۷ درصد و لوبیا قرمز ۰٫۶ درصدکاهش داشت. بهای سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.

* میوه ها و سبزی های تازه

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری گلابی عرضه نمی شد ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آن ها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه فروشی ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می گردید. میوه فروشی های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می نمودند که در گروه میوه های تازه قیمت تمام اقلام این گروه بین ۰٫۴ تا ۱۴ درصد کاهش داشته است.

در گروه سبزی های تازه بهای سیب زمینی ثابت بود. قیمت گوجه فرنگی معادل ۳٫۳ درصد، بادنجان ۴٫۹ درصد و لوبیا سبز ۰٫۴ درصد کاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۰٫۸ تا ۴٫۱ درصد افزایش داشت.

* گوشت قرمز و گوشت مرغ

در هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله بدون تغییر بود و بهای گوشت مرغ معادل ۲٫۵ درصد کاهش یافت.

* قند، شکر، چای و روغن نباتی

در این هفته قیمت چای خارجی و انواع روغن نباتی ثابت بود و بهای قند معادل ۰٫۱ و شکر ۰٫۳ درصد کاهش داشت.

منبع: تسنیم

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *