پست وبلاگ

جاذبه های طبیعی گردشگری ایران مغفول مانده است

نشست تخصصی بایدها و نباید های طبیعت گردی ایران با حضور چهره ماندگار علمی کشور پرویز کردوانی، آرش نورآقایی رئیس هیأت مدیره انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری ایران و رحیم یعقوب زاده رییس مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران برگزار شد.
نورآقایی گفت: گردشگری طبیعت گردشگری خلاق است که افراد زبده و با زکاوت بالا در آن فعالیت دارند و از آن گردشگر، بومیان محلی و دست اندرکاران و مسئولان حوزه گردشگری بیشترین نفع را می برند.

**موزه های کمتر، میدان های بیشتر
وی با بیان اینکه در بین انواع گردشگری، گردشگری خلاق در دنیا دارای اهمیت بیشتری است اظهار کرد: گردشگر به جای اینکه بیشتر با موزه ها و اشیاء سرکار داشته باشد به میدان برود و با مردم ارتباط بیشتر داشته باشد.
این فعال حوزه گردشگری، گردشگران دهه های اخیر را فرهیخته تر و مسئولیت پذیرتر دانست و افزود: هم اکنون با گردشگرانی مواجه هستیم که فرهیخته تر و قشر جوان تری هستند که به سراغ طبیعت می آیند.
وی همچنین با تعریفی از گردشگری کم شتاب افزود: در این نوع از گردشگری، گردشگر در یک نوع تجربه از سفر به اوج رضایت می رسد به جای اینکه لذت های مختلفی را تجربه نماید. گردشگری که وارد ایران می شود با یک هفته بازدید از آثار باستانی و موزه ها سیراب نمی شود و اینجا هنر مسئولان این است که آنها را به طبیعت متمایل سازند.
وی با ابراز نارضایتی از کمبود تسهیلات و امکانات گردشگری در اماکن طبیعی کشور خاطرنشان کرد: امکانات ابتدایی همچون مکان اقامت، سرویس های بهداشتی، نیروی های آموزش دیده در این حوزه مناسب نیست و ایران نتوانسته حتی یکی از آثار طبیعی خود را در فهرست جهانی یونسکو ثبت کند.

**مهمتریت استعداد ایران در گردشگری توانمندی های طبیعی است
کردوانی گفت: مهم ترین استعداد ایران توانمندی های طبیعی آن است. سبک خانه ها، کاروانسراها، آداب، سنن، اقوام، لباس های محلی و حتی نوع غذاهای محلی همه و همه از طبیعت هر منطقه نشأت می گیرد.
وی افزود: باید برای یک سفر مسیرشناسی کرد؛ به طور مثال برای رفتن به کویر مرنجاب از مسیر مبدأ تا مقصد اماکن و مواهب طبیعی بسیاری وجود دارد که باید آنها را در طول مسیر دید.

**گردشگر شبها هزینه بیشتری می کند/ درآمد گردشگری در شب است
وی با بیان اینکه باید نیازهای گردشگری را شناسایی و براساس علایق گردشگر برنامه های گردشگری را تنظیم کرد افزود: بسیاری از کشورها در شب ها از گردشگری درآمد کسب می کنند؛ بازدید از کوه و دریا در روز است و بازدید از کویر و بیابان با رصد ستارگان و نظاره سراب و دریاچه نمک در شب، که می توان از این پتانسیل طبیعی بهترین استفاده را در امر طبیعت گردی و جذب گردشگران نمود.
کردوانی جایگاه تنوع زیست محیطی ایران را بعد از آمریکا در جهان دوم و با طبیعت بی نظیر با تنوع اقلیمی متفاوت در جهان دانست و افزود: هر چه ایران دارد از تنوع اقلیمی و طبیعت آن است؛ به طور مثال رشته های کوه البرز باعث شده گیلان و مازندران به عنوان یک منطقه با طبیعتی استثنایی بوجود آید. به غیر از آب و هوای استوایی تمامی انواع آب و هواها در ایران وجود دارد؛ انواع محصولات کشاورزی و گل و گیاهی در دنیا را ایران نیز دارد.
وی افزود: کشور ایران از لحاظ تنوع طبیعی بقدری غنی است که هر گردشگری در هر فصلی از سال بخواهد به ایران بیاید می تواند از مزایای آن استفاده کند.
چهره ماندگار علمی کشور گفت: اولین سرمایه ایران، نفت نیست بلکه طبیعت بی نظیر آن است. ایران به مثابه پدری است که فرزندهای بااستعداد بسیاری دارد اما از این استعداد نمی تواند استفاده کند.
یکی دیگر از بایدهایی که کردوانی در این نشست به آن اشاره کرد استفاده صحیح از محیط زیست است. وی گفت: برای رسیدن به کوه، دریا باید یک مسیری را برای گردشگر معین کرد که به اطراف و محیط زیست آسیب نرسد.
وی درخصوص عدم امکان احیای دریاچه ارومیه گفت: امکان احیای دریاچه ارومیه بدلیل وجود چاه های زیرزمینی بسیار وجود ندارد چراکه درصورت پرکردن، آب آن به این چاه ها سرازیر می شود واین عمل غیرممکن خواهد بود.
مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران سالانه ۳۰۰ اردوی علمی فرهنگی در کشور برگزار می کند.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *