پست وبلاگ

اقتصاد جهان امسال ۳.۱درصد رشد می‌کند

به گزارش گروه اقتصادی اکوتو ، مؤسسه استاندارد چارترد پیش‌بینی کرد رشد اقتصاد جهانی امسال به ۳٫۱ درصد خواهد رسید و اقتصادهای مناطق آفریقای زیرصحرا، خاورمیانه و آمریکای لاتین عامل بیش از نیمی از این رقم رشد خواهند بود.

پیش‌بینی می‌شود آمریکا و منطقه یورو تنها حدود ۰٫۸ درصد به رشد اقتصاد جهانی کمک کنند.

این گزارش حاکی است، هرچند بازارهای نوظهور عملکردی بهتر از اقتصادهای توسعه یافته خواهند داشت، اما عملکرد این دو گروه از کشورها به یکدیگر مرتبط است.

آمریکا و حوزه یورو، بزرگترین اقتصادهای دنیا هستند و عملکرد آنها بر بقیه اقتصادهای جهان تأثیر می‌گذارد. بر اساس این گزارش «ما باید از ریسک‌های ناشی از این دو اقتصاد و تأثیر احتمالی آنها بر بازارهای نوظهور آگاهی داشته باشیم».

در حال حاضر، مشخص نیست نکول احتمالی یونان در پرداخت بدهی‌هایش چه تبعاتی به‌دنبال خواهد داشت. به نظر می‌رسد که تصمیمی برای جلوگیری از خروج یونان از حوزه یورو اتخاذ خواهد شد. اما رشد حوزه یورو حتی اگر امسال به حدود ۱٫۵ درصد برسد، باز هم برای یک منطقه خارج‌شده از رکود درازمدت بسیار پایین محسوب می‌شود. این رشد ضعیف یکی از مشکلات پیش روی اقتصاد جهانی است.

استاندارد چارترد همچنین در گزارش خود آورده است: «بازار حق دارد نگران تأثیرات افزایش نرخ بهره در آمریکا بر بقیه جهان باشد، اما نباید ریسک‌های حاصل از این اقدام بر اقتصاد خود آمریکا را نادیده گرفت».

بر اساس این گزارش، برای بازارهای نوظهور دشوار خواهد بود تا همزمان با افزایش نرخ بهره در آمریکا، نرخ بهره را کاهش دهند. افزایش نرخ بهره در آمریکا پس از سالها نرخ بهره نزدیک به صفر درصد و ۳ دور اعمال سیاست تسهیل کمی، یک اتفاق مهم در اقتصاد جهان خواهد بود.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *