پست وبلاگ

هشتمین جشنواره بازی محلی خوزکه در شهمیرزاد آغاز شد

هشتمین دوره جشنواره بازی بومی و محلی خوزکه در چهار رده سنی نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و پیشکسوتان با حضور مسئولان محلی در شهمیرزاد آغاز شد.

جشنواره بازی محلی خوزکه شهمیرزاد به منظور ارج نهادن به فرهنگ بومی و حفظ و رواج بازی محلی گردوبازی همزمان با فصل برداشت گردو در شهمیرزاد برگزار می شود که هشتمین دوره جشنواره بازی بومی و محلی خوزکه تا عید سعید قربان در این شهر ادامه دارد.

این جشنواره در چهار رده سنی نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و پیشکسوتان و در سه مرحله مقدماتی، نیمه نهایی و نهایی ادامه دارد و در دو سال گذشته با حضور تیم های از استان های مختلف کشور به صورت منطقه ای و کشوری در شهمیرزاد برگزار شده بود.

هشتمین جشنواره بازی بومی و محلی خوزکه شهمیرزاد همزمان با فصل برداشت گردو با حمایت شهرداری و شورای اسلامی شهمیرزاد، بخشداری شهمیرزاد، دانشگاه آزاد اسلامی شهمیرزاد، اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان، هیات ورزش های سنتی و بازی های بومی و محلی استان سمنان و حامیان بخش خصوصی آغاز شده است.

این جشنواره به مدت ۶ روز با حضور بیش از ۷۵ نفر برگزار می شود که برگزاری آیین های بومی و محلی از دیگر برنامه‌های این جشنواره است.

یکی ازسرگرمی های کودکان و نوجوانان در شهمیرزاد به علت فراوانی درختان گردو، گردو بازی است که معمولا در شهریور تا اواخر مهرماه در فصل برداشت گردو در کوچه پس کوچه های قدیمی این شهر برگزارمی شود که با گذشت زمان این بازی به فراموشی سپرده شده بود که با برگزاری هشت دوره جشنواره این بازی احیای دوباره شده است.

بازی خوزکه در شهمیرزاد در قدیم به پنج نوع مره ای، باغ بونی، چاله که، دیواری و تیله ای متداول بوده است که در این جشنواره به صورت مره ای برگزار می شود.

در مراسم افتتاحیه جشنواره خوزکه شهردار شهمیرزاد، اعضای شورای اسلامی شهر، مدیر عامل شرکت کشت و صنعت شهمیرزاد بزرگترین باغ گردوی جهان و  جمعی از دوستداران میراث فرهنگی و مردم حضور داشتند.

کشت و صنعت شهمیرزاد به علت وسعت کاشت یکپارچه درختان گردوی از سوی سازمان فائو به عنوان بزرگترین باغ گردوی جهان شناخته شده و  شهمیرزاد در سفر استانی هیات دولت به استان سمنان به عنوان شهر نمونه گردشگری بین‌المللی به تصویب هیئت دولت رسیده است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *