پست وبلاگ

لزوم ارائه الگوی “گردشگری اسلامی” در مقابل الگوی گردشگری غربی

رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) با تاکید بر لزوم ارائه الگوی “گردشگری اسلامی” گفت: عارضه ظهور گردشگری توده‌ای که بدون هیچ ارتباط میان‌فرهنگی به یک‌باره به منطقه‌ای هجوم آورده، از معایب الگوی گردشگری غربی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

محمدهادی همایون در گفتگو با تسنیم درباره الزامات گسترش گردشگری اظهار داشت: می‌توان گردشگری را به سه دسته گردشگری داخلی و ملی، گردشگری مردم به کشورهای خارجی و گردشگری خارجی‌ها به ایران تقسیم کرد؛ کشورهایی می‌توانند گردشگری خود را توسعه دهند که هر سه گردشگری را همزمان با هم داشته باشند.

رئیس دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه امکان عملی جایگزینی نفت با گردشگری جای تامل دارد، خاطرنشان کرد: مطالعه آمارهای ۲۰ ساله سازمان‌های گردشگری ۴۰ کشور دنیا در زمینه پذیرش گردشگر گویای آن است که این کشورها، سالیانه برای ایجاد زیرساخت‌های گردشگری بیشترین هزینه‌ها را انجام می‌دهند به طوری که هزینه مصرف شده برای پذیرایی از گردشگران با درآمد حاصل از آن یکسان است و به تعبیر دیگر درآمد گردشگری این کشورها صفر است.

وی افزود: البته گردشگری برای هر کشوری موجب گردش سرمایه و گردش شغلی می‌شود ولی به معنای اقتصادی آن درآمدزایی برای کشورهای جهان ندارد و باید سراغ انگیزه ها و ویژگی‌های دیگر رفت.

این استاد دانشگاه با تاکید بر عنصر فرهنگ به عنوان وجه تمایز اصلی و مهم گردشگری تصریح کرد: در مقوله گردشگری به عنوان یکی از پدیده‌های مهم اجتماعی، رویکردهای متفاوتی وجود دارد که یکی از این رویکردها، رویکرد اقتصادی است که فرهنگ و گردشگری را به عنوان کالایی برای فروش و جاذبه برای جذب مشتری نگاه می‌کند.

وی رویکرد دوم را رویکرد فرهنگی دانست و تصریح کرد: بر اساس رویکرد سوم، گردشگری به عنوان مقوله از ارتباطات میان‌فرهنگی است و باید الگوی گردشگری به نحوی طراحی شود که با اقتصاد تعارضی نداشته باشد و آثار منفی و مخرب آن را در بر نداشته باشد.

همایون با اشاره به اینکه رویکرد سوم به گردشگری مورد پذیرش دین و معارف اسلامی است، یادآور شد: کشورهای مختلف از طریق گردشگری، در واقع تصویر کشور خود را در دنیا ترسیم می‌کنند و این همان کاری است که باید در آینده با سرمایه‌گذاری بیشتر در این جنبه از صنعت گردشگری، تصویر فرهنگ و تمدن خود را از طریق صنعت مهم گردشگری به دنیا ارائه کنیم.

وی با تاکید بر لزوم ارائه الگوی گردشگری اسلامی تصریح کرد: عارضه ظهور گردشگری توده‌ای که بدون هیچ ارتباط میان‌فرهنگی به شکل دفعی و یک‌باره به منطقه‌ای هجوم آورده، از معایب الگوی گردشگری غربی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

1 دیدگاه در “لزوم ارائه الگوی “گردشگری اسلامی” در مقابل الگوی گردشگری غربی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *