پست وبلاگ

ایرانیان به طور میانگین ۵ حساب بانکی دارند

داود محمد بیگی درباره آمادگی بانک‌های ایرانی در پسابرجام برای رقابت با بانک‌های خارجی که وارد کشور خواهند شد؟ گفت: بانکهای ایرانی باید در بسیاری از بخش ها اقدامات جدیدی را عملیاتی کنند؛ البته از سوی دیگر بانکهای ایرانی در برخی از حوزه ها خوب کار کرده اند، ولی در برخی از حوزه ها باید فعالیت های بیشتری را صورت دهند.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی افزود: وقتی بانکهای خارجی وارد کشور شوند و بخواهند که خدمات خود را وارد کشور کنند، رقابت سنگینی بین بانکهای ایرانی و خارجی بوجود خواهد آمد. بانک مرکزی به عنوان مقام ناظر در اعطای مجوز و نوع فعالیت بانکها می تواند تعادلی را در بازار ایجاد کند، اما این بدان معنا نیست که بانکها بتوانند با شرایط فعلی با بانکهای خارجی رقابت کنند.

وی در پاسخ به اینکه بانک‌های ایرانی در چه بخش هایی باید خود را تقویت نمایند؟ مطرح کرد: بانکها در حوزه های مختلف فعالیت می کنند و خدمات و محصولات مختلف به مشتریان ارائه می دهند، شاید در بخش کارمزدی بانکهای ایرانی دارای کمترین تنش ها باشند، زیرا بانکهای خارجی حتی برای نگهداری حساب ها پول از مشتری دریافت می کنند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی ادامه داد: بانکهای خارجی برای افتتاح حساب از مشتریان نیز پول دریافت می کنند و اینگونه نیست که حسابی را در بانکی خارجی افتتاح کنید و مجانی باشد، در حالیکه بانکهای ایرانی به صورت مجانی چنین سرویسی را ارائه می کنند. به عبارت دیگر افتتاح حساب در بانکهای ایرانی هیچ هزینه ای برای مشتریان ندارد.

وی بیان کرد: یکی از دلایلی که باعث شده هم اکنون در شبکه بانکی کشور بیش از ۵۰۰ میلیون حساب داشته باشیم همین موضوع است که باعث می شود به طور میانگین به نسبت جمعیت کشور، تعداد حساب های بانکی هر ایرانی بین ۴ تا ۵ حساب باشد.

محمدبیگی با بیان اینکه یکی از دلایل این موضوع این است که افتتاح حساب ها هیچ هزینه ای برای مشتری ندارد، تصریح کرد: اما اگر قرار باشد که مشتری برای افتتاح حساب بانکی پولی بپردازد، دیگر افراد حساب اضافه ای در بانکها باز نمی کنند. بنابراین از این منظر رغبت مشتریان برای دریافت خدمات از بانکهای ایرانی بالا است.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی خاطرنشان کرد: اما بانکهای خارجی محصولات متنوع در اختیار مشتریان قرار می دهند و اعتباردهی و تسهیلات دهی راحت تر توسط آنها انجام می شود. البته در این زمینه هم بانکهای ایرانی اخیرا صدور کارت های اعتباری را آغاز کرده اند و بر روی ارائه محصولات جدید کار می کنند با این وجود برای رسیدن به نقطه ایده آل باید بیشتر کار کنند./مهر

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *