پست وبلاگ

ظرفیت پذیرش ۴۰ میلیون گردشگر در سال را داریم

سمیع‌الله حسینی مکارم شامگاه امروز در جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز اظهار داشت: در حال حاضر ۱۰۰‌هزار بنا، محوطه و مجموعه تاریخی ثبت شده در کشور وجود دارد که سهم استان فارس سه هزار اثر است.

وی با بیان اینکه ایران رتبه ۱۱ در ثبت آثار جهانی دارد تصریح کرد:  ۱۹ اثر ثبت شده جهانی در کشور وجود دارد که از این تعداد چهار اثر در استان فارس است.

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: امروز رویکرد بسیاری از کشورهای جهان برنامه‌ریزی در زمینه گردشگری است و باید برای رونق اقتصادی به این بخش روی آورد.

حسینی‌مکارم با بیان اینکه امروز در جهان یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون گردشگر خارجی یک‌هزار ۴۰۰ میلیارد دلار درآمد کسب شده برای کشورهای مختلف داشته‌اند افزود:  سهم ایران در این زمینه پنج میلیون نفر با حدود هفت و نیم میلیارد دلار درآمد است که باید نسبت به افزایش آن اقدام کرد.

وی با بیان اینکه اگر کشور بخواهد روی پای خود باشد و ادامه حیات در اقتصاد دهد باید به ایجاد رونق گردشگری بپردازد گفت: یک گردشگر خارجی ۱۵۰۰ دلار در کشور هزینه می‌کند و این درحالی است که یک بشکه نفت ۵۰ دلار است و یک گردشگر ۵۰ برابر بشکه نفت ارز وارد کشور می‌کند.

مکارم‌حسینی با اشاره به اینکه ایران جزء ۱۰ کشور گردشگری است خاطرنشان کرد: کشور ایران ظرفیت پذیرش ۴۰ میلیون گردشگر را دارد و باید گردشگری در ایران  ۵ برابر  وضعیت موجود افزایش یابد.

معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به سهم پایین استان فارس در جذب گردشگر خارجی گفت: جای تاسف است که سهم استان فارس در شش ماهه نخست امسال جذب  ۱۲۰ هزارگردشگر خارجی باشد

وی بیان کرد: استان فارس اولویت اول میراث فرهنگی در کشور است و تمام برنامه‌ریزی‌ها برای بهبود اعتبارات میراث فرهنگی این استان در بخش‌های مختلف از جمله عمرانی است.

حسینی مکارم با اشاره به تخصیص اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی برای توسعه مجموعه جهانی تخت‌جمشید خاطرنشان کرد: توسعه مجموعه آرامگاه سعدی نیز در برنامه‌های بودجه‌ای ‌۹۵ لحاظ می‌شود.

معاون میراث‌فرهنگی کشور از تلاش‌های شورای اسلامی و شهرداری شیراز در رونق گردشگری قدردانی کرد و افزود: اختصاص تندیس برترین شهردار و حذف عوارض ساخت هتل به شیراز نشان از اهمیت به گردشگری در این شهر دارد.

وی بیان کرد: استان فارس در زمینه گردشگری و میراث فرهنگی از جمله گردشگری سلامت و زیارت دارای ظرفیت‌های بالایی است و باید برای تقویت آن تلاش کرد.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: یک گردشگر ضمن اینکه اشتغال ایجاد می‌کند در تامین امنیت ملی حائز اهمیت بوده و این ارتباط اجتماعی، انسانی و فرهنگی به شناخت اقوام کمک می‌کند.

وی گفت: در حال حاضر با همکاری شهرداری مرمت و بازسازی ۲۵ خانه تاریخی شیراز در دست اقدام است که با آن هویت و تاریخ شهر را در پی دارد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *