پست وبلاگ

فقط دو هتل در تهران طی ۳۰ سال گذشته ساخته شده است!

به گزارش اکوتو ، محسن قریب سه شنبه در نشست خبری گروه هتل های ایرانگردی وجهانگردی افزود: برای رسیدن به اهداف برنامه ششم درزمینه گردشگری مجموعه هتلداران از دولت انتظارات مقبولی دارد که در صورت تامین این انتظارات می توانیم به این اهداف نایل آییم.
وی اضافه کرد: دراختیار قرار دادن زمین مناسب، حتی الامکان به صورت رایگان برای کسانی که مایل به سرمایه گذاری هستند باید مد نظر قرار گیرد. امروزه هزینه خرید یک زمین برای تاسیس هتل و هزینه ساخت آن مجموعا بالغ بر ۱۰۰میلیارد تومان است که با وجود کمبود گردشگر درحال حاضر هیچ توجیه اقتصادی برای سرمایه گذار ندارد.
قریب اظهارکرد: پیشنهاد دیگر این است که دولت برای فعالان عرصه گردشگری، معافیت های ۱۰ ساله درنظر بگیرد که ازجمله این معافیت ها به معافیت های گمرکی برای ورود تجهیزات هتلی وخودروهای خاص می توان اشاره کرد.
وی عنوان کرد: اگر این تسهیلات و بسته های تشویقی دولت برای سرمایه گذاران ایجاد شود می توان برای این صنعت چشم اندازی متصور بود در غیر این صورت ارایه خدمات مناسب برای ۲۰ میلیون گردشگر پیش بینی شده در ۱۴۰۴ چیزی جز شعار نیست.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی وجهانگردی ادامه داد: امروزه آثارمهم فرهنگی، سیاسی و اقتصادی گردشگری برای هیچ کسی پوشیده نیست واشتغالزایی از این صنعت در دنیا به ۳۵۰ میلیون نفر رسیده است به طوری که ۱۰ درصد سهم کل اشتغالزایی درجهان سهم گردشگری است.
وی افزود: آمار در آمد ارزی کنونی کشورهای جهان از مراوده گردشگر چیزی درحدود ۱٫۲ میلیارد است که آمار قابل توجهی است وبه ما گوشزد می کند تا برای رسیدن به درآمد پایدار و اشتغال در ایران چاره ای جز توسل به توسعه گردشگری نداریم.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی در خصوص وضعیت حال حاضر هتل ها در ایران تصریح کرد: وضعیت هتل های ایران نیازمند یک تحول اساسی است. بعد از انقلاب به دلیل تحریم ها هیچ برند هتلینگ معتبر بین المللی در ایران نداشته ایم و افتتاح دو هتل مهم در فرودگاه امام (ره) که در هفته گذشته رخ داد حضور اولین برند معتبر بین المللی در کشور ما بود.
وی اضافه کرد: این برند در ۹۲ کشور دنیا بالغ بر سه هزار و ۸۰۰ هتل دارد و در مجموع ۴۸۰ هزار اتاق را مدیریت می کند و این در شرایطی است که مجموعه اتاق های هتل های ما در ایران به ۴۰ هزار تخت می رسد به عبارت دیگر کل ظرفیت هتل های ما در ایران برابر با یک دهم این برند بین المللی است. امیدواریم با آمدن این برند، برندهای بزرگ دنیا به ما اعتماد کرده و به ایران بیایند.
وی در ادامه این نشست عنوان کرد: شرکت ایرانگردی و جهانگردی بزرگ ترین، گسترده ترین و کهن ترین مجموعه هتل داری کشور، بالغ بر ۶۵ هتل و مجموعه پذیرایی در شهرهای مقصد گردشگری در کشور در اختیار دارد. اغلب هتل های ما به طور متوسط سه ستاره هستند که با درآمد اقشار متوسط جامعه ما همخوانی دارد.
وی تبیین کرد: از برنامه های مهمی که برای توسعه خدمات هتل هایمان در نظر داریم می توان به تخصیص تسهیلات ویژه برای بازنشستگان و کارمندان دولت و همچنین تاسیس گروه رستوران های زنجیره ای هتل های ایرانگردی و جهانگردی در سراسر کشور اشاره کرد که اولین نقطه از این گروه رستوران ها به زودی در یک مجموعه جنگلی بسیار زیبا در نهارخوران گرگان افتتاح خواهد شد.
قریب ادامه داد: طرح سفرکارت ملی که در مجموعه هتل های ما راه اندازی شده بود متاسفانه به دلیل عدم حمایت کافی از سوی مسوولین نهادها و سازمان های دولتی دچار مشکلاتی شد؛ بدین شکل که این ادارات فقط یک بار کارت کارمندانشان را شارژ کردند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر از سه میلیون کارت صادر شده به نام سفر کارت ملی، تنها ۳۰۰ هزار کارت فعال هستند در شرایطی که کارمندان دولت می توانستند با این کارت تسهیلات نقدی سفر دریافت کنند و سپس به صورت اقساطی این هزینه از حقوق شان کسر می شد و بسته های تشویقی تخفیف ها نیز در این طرح وجود داشت.
قریب درباره موقعیت هتل داری کشور در شرایط پساتحریم نیز گفت: اولا باید باور کنیم که صنعت گردشگری نه در حرف بلکه در عمل بین سه صنعت مهم کشور ما قرار گیرد.
وی اضافه کرد: یکی از علل وضعیت نامناسب گردشگری در کشور به این دلیل است که مدیران ارشد این صنعت از بدنه گردشگری نیستند در نتیجه ما به جای مواجه با مدیران کاردان و صاحب تجربه در زمینه گردشگری در ۳۰ سال گذشته عموما مدیرانی داشته ایم که به جای در دست گرفتن ابتکار عمل بیشتر شنوا بوده اند تا اطلاعات و مطالبی را جمع آوری کنند و با این حوزه آشنا شوند.
قریب نداشتن برنامه جامع برای این صنعت را ضعف دیگر برشمرد و افزود: بدون برنامه ریزی برای سفرهای داخلی با وضعیت ناهنجاری مواجه هستیم ما یک برنامه ساده توزیع سفر نداریم در ایام تعطیل تراکم مسافر در نقاط مشخصی بسیار زیاد است و محیط زیست در معرض آسیب می باشد و در ایام غیرتعطیل با یک کسادی و رکود عجیب مواجه هستیم توزیع سفر ما به عنوان مقاصد گردشگری علیرغم برخورداری از بضاعت فراوان فقط محدود به شمال کشور، مشهد برای زیارت و کیش برای تفریح است.
وی درباره نقصان موجود در بخش گردشگری خارجی نیز گفت: به دلیل مدیریت نامناسب حتی در زمان استقبال فراوان گردشگران با وجود گرانی و برخوردهای بد شاهد روند معکوس و کاهش استقبال از گردشگران خارجی هستیم.
ضمن اینکه معتقدم آموزش و پرورش، صدا و سیما و سازمان میراث فرهنگی باید موضوع آموزش را از دوران کودکی برای همه اقشار ایرانی جدی بگیرد.
وی در پایان یادآور شد: در برنامه توسعه قرار بر این است که طی سه سال آینده تعداد تخت های پذیرایی از گردشگران را که در حال حاضر به چهار هزار می رسد به ۲٫۵ برابر یعنی ۱۰ هزار تخت افزایش دهیم.
در این میان مجموعه هتل های ایرانگردی و جهانگردی با افتتاح ۱۰ هتل جدید با ظرفیت ۲۵۰ اتاق سهم خود را در این توسعه ایفا خواهد کرد.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *