پست وبلاگ

هنر ایرانی در استانبول به نمایش گذاشته شد

به گزارش گروه گردشگری اکوتو ، خبرگزاری آناتولی ترکیه طی گزارشی نوشت: نمایشگاه هنری «از فرش تا عرش» که تا ۱۲ جولای در سالن کنسرت کمال رشید ری در استانبول پذیرای علاقمندان است، آثار هنری هنرمندان نامی ایرانی را دور هم جمع کرده است. در این نمایشگاه که از ۳ جولای آغاز به کار کرده، فرش های دستباف ابریشمی، ظروف فلزی کنده کاری شده، مینیاتور و تندیس های آهنی، کنده کاری روی طلا و مس و فیروزه های ایرانی عرضه شده اند.

تقریبا ۲۳۰ اثر هنری از ایران در این نمایشگاه حضور دارد. یکی از گران قیمت ترین آثار هنری به نمایش گذاشته شده، یک تخته فرش ابریشمی ۴۰ متری است که قیمت آن ۱۱۰ هزار دلار است. محسن مرتضوی فر، سرکنسول ایران  و عبدالرضا رشید، رایزن فرهنگی ایران در استانبول از حامیان این نمایشگاه بوده اند.

این نمایشگاه با سخنرانی مرتضوی فر در تمجید از روابط عمیق تاریخی بین ایران و ترکیه آغاز شد. وی گفت: «زبان و مذهب ما یکی است. در طول سال ها، روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور توسعه یافته است. من معتقدم این نمایشگاه به تقویت روابط فرهنگی بین ایران و ترکیه کمک خواهد کرد.» وی افزود، فرهنگ های ایرانی و ترکی به یکدیگر نزدیک اند. «ما می دانیم که زبان ترکی در ایران تکلم می شود و زبان فارسی در بین ترک های سلجوقی. این نمایشگاه مشترکات فرهنگی ما را پررنگ می سازد.»

رمزی گور، حامی مالی این نمایشگاه گفت: «هنر یک دارایی مشترک جهان است. آثار هنری اسلامی در هند، ترکیه، پاکستان، ایران و شبه جزیره عربستان و دیگر کشورهای جهان به نمایش گذاشته می شوند. من معتقدم زمان برگزاری این نمایشگاه نیز تمایل به حضور در آن را افزایش می دهد، زیرا ما در ماه مبارک رمضان قرار داریم… ما دارای تاریخ مشترک با ایران هستیم، هرچند که هنرمندان ایرانی از نظر سبک با هنرمندان ترک متفاوت اند. به این علت است که هر دو طرف می توانند از طریق این نمایشگاه از یکدیگر بهره ببرند.» وی همچنین از برنامه هایی برای برگزاری نمایشگاه های گسترده تر در آینده خبر داد.

گور افزود، یکی از تفاوت های متمایز بین خطاطی ایرانی و ترکی این است که هنرمندان ترک از کاغذ استفاده می کنند، اما هنرمندان ایرانی روی پارچه می نویسند. «آنها همچنین تندیس های خودشان را با طلا و مس می آمیزند. این نیز می تواند جالب توجه باشد.»

محمد ناظمی افشار، متصدی این نمایشگاه نیز گفت، این نمایشگاه احتمالا بزرگترین رویداد هنری ایرانی در ترکیه به شمار می رود. وی افزود: «ما در ۳ سال گذشته در فکر ارائه هنری ایرانی در ترکیه بوده ایم.» بیشتر آثار هنری به نمایش درآمده در این نمایشگاه توسط هنرمندان اصفهانی خلق شده اند.

افشار در ادامه گفت: «اصفهان با تاریخی ۲۵۰۰ ساله پایتخت فرهنگ ایران است. ما می خواستیم هنر خودمان را در معرض دید بازدید کنندگان ترک قرار دهیم. من اصفهان و استانبول را به عنوان دو شهر برادر هم می بینم… من می خواهم از همه درخواست کنم که از فرهنگ مشترکمان محافظت کنیم.»

منبع:تسنیم

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *