پست وبلاگ

هوای تهران هفته گذشته ۶ روز سالم بود

بر اساس گزارش واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفت هوا و بررسی شاخص کیفیت هوا و میانگین تغییرات ساعتی غلظت ذرات معلق کمتر از ۱۰ و ۲.۵ میکرون (PM۱۰ وPM۲.۵) اندازه­ گیری شده در ایستگاه­های سنجش آلودگی هوای تهران در هفته گذشته (۲۶-۲۰ تیر ماه)، هوای تهران از شنبه تا پنجشنبه در شرایط سالم و روز جمعه در شرایط ناسالم برای گروه­های حساس قرار داشته است.

مریم نادری، مدیر واحد پایش و پیش بینی این شرکت گفت: اگرچه شهرهای بزرگ و پرجمعیتی چون تهران همواره با مسأله آلودگی هوا روبرو هستند اما موقعیت جغرافیایی و وضعیت توپوگرافی تهران بر پیچیدگی مسأله افزوده است و نقش پارامترهای هواشناسی و بویژه باد را بر چگونگی کیفیت هوا پررنگ کرده است. در ماه­های اخیر بادهای شدید باعث ورود گردوغبار و کاهش کیفیت هوا شده­اند اما آخر هفته گذشته سرعت بسیار پایین باد افزایش غلظت ذرات معلق و بالا رفتن شاخص کیفیت هوا را باعث شده است.

به گفته وی، بر اساس اطلاعات نمودارهایی که مبتنی بر پارامترهای هواشناسی و داده­های ساعتی ذرات معلق هفته گذشته است، اگرچه در برخی ساعات بصورت محدود سرعت باد نسبتاً شدید (بیش از ۵ متر بر ثانیه) بوده است اما به طور کلی جهتش بین شمال­‌شرق تا جنوب­غرب متغیر بوده و از سرعت متوسطی (بین ۳ تا ۵ متر بر ثانیه) برخوردار بوده است.

نادری گفت: این بادها نه آنقدر شدید بوده که سبب بلند شدن گردوغبار شود و نه کند بوده که سکون هوا را باعث شود. بنابراین شرایط مساعدی را بوجود آورده و ۶ روز سالم از نظر کیفیت هوا را به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: بررسی وضعیت باد آخر هفته نیز نشان می­دهد که در ساعات قبل از ظهر روز جمعه، نبود باد و سکون هوا باعث تجمع آلاینده­ شده، شاخص کیفیت را افزایش داده و شرایط ناسالم برای گروه­های حساس بوجود آمده است. تراکم آلاینده در ساعات قبل از ظهر روز جمعه بقدری بالا بوده که میدان دید را به ۵ کیلومتر نیز کاهش داده است.

اطلاعات غلظت آلاینده­‌ها بر اساس داده ایستگاه­‌های شرکت کنترل کیفیت هوا و اطلاعات هواشناسی اندازه­‌گیری شده در ایستگاه مهرآباد از پایگاه اطلاعات دانشگاه وایومینگ تهیه شده است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *