پست وبلاگ

کیفیت هوای تهران به شرایط بسیار ناسالم رسید

به گزارش اکوتو ، مریم نادری با بیان اینکه وزش باد و شرایط ناپایداری جوی از جمله عوامل تأثیرگذار بر وضعیت کیفی هوای پایتخت بوده است و به این ترتیب اولین روز بسیار ناسالم سال ۹۴ برای کلان شهر تهران رقم خورد افزود: در روز دوشنبه (۹ شهریور ماه ۱۳۹۴)، ورود سامانه بارشی به کشور به همراه جریانات پرفشار شمالی، دمای استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز از جمله تهران را تحت تأثیر قرار داد. بررسی دمای اندازه‌گیری شده در تهران در دوشنبه شب حاکی از کاهش قابل توجه دما (۸ درجه سانتی‌گراد) در مدت یک ساعت است که این کاهش دما به تبع منجر به وزش باد شدید، (افزایش سرعت باد از s/m ۲ به s/m ۱۷) شده و گرد و خاک و کاهش دید افقی را به دنبال داشته است.

به گفته نادری بررسی میانگین تغییرات ساعتی غلظت ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون (PM۱۰) و ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌­گیری شده در ایستگاه‌­های سنجش آلودگی هوای تهران و پارامترهای هواشناسی (شامل دما، رطوبت نسبی، سمت و سرعت باد) نشان می‌­دهد در شبانگاه دوشنبه (۹ شهریور) وزش تند باد لحظه‌ای (بیش از ۱۵ متر بر ثانیه) از جهت غرب و شمال غرب تهران منجر به شکل‌­گیری پدیده گردوغبار شده است.

بر اساس این گزارش، میانگین غلظت آلاینده­‌های PM۱۰ و PM۲.۵ به ترتیب به بیش از (µg/m۳ ،۲۰۰۰) و (µg/m۳ ،۳۰۰) رسیده و عمق دید را در برخی از ساعات به ۶۰۰ متر کاهش داده است.

به گفته مدیر واحد پایش و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوا، بررسی‌ها نشان می‌دهد خشکی هوا و نبود پوشش گیاهی مناسب در غرب استان تهران (چشمه گرد و خاک داخلی) و وزش باد شدید غربی منجر به انتقال حجم عظیمی از ریزگردها به سمت پایتخت شده و شرایط بسیار ناسالمی را از نظر شاخص کیفیت هوا به وجود آورده است.

او گفت اضافه کرد: از آن جا که شاخص کیفیت هوا برای بازه­ زمانی ۲۴ ساعته محاسبه می‌‌شود شاخص آلودگی هوای روز سه‌شنبه با وجود بارش‌های پراکنده و کاهش غلظت آلاینده‌ها گویای بهبود وضعیت نبوده است.

مدیر واحد پایش و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوا گفت: اطلاعات غلظت آلاینده‌­ها بر اساس داده­ ایستگاه‌­های شرکت کنترل کیفیت هوا و اطلاعات هواشناسی اندازه‌گیری شده در ایستگاه مهرآباد از پایگاه اطلاعات دانشگاه وایومینگ تهیه شده است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *