پست وبلاگ

کوهستانی از ماهی های خشک در دریاچه هامون صابری

11846714_951987168180630_1913361978567063680_n

به گزارش اکوتو ، کوهستانی از ماهی‌های خشک شده در دریاچه هامون به وجود آمده است .

این تصاویر نه چندان خوشایند، تا چندی پیش، ماهی‌های زیبا و زنده‌ای در دریاچه هامون صابری در استان سیستان و بلوچستان بوده اند. اما با ادامه خشکسالی در این منطقه و پایین رفتن سطح آب و خشک شدن بخش‌هایی از بستر دریاچه که هنوز آب داشتند، هزاران هزار و یا شاید بتوان گفت میلیون‌ها ماهی جان خود را از دست دادند تا کوهی از ماهی‌های خشک‌شده در هامون صابری ایجاد شود.

دریاچه‌ای که زمانی قلب تپنده “انبار غله” ایران بود و حالا سال‌ های سال است که خشک شده است. هزاران نفر بیکار شده‌اند و هر روز به عوارض طبیعی و انسانی آن افزوده می‌شود.

پیش از این ناظران در گزارشی درباره طوفان شن و گرد و خاک در استان سیستان و بلوچستان به تفصیل به دلایل خشکی دریاچه هامون و عوارض جانبی آن پرداخته بود.

در فصول بارانی با به راه افتادن سیلاب در منطقه و همچنین باز شدن دریچه‌های سد بر رودخانه هیرمند در افغانستان به علت افزایش بیش از ظرفیت این سد، مقداری آب به بستر دریاچه وارد می‌شود و با خشک شدن آن؛ فاجعه مرگ ماهی‌ها و دیگر حیواناتی که زندگی آنها وابسته به آب این دریاچه است رخ می‌دهد.

به گفته مردم محلی، خشکی کامل هامون صابری امسال به علت وزش بادهای شدید و بالاتر رفتن غیرمعمول دمای هوا، خشکی کامل هامون صابری زودتر از همیشه رخ داد.
مردم محلی با جمع‌آوری ماهی‌های خشک شده در گرمای طاقت‌فرسای منطقه، آن را به کارخانه‌هایی مخصوص منتقل می‌کنند که این ماهی‌ها به غذای دام بدل شوند.

درباره ی قاضی نوری

حسین قاضی نوری دانشجوی کارشناسی شبکه های کامپیوتر است. بسیار علاقه مند به هنر می باشد. وی عاشق طراحی، عکاسی و نقاشی است و در گروه های حرفه ای سابقه فعالیت دارد.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *